Pompa pentru san

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

quote:

1.Maseaza mameloanele inainte de nastere in fiecare seara cu crema Garmastan. Incepe cu vreo 2 luni inainte de termen. Mie mi-a folosit f mult, nu m-au durut mai deloc cand a inceput bebe sa suga.



Am citit ca masarea mameloanelor este o modalitate de inducere in travaliu. Poate provoca contractii foarte puternice, deci declansa nasterea.

_
www.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59" target="_blank">
Sa nu-i uitam si pe ei

Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati.


Lucia sotia lui Csaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Voi ce-ati facut cu pompele dupa ce ati terminat cu alaptatul? Ca la cat sunt de scumpe, nu prea am vazut pe nicaieri la "second hand". Inteleg ca se pot steriliza (ba chiar e obligatoriu inainte de prima utilizare) ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Voi ce-ati facut cu pompele dupa ce ati terminat cu alaptatul? Ca la cat sunt de scumpe, nu prea am vazut pe nicaieri la "second hand". Inteleg ca se pot steriliza (ba chiar e obligatoriu inainte de prima utilizare) ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



Eu am pastrat-o si o voi folosi si acum! Mai exista second-hand, am vazut anuntzuri... evident se sterilizeaza!

Ioana 37 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Ca si tine, nu am fost convinsa de utilitatea pompei, asa ca nu am cumparat-o inainte de nastere. L-am trimis insa pe sot sa-mi cumpere imediat ce am iesit din spital. Si cred ca asa e cel mai bine.
Am luat Avent Isis manuala (am vazut ca acum fac reclama la una electrica) cu 2 biberoane incluse. Nu am folosit-o mult, dar a fost f. buna. Mie mi-a dat impresia ca la un san mi-a desfundat ceva canale. Din ce stiu, Avent Isis manuala e cea mai buna din gama ei. Apoi urmand cele elecrice, dar mai scumpe. E usor de folosit. Iar biberoanele le folosesc si acum (am schimbat doar tetinele).
Deocamdata o pastrez pentru bb2. Se poate vinde. Vezi la mica publicitate. Au mai fost.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mi-am bagat putin nasul pe la mica publicitate si am vazut ca sunt de vanzare cel putin 2 pompe de san Avent Isis si vreo 2 electrice.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Ceau, voi cum pastrati laptele muls? Si cat timp e bun? Cat se pastreaza la temp. camerei? Intreb pt. ca eu alaptez exclusiv si mi-e greu cand ies cu copilul afara nu pot sta mult ca vrea papa si nu vreau sa ma apuc sa alaptez in public. Voi cum procedati sau ati procedat?

Cosmina - deja mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

eu am folosit pompa de sin de la Angel, manuala si cu recipient de colectare.am fost foarte multumita.asta pina cind a inceput bebe sa suga serios.era nevoie ca mi se pietrificau sinii ceva de groaza. nu exista o pompa universal valabila...depinde mult de forma sinului si a mamelonului.un tip care merge la cineva e posibil sa nu se potriveasca la alta persoana. eu stiu pe cineva care-a cumparat 2 tipuri de pompe si tot manual s-a stors.iar daca storsul se face manual si nu vreti sa pastrati laptele, cu miinile umede si sapun se stoarce f. usor.
ana-maria si bb ioana-catalina -3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

e pot folosi pompe SH..cu conditia sa le sterilizezi prin fierbere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Fetelor lamuriti-ma si pe mine: pompa de san Chicco manuala este acelasi lucru cu pompa de san Chicco cu para?

Pompa Chicco cu para este buna? Eu mi-am cumparat, evident nu am folosit-o, dar am impresia ca nu este prea grozava. Voi ce parere aveti?

Monica 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Monnica, uite aici modelele de pompa Chicco : http://www.bebelusul tau.ro/subcat.php?categorie=Pompe%20pentru%20san&marca=Chicco tasteaza adresa fara spatiul dintre "bebelusul" si "tau"
Am luat pompa manuala Avent Isis, datorita alveolelor cica se exercita si o presiune asupra sanului care ajuta la colectare.

Laptele matern se pastreaza maximum 24 ore la frigider, dar nu pe usa frigiderului ci mai spre interior.
Cosmina, pe lista de instructiuni de la pompa Avent scrie ca laptele colectat trebuie imediat pus la rece, daca nu se administreaza pe loc.

Lacri 36+5


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput