Deodorante bio - fara aluminiu si parabeni

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bits spune:

fetele cu banalul bicarbonat de sodiu ati incercat?va spalati frumos la axile cu apa si sapun iar pe pielea umeda aplicati putina pulbere de bicarbonat.stati 1-2 min si clatiti cu apa din abundenta.la fel se pot scoate petele galbene si mirosul de transpiratie de pe haine.se umezeste cu apa ,se aplica bicarbonatul si se lasa de seara pana dimineata.la spalat iese tot!

32,KEN(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucualberta spune:

eu folosesc un deodorant de la amway de 7 ani.sunt f. multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

dar de stick-ul care s.n.SPEICK stiti ceva ? aici a iesit,dupa ce au fost testate mai multe,ca fiind cel mai bun.costa pana in 4 euro.

pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tic_tac spune:

am cautat altceva si am dat de asta:

http://www.cosmeticdatabase.com/browse.php?category=antiperspirant/deodorant&showmore=products&start=0&order=webscore+INC

si am dezgropat subiectul asta, fara a sti prea multe chestii despre substantele toxice.
folosesc de un an antiperspirantul in varianta cristal, si e chiar cel din pozitia nr.9. s-a consumat pe jumatate si e versiunea de voiaj. am intrat pe firma care il comercializeaza, e la un pret ridicol de mic.
http://www.thecrystal.com/index.cfm

daca vreti sa vedeti o clasificare a toxicitatii produselor/firmelor dati sortare pe SCORE din partea dreapta a ecranului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexmom spune:

Si eu am fost fan deodorant crystal. Pan acum doua saptamani cand mi-a aparut o iritatie la subbrat cum n-am avut in viata mea. Si va asigur ca nu m-am frecat cu el la aplicare si nici nu am mai folosit altceva in afara de el. Iritatia m-a tinut o saptamana, timp in care nici nu suportam sa tin mainile pe langa corp.
Clar ca nu o sa-l mai folosesc vreodata. Dealtfel de cand am inceput sa experimentez produse cosmetice "naturale" si "organice", la multe dintre ele am avut diverse reactii alergice. Am ajuns la concluzia ca nu tot ce este considerat "natural" & "organic" este si sanatos ptr. piele. De exemplu am aflat de pe internet ca "extractul de seminte de grapefruit" (grapefruit seed extract), utilizat ca conservant in locul parabenilor in produsele cosmetice este potential iritant ptr. anumite persoane, ca si unele uleiuri esentiale utilizate in acelasi scop sau ptr. a parfuma produsul.
In legatura cu sit-ul citat de cineva mai sus, http://www.cosmeticsdatabase.com/splash.php?URI=%2Findex.php'
l-am descoperit mai demult si nu prea ma impresioneaza. Daca ar fi sa ma iau dupa ei nu as mai folosi nici un produs cosmetic, ptr. ca nici unul nu e 100 % safe, nici macar Aloe Vera. Ptr simplul motiv ca domnii cercetatori care scriu pe acolo nu au suficiente date despre efectele plantei respective.
Dar in schimb au scor foarte redus la o crema de fata care mi-a cauzat mari probleme in urma utilizarii, inclusiv ptr. acel deodorant piatra de care pomeneam mai sus.
Poate oi fi eu mai sensibila din fire, who knows?

Mergi la inceput