Triplu test

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Si inca ceva, BB yasmi: TT se poate face si in sapt 16, deci ar trebui facut, de ce sa mai astepti pana in sapt.18?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Nature, multumesc frumos de raspuns! m-ai intrebat de ce in sapt 18, pt ca atunci mi-a zis dr sa ma prezint la el pt TT. iti multumesc ink o data din suflet pt raspunsul tau, cu siguranta voi face testul!


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

BB Yasmi, nu vreau sa zic ca sunt eu mai desteapta decat dr tau, dar am vb cu mai multi dr ginecologi dupa necazul nostru, sa inteleg ce ni s-a intamplat.Sfatul meu este ca daca tot esti hotarata sa faci TT, sa il faci mai devreme de sapt.18, pt ca este concludent deja din sapt.16 si e cu atat mai bine cu cat afli mai repede ca BB e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

nature, eu nu ma prea stresez cu testul asta, il fac doar pt ca mi-a zis dr ca altfel nu cred ca l-as face. sunt tanara nu am nici 24 de ani impliniti !!
oricum multumesc pt sfaturi!!
multa sanatate!


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Important e ca il faci, sunt sigura ca e OK, oricum.Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

BB Yasmi, TT se face de regula in saptamana 16. In principiu se face oricand in sapt 16-20, insa se pare ca si asa da rezultate aiurea si in sapt 16 e cel mai relevant. In plus, rezultatul dureaza, si dc e cazul de amnio (doamne fereste, sa nu fie cazul!) sa fie timp suficient.

Eu l-am facut de gura medicului, linistita nevoie mare, si surpriza...Rosc de SD de 1 la 132, incat am ajuns la amniocenteza. Din fericire totul a fost ok.

Multa bafta la test, tin pumnii sa iasa perfect.

Rox 24+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Referitor la TT - mi-a dat si mie dr. sa il fac si a comletat datele de la o eco mai veche, din sapt 9. Voi ce stiti, mai ales cele care deja l-ati facut, trebuie sa fac o eco mai prospata, inainte de recoltarea propiu-zisa, sau merge si asa?

Pupici
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

se poate face la orice ora, sau e obligatoriu sa iti ia sangele dimineatza pe nemancate?? ca pe mine ma chemat la ora 19 seara!!


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Creem, e important sa faci TT corelat cu calculul de risc ( asta e un calcul statistic ce ia in calcul mai multi parametri, gen nivelul fiecarui hormon analizat prin TT corelat cu varsta mamei, cu antecedente, cu diversi factori - e un formular in care mama spune daca a avut diferite boli, daca fumeazsa, daca bea alcool, etc- toate astea corelate la randul lor cu rezultatul translucentei nucale a fatului ( luat din ecografia de la 12 sapt) si cu alte dimensiuni ale fatului, luate dintr-o ecografie cat mai apropiata de data la care se face recoltarea sangelui pt TT.

In concluzie e indicat sa se faca o eco cat mai aproape de TT si NEAPARAT sa cereti sa faceti si calculul de risc.El indica practic daca e un risc sau nu pt o anomalie genetica, si in baza acestui rezultat dr hotaraste sa se opreasca aici cu investigatiile sau sa mai faca si altele.

BB Yasmi
, poti sa mananci, nu trebuie sa te duci nemancata, ca nu se masoara glicemie sau altceva, doar nivelul a 3 hormoni ( beta HCG, AFP= alfa feto proteina si estriol liber).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Multumesc, Nature. Cred ca o sa fac o ecografie inainte cu o zi doua si apoi merg sa fac TT.

Mergi la inceput