Triplu test

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

multumesc nature! eu eco o fac in aceasi zi in care imi ia sangele!


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:


Buna dimineata, fetele...sper ca s-a trezit careva dintre voi...sa nu dialoghez singura....am 27 ani si sunt in sapt 15...am fost ieri la control{dr. Dumitrescu R, sp Cantacuzino}...si intrucat mi-a spus ca ne vedem peste o luna la ec. de morfologie fetala...am intrebat-o :dar triplu test nu fac?!....mi-a spus ca nu este cazul pt ca nu am avut probleme cu sarcina, bebe e ok si ca se face daca ai peste 30...cu toate acestea, daca eu insist pe ea nu o deranjeaza dar in acest caz ma trimite la Dublu Test pt ca e mult mai bun....voi ce ziceti?I-a mai spus cuiva medicul asta? Va pupic si astept mesajele voastre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deltami spune:

Buna, Nature! Sunt si eu interesata de ceea ce ai scris despre experienta ta cu triplul test. Si eu trebuie sa-l fac peste o luna si imi este teama. Imi poti spune, te rog, la ce laborator ai facut triplul test si amniocenteza? Iti multumesc mult! Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

sunt membra noua, cum sa fac sa putem vorbi mai multe despre test?

quote:
Originally posted by nature

Buna fetelor,

Recunosc ca nu am citit din urma, am gasit acest subiect si ma simt datoare sa va spun si parerea mea referitoare la TT.

Pentru asta incep prin a va spune pe scurt istoria mea: am o fetita de 2.5 ani perfect normala ( am facut TT si totul a fost OK, deci nu a fost cazul sa fac amniocenteza).Anul acesta am ramas insarcinata din nou, am fost f fericiti, la eco totul parea normal, ni s-a spus ca vom avea un baietel...Apoi am facut TT si calcul de risc, a iesit o valoare dubla fata de normal pt beta HCG si un risc de 1:50 pentru sindrom DOWN, am facut amniocenteza la spit Titan, am primit rezultatul intermediar ( FISH) care arata SINDR Down, nu am mai asteptat si rez final din Romania si am plecat la viena, la o clinica de genetica, unde mi s-a recoltat sange din cordonul ombilical.rezultatul de la Viena a venit repede si a confirmat, inca o data, ca BB avea sindrom Down.

relatez asa laconic pt ca altfel nu pot, plang de o luna si inca nu ma opresc, vreau doar sa stiti de cazul meu si sa va ganditi bine inainte de a refuza un TT si o eventuala amniocenteza, daca ea va este indicata.

Vinerea trecuta m-am internat la Municipal si dupa un travaliu infernal, de 17 ore, am avortat.L-am vazut pe BB si nu avea nasuc, in rest era lungut si frumusel.

De mentionat ca la ecografia importanta din sapt 12 totul a fost Ok, pliul nucal era de 1.1 ( adica f bun), altceva nu se vedea rau pe eco ( si am facut-o la iosup, care e genial, in care am incredere si care mi-a urmarit si prima sarcina).Si la eco din sapt 16 totul parea OK, doar in sapt 20 s-a vazut ca osul nazal era mai putin dezvoltat si ca in jurul inimii avea putin lichid ( pericardita), dar mentionez ca aceste simptome pot aparea si la copii perfect normali.

Concluzia este ca exista forme usoare ale sindr down in care la eco e posibil sa nu se vada nimic, si copilul sa fie totusi afectat.Refuzand sa faceti TT si poate amnio riscati sa dati nastere unui copil bolnav, care va fi nenorocit pe viata si care va va nenoroci si pe voi.E perfect adevarat ca exista si varianta cealalta, in care sa nu faceti TT si totul sa fie OK, dar sunteti sigure ca va puteti asuma un risc atat de mare? pentru voi, coipilul vostru si familia voastra?

Va rog sa nu va suparati pe tonul meu poate dur, repet, daca scriu asa cum simt acum e prea mult pt mine, vroiam doar sa va impartasesc o opinie personala si nimic mai mult, nu sa va cert pe cele care refuzati TT, nici sa va incurajez pe celelalte, ci doar sa sper ca veti lua o decizie, daca va fi cazul, in cunostinta de cauza.

Va pup si va doresc sa nu fiti niciodata in postura de a lua decizii de aceasta natura.Cu drag.


Patrice si Ilinca ( 16.10.2004)
http://new.photos.yahoo.com/nature474/albums

quote:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia81 spune:

mie nu mi-au cerut eco recent si s-ar putea sa fi gresit varsta cu vreo 2,3 zile .Ce ziceti o sa iasa concludent testul? NIci un fel de date nu mi-au cerut,in afara de greutate si varsta copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

2, 3 zile nu sunt relevante.

38s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Buna ziua,
eu am 27 de ani si mi a iesit TT pozitiv 1/70.Sotul meu are 30 de ani.Nici unul nu am avut antecedente in familie.La eco toate au iesit normal.Am observat ca in TT era ceva in neregula.Stiu ca la acest test se tine cont de varsta mamei, antecedente in familie,greutatea mamei si saptamana de sarcina.Deasemeni trebuie corelat si cu o eco facuta in aceeas i zi cu recolarea sau cel tarziu la 24 de ore.
Laboratorul care mi a facut TT ul este necunoscut- MATEI BASARAB- si am observat ca: La recoltare varsta sarcinii era 16 sapt si 4 zile PERFECT ADEVARAT DAR ECO MI AU TRECUT O la 17 sapt si 3 zile- 1 SAPT DIFERENTA De aici a rezultat ca copilul arata mai mic(la rez din sange) fata de ECO- SE PRESUPUNE CA ECO SI RECOLATAREA S AU FACUT O DATA.Lucru neadevarat eu facusem eo cu o sapt inainte, sarcina avea 15 sapt si 6 zile, ca ei sa mi recolteze.
Apoi nu la Lab mi s a recoltat sangele ci la Clinica Vital.Poate toate aceste nereguli au dus la un rezultat FALS IAR EU PLANG DE TREI ZILE INR UNA.Nu mai stiu ce sa fac.
Am fost sapt trecuta pe 15 Nov caci at am aflat rez la MEDLIFE si mi am facut o ECO 4D si mi am recoltat din nou sange.La ECO totul a iesit NORMAL astepr rez de la TT din nou si MA ROG LA DUMNEZEU.Eu sunt in LUNA A 5A ACUM.Mi e teama de o AMNIOCENTEZA!Sarcina e avansata...LUNI MA DUC LA DR POP ADRIAN DE LA DIAGNOSIS sa mai FAC O ECO PERFORMANTA.AJUTATI MA CU UN SFAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Anne linistete-te! TT dau erori foarte mari. Interpretarile se fac prost. Si uite asa se sperie gravidutele fara sa fie nevoie! du-te si refa testul in alta parte chiar si in 2 locuri diferite. Fiecare laborator lucreaza dupa capul lui, si relevanta testului e scazuta. Singurul lucru cert este amniocenteza. Dar probabil nu se va ajunge acolo!

Du-te la Pop, care am inteles ca este un ecografist excelent, vezi ce-ti spune si el, si asteapta-ti rezultatele de la noul test.

Nu te speia, ca nu e cazul. Mai ales ca spui ca la tine au facut si eroarea aia cu varsta sarcinii. Hai, capul sus



Kya cu Victor

A inceput o mare dragoste

-------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genusa spune:

Buna,
O sa iti spun experienta mea personala-exact asa cum a decurs ea-si sper ca informatiile pe care le-am adunat eu sa te faca sa ai o imagine mai completa.
Mi-a iesit triplu test cu risc crescut de SD 1/270 in loc de 1/385(cat era la grupa mea de varsta).Bineinteles ca atunci cand am aflat rezultatul am inceput sa ma inoformez cat am putut mai mult din toate sursele.Am fost sa vorbesc cu 2 geneticieni si cncluzia a fost:
TT iti pune la dispozitie un rezultat statistic(in comparatie cu alte femei de varsta ta)si care nu iti spune nimic,pana la urma despre copil.Exista f multe TT fals pozitive si multe fals negative.De asemenea mi s-a spus ca peste 75% din copiii cu SD sunt nascuti de mame sub 30 de ani.Pe mine m-au descurajat sa imi mai repet TT pentru ca in general se creeaza mai multa confuzie si se pierde timp.Mai exista si varianta eco 4D morfologica dar exista copii cu SD f usor care e greu de observat si pana la urma e important daca te linisteste pe tine sau nu rezultatul de la eco.Pentru mine intrebarea s-a redus pana la urma la dilema sa stau stresata tot restul sarcinii ca exista o sansa ca sa am un copil cu SD sau sa clarific problema prin amniocenteza.Cred ca fiecare trebuie sa raspunda singur la aceasta intrebare si sa ia decizia care i se pare potrivita.Eu am luat decizia sa fac amniocenteza(care nu a fost asa de speriat )si rezultatul a iesit OK.A fosto perioada mai stresanta dar acum a trecut totul si cred ca pentru mine a fost decizia corecta.
Nu incerc sa te sfatuiesc sa faci cum am facut eu sau sa influentez in vreun fel,cred ca tu trebuie sa cantaresti toate informatiile pe care le ai si sa ta hotarasti cum e mai bine pentru tine.Cunosc persoane care s-au hotarat sa nu faca amniocenteza,au mers inainte oricum si totul a fost bine(chiar daca la TT leiesise un rezultat f prost)

Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_aug78 spune:

Am vazut pe net ca GENESIS LAB da rezultatul in 2-7 zile.Ma gandeam sa merg luni si acolo sa vedem ce spun si ei.Rezultatul de la MEDLIFE il am abia pe 30 nov.
Ma ajuta sa aud si parerile altor mamici sunt DISPERATA asta e starea si stiu ca nu i face bine lui BB ...
Va multumesc pentru cuvintele voastre:-)
Acum tot ce pot face este sa astept rezultatele si sa ma rog...

Mergi la inceput