Pompa pentru san

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am auzit de pe la alte mamici ca daca inveti copilul cu biberonul, nu mai vrea pe urma sa suga la san. Si daca nu mai suge singur, degeaba folosesti pompa, ca laptele dispare repede.

E ceva adevar in chestia asta sau e numai folclor ?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Exista bebelusi care o data vazuti cu biberonul in gura nu prea mai vor san. Depinde si de bb si de biberon.

Sfaturile mele:

1.Maseaza mameloanele inainte de nastere in fiecare seara cu crema Garmastan. Incepe cu vreo 2 luni inainte de termen. Mie mi-a folosit f mult, nu m-au durut mai deloc cand a inceput bebe sa suga.

2. Daca nasti bb la termen si sanatos, deci apt sa suga, chinuie-te cat poti in primele zile sa-l pui la san si sa-l inveti sa prinda mamelonul ca lumea. Cere ajutorul asistentelor de la bebici, ele se pricep la asta. Nu pleca din maternitate fara sa ai o tehnica buna de alaptat.

3. Este posibil sa faci furia laptelui si sa se umfle sanii rau de tot si sa nu poti scoate laptele din ei. Atunci iti este f f folositiare o pompa buna.

4. Iti mai e folositoare pompa daca vrei sa te mulgi dupa supt pt stimularea lactatiei sau daca ai un bebe prematur sau cu probleme la nastere care nu are putere sa suga si trebuie sa mulgi si sa-i dai cu biberonul.

Eu la primul copil am avut o pompa ieftina si proastaaaaa.
La al doilea am ochit Avent Isis-ul dar mi s-a parut scumpa. (180 RON) Dar am facut furia laptelui si i-am comandat-o urgent sotului.

La un moment dat am avut ocazia sa incerc si pompa electrica si e comparabila ca eficienta cu Avent Isis. Insa e mai scumpa, vreo 300 RON si se merita doar daca ai un bb care nu suge deloc si trebuie sa te mulgi pe termen lung.

Dar repet: un bb nascut la termen si fara probleme de sanatate nu are nici o "scuza" sa nu suga, trebuie sa "stai de capul" lui pana invata.

Eu sunt f incantata de Isis. Pernutele alea care ajung in contact cu sanul fac toti banii, stimuleaza f bine.

Se fierbe bine merci, cu toate componentele. (Trebuie sterilizata daca vrei sa dai laptele obtinut bebicului)

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Am auzit de pe la alte mamici ca daca inveti copilul cu biberonul, nu mai vrea pe urma sa suga la san. Si daca nu mai suge singur, degeaba folosesti pompa, ca laptele dispare repede.

E ceva adevar in chestia asta sau e numai folclor ?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



Dupa parerea mea este numai folclor poate amestecat cu ceva nestiinta.
Katja a baut lapte din biberon si de la san pana la 4 luni cand a refuzat singura biberonul si mie mi se reglase perfect secretia lactata. Si am alaptat-o pana la 18 luni.
Realitatea este urmatoarea : bebelusii prefera biberonul in cazul in care din bibe curge mai mult (deci trebuie neaparat sa iei tetine de calitate, petnru varsta lor cu o gaura mica) si din san prea putin. Teoretic daca laptele tau e in cantitate suficienta, el va curge mai mult (si prin mai multe orificii) din san decat din bibe , plus ca senzatia pt bb e incomparabila si bb va prefera intotdeauna sanul. Daca nu ai lapte destul si nu pompezi serios (la 2 ore in caz de insuficienta lactatie) ca sa il faci , din san va curge cu tzaraita ci bb va prefera bibele. Ceea ce duce la un cerc vicios, tu ai din ce in ce mai putin lapte pentru ca nu e cerere, bebe prefera din ce in ce mai mult bibele si se intarca. Dar nu biberonul e problema.
Asa ca eu nu m-as ingrijora cu biberonul, ideea este sa intelegi procesul si sa iti doresti sa alaptezi.
Eu nu am avut lapte DELOC timp de o saptamana. Nu puteam sa pun copilul la san pentru ca aveam ragade nasoale (rani) asa ca am pompat la greu si ii dadeam tot ce scoteam (initial 2-3 ml) din biberon si apoi completare cu lapte praf tot din biberon. Intre timp pompam la 2 ore (ziua). Si asa am facut lapte destul. In primele luni sunt mai multe "hopuri" in care secretia se regleaza , poate iti vei spune ca nu mai ai lapte si e important sa stii ca ceea ce face lapte destul este INTOTDEAUNA CEREREA! De aceea o pompa iti este foarte necesara!


Ioana 31 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICorina spune:

Buna! Eu am folosit pompa AVENT-Isis manuala.Si am fost super incantata de ea.La san nu prea se putea, deoarece am avut mameloanele ombilicate si durea.Deci am folosit pompa timp de 7 luni de zile, cat a dorit BB laptele meu, caci dintr-o data a inceput sa nu-i mai placa!Deh! Diversificarea era in toi, papa buna, gusturi noi!E buna pt ca iti da si libertate.Poti lipsi in timp ce BB papa linistit laptic de la mama.Mi-am cumparat si recipienti de stocare a laptelui , tot de la avent, si imi faceam rezerve la congelator.Lapte aveam destul!Bineintzeles ca se sterilizeaza, se desface si apoi se asambleaza.
Eu zic sa nu o cumperi pana nu nasti.Doar sa o ai in vedere.Poate chiar nu ai nevoie, si atunci ar fi o cheltuiala inutila.
Pupam! Nastere usoara! Succes!

Corina si Mihai Alexandru (12.05.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BUNA

exact ca si LAVI, iti recomand sa cerei ajutorul asistentelor din maternitate si sa pleci deja cu o tehnica de acolo. acum de pinde si de spitalul in care nasti..daca vei sta in salon cu bb-ul.
dar incearca sa inveti cat mai mult acolo cum sa-l pui la san - vei vedea ca nu este nici f usor, dar nici nu vine chiar de la sine.
eu am avut "noroc" de un copil care a pus niste ventuze pe titza ...de nu am avut nevoie de nici o pompa.
dar imi luasem una tin seringa de la CHICCO - 450.000 deci nu f mult- pe care o folosesc acuma, ca am avut probleme cu lapticul, puiul nu sugea bine si ca atare dupa fiecare supt ma mulgeam ca sa stimulez si sa golesc sanul
nu mi se pare super buna, chiar am plans dupa laptele care l-am varsat cand "scapa" vidul si daca as fi avut un bb puturos si ar fi trbuit sa-miiau o pompa cred ca luam de la AVENT una electrica...sigur isi merita banii pe termen lung.

sa ai nastere usoara si mult laptic si fara probleme...

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Va multumesc tuturor, sunteti niste dragute !!!

Cred ca pana la urma o sa aplic masajul cu Garmastan pt pregatirea sanilor, si o sa vad cum e bebe si cum suge. Daca va fi nevoie, am sa-l trimit pe tati sa cumpere pompa cu pricina.

Inteleg, de la cele care ati folosit Avent Isis, ca e manuala?

Si, cred ca v-am mai intrebat, de unde le-ati cumparat: de pe site-urile firmelor respective, din farmacii ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Bogdana, daca iti permiti, pompa Avensis Isis e manuala si e foarte buna. Eu mi-am luat pompa (Chicco manuala) din farmacie.
Despre masajul sanilor parerile sunt impartite. Stimularea sanilor inainte de nastere poate provoca contractii si declansa travaliul. Parerea mea este sa folosesti masajul dupa nastere mai bine, vei vedea ce efecte minunate are. Daca inainte de a te masa faci si un dus fierbintel pe sani e si mai bine.
Mult succes!


Ioana 31 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

eu am avut "chicco" manuala, dar a fost un cosmar pt. ca la mine copilul nu a putut sa suga (era prea mic). pt. spital am avut una simpla care nu era atasata la biberon ca sa nu fac furia laptelui. eu sub nici o forma nu am reusit sa ma "mulg". nu mi-a iesit "figura" (nu e pt. toata lumea).
cand am ajuns acasa am primit pompa asta "Chicco" si nu stiu sa iti spun sigur cat costa (parca ceva intre 700-800.000 lei) si a fost f.f.f.f. buna, dar am facut scurta la mana de la atata pompat.
la noi nu a fost alta sansa sa manance copilul si facem cu schimbul "la pompa" eu si sotul.
poate nu o sa ai nevoie daca nu o sa ai probleme cu alaptatul, dar pt. inceput iti poti lua una simpla (care nu se ataseaza la biberon) din farmacie ca sa te ajuti in caz ca nu te "poti mulge" (cum suna, nu?).
nu stiu cum e la voi, dar la noi in spital nu erau permise decat biberoanele lor. trebuia sa ma mulg intr-o canita sterila si dupa care o duceam ca sa ii dea din biberonul lor sterilizat.
nu stiu daca o sa iti permita sa folosesti, in caz ca Doamne fereste, nu o sa poti alapta pt. ca acolo totul trebuie sterilizat.
oricum o sa vezi.
sper din tot sufletul sa nu ai probleme cu alptatul pt. ca e f. stresant.
eu nici la dusmani nu doresc sa treaca prin ce am trecut eu.

nastere usoara in caz ca nu mai vorbim si sa ai grija de voi! la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am inteles de la vreo 2 mamici ca pompa ajuta si la desfundatul canalelor, lucru f. important in special la inceput, in primele zile de stat in spital ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

draga mea, eu zic sa nu te gindesti la ce e mai rau dar trebuie sa fii pregatita. daca bebe suge, iti desfunda el si mama canalelor. puterea de supt a unui bebe de mult mai mare decit cea mai tare pompa. iti spun din experienta. eu m-am muls cu pompa profesionista a spitalului cit fetele au stat in incubatoare. le mai puneam la sin din cind in cind dar erau prea mici ca sa poata sa suga. asa ca m-am pompat vreo 6 luni, la 3 ore la inceput si apoi mai rar. lapte am avut suficient sa hranesc 2 bebei.

acasa am folosit o pompa electrica Medela care tragea simultan de la ambii sini. culegeam cam 150 ml de la fiecare sin in 15 minute. pompa e excelenta, ti-o recomand. a fost cam $300 dar a meritat.

sa stii ca nu e adevarat ca daca te pompezi pierzi laptele. daca te pompezi regulat, productia de lapte e stimulata, ca si cum ar suge bebe. ideal e sa suga de la sin si sa nu fie nevoie de pompa, dar nu e cel mai rau lucru daca nu suge si ii dai laptele din biberon.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput