Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (76)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Miflore floarea am luat-o de la un magazin din cartier.

ana-oana eu fac branzica din bebelac. Iaurt cumpar.

Irina si Vladut (26.08.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

quote:
Originally posted by b_irina_c


ana-oana eu fac branzica din bebelac. Iaurt cumpar.

Irina si Vladut (26.08.2005)
Poze




din bebelac, adicatelea din lapte praf????
cum? se poate din orice lapte praf? (Bebu bea milumil)

multam


O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cum se face branza din iaurt????? E afisat pe prima pagina dar nu inteleg cum se procedeaza. Si ce iaurt pun? I-as da de maine slabanogului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

ana-oana da, se poate din orice lapte praf. Faci laptele praf ca de obicei. Sa zicem 250 ml pe care le pui la fiert si cand fierbe adaugi 1-2 pastile de CA lactic pisate. Se separa aproapre imediat. Strecori branzica si gata. Se poate pune lamaie in loc de CA (fetele zic ca iese mai fina branzica).

Irina si Vladut (26.08.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Dar din lapte de vaca nu e bine sa fac branzica? Am o tanti care imi aduce lapte de la tzara. Din asta stiu 2 variante: cu el fiert si pun lamaie ca sa-l tai sau din el crud (cred ca e cam riscant). Ce ziceti? Lui fii-miu cand era mic ii faceam din lapte la punga sau la sticla de la "melentara".


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Io ma gandesc ca branzica oricum constipa dar daca mai pun si calciu lactic, se mai kk luna viitoare


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Karmenutza, mie mi-a zis pediatra sa fac din lapte de vaca, Dorna rosu, eu am ceva retineri. Spune-mi cum e cu lamaia? Si in ce bagi branza (fruct, legume)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Cand e laptele fiert, fierbinte, pui in el niste zeama de lamaie si se "taie" imediat. Dupa ce se alege scoti branza si lasi zerul si il storci intr-un tifon. De fapt legi tifonul la gura si o lasi sa se scurga. Daca poti leaga tifonul de manerul oalei ca sa stea "apanzurata". Iese intr-adevar mai fina branzica cu lamaie. Poti sa o pui in mere (coapte sau nu), in piureul de legume, in ce vrei tu.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Carmen - ma bucur mult ca sunt mai bine copiii si ca ai evitat sa-i dai Catalinei antibiotic.


Alina
Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Se vede ca s-a incalzit vremea, ca e tare liniste pe-aici.


Alina
Anya mea(19 oct. 2005)

Mergi la inceput