Pompa pentru san

Pompa pentru san | Autor: Burtocika

Link direct la acest mesaj

Sunt intr-o mare ceata. Sunt graviduta in 32 saptamani si incerc sa-mi pregatesc bagajul pt spital.

Am ajuns la capitolul "pompa pt san" si nu stiu ce sa fac, mai ales ca in week-end este Baby Expo si ma gandesc sa prospectez piata si pe-acolo.

In primul rand, nu stiu daca s-o cumpar de-acum sau sa astept pana dupa nastere. Am inteles ca dupa nastere e posibil sa ai "furia laptelui" si sa ai mare nevoie de pompa, mai ales daca bebe nu stie sau nu poate sa suga. Deci ar trebui luata inainte, cu speranta ca voi putea alapta si o voi putea folosi.

In al doilea rand, am vazut ca exista 2 mari tipuri: manuale si electrice, cu preturi mergand de la 7-800.000 pana la cateva milioane. Plus o gramada de marci.

Va rog frumos, cele care ati avut, descurcati-ma putin, dati-mi un punct de plecare ... la ce sa ma uit cand cumpar o pompa? Nu vreau sa dau nici milioane, dar nici sa dau cateva sute de mii si sa ma trezesc ca nu e buna ... Cineva spunea ca daca pompa n-a fost buna a pierdut laptele dupa cateva saptamani ...



Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia2000 spune:

Boghi,
eu as astepta pana dupa nastere, sa vezi ce nevoie ai. Daca bb ia san, atunci probabil iti va fi de folos doar o pompa manuala; daca nu vrea si tu vrei sa-i dai naturel, atunci ar fi buna una electrica, ca faci scurta la mana.
Eu am avut Medela (profesionala, am inchiriat-o) si Ameda. Am fost f multumita de ele.
Nastere usoara si un bb cuminte si papacios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de bogdanai
Nu vreau sa dau nici milioane, dar nici sa dau cateva sute de mii si sa ma trezesc ca nu e buna



Inteleg ca ai nevoie de ceva bun, indiferent de pret.
Eu cam asa am facut, am luat ce am gasit, adica pompa manuala, si nu prea m-a ajutat. Apoi am luat si electrica si mi s-a parut mult mau buna, sa faca singurica toata treaba. In plus am nascut prin cezariana, si pt a colecat laptele cu pompa manuala trebuia sa stau intr-o anumita pozitie, pt ca ea face vid, suge, apoi devidezi si atunci risti sa se imprastie laptele. Imi era greu sa stau ridicata dupa operatie. Cu pompa electrica e mai usor, pt ca vidul este pe tot parcursul procesului de muls. Eu una nici nu scoteam lapte asa de mult cu pompa manuala ca si cu cea electrica. Problema a fost ca nu am gasit electrica decat in Bucuresti, dupa ce am nascut. Pe mine cea electrica m-a ajutat cel mai mult.
Asta ca sa raspund la intrebarea ta, legata de pompa, manuala sau electrica.
Dar tu nu trebuie sa pui problema astfel. E adevarat ca trebuie sa fi pregatita, dar sunt mamici care nu au avut nevoie de nici un fel de pompa, nu au facut furia laptelui, iar daca bebelusul a supt, constant, si-au putut alapta bebelusul 1 an, chiar 2 ani, fara problema si fara ajutorul vreunei pompe.
Cel mai important este sa ai mameleoanele pregatite pt alaptat, adica sa nu fie ombilicale (eu asa am avut si bebele meu nu a supt deloc la san) si sa faci acele exercitii recomadate inainte de nastere, ca sa nu faci la inceputul alaptarii ragade.
Poti sa discuti aceste probleme fara jena si cu doctorul ginecolog care iti urmareste sarcina.
Nastere usoara si un bebe sanatos!

Albert are 1 an nou2


www.babiesonline.com/babies/o/omuletul_meu_drag" target="_blank">My baby's web page


Omuletul meu drag

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am folosit 3 modele:
-pompa cu para de cauciuc
-pompa de la Chicco tip seringa
-pompa de la Chicco manuala

Cea mai buna a fost cea seringa (pentru mine). DAR cel mai eficient e mulsul cu mana- stiu ca suna nasol dar asta e, vei invata sa o faci daca va fi nevoie.

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Am folosit cele 3 modele de la Chicco exact ca si claujro si in aceeasi ordine:
1. a fost bunicica dar nu eficienta, la inceput a fost ok ca oricum nu aveam mult lapte.
2. a fost un chin pt mine cea tip seringa, mergea foarte greu, abia scoteam cate putin
3. cea mai eficienta, mergea f usor, avea putere destul de mare, iar un muls de 200 ml nu dura mai mult de 10 minute. Pe asta am folosit-o pana la 1 an cand am intarcat.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu nu mi-am cumparat inainte sa nasc si rau am facut. Am avut prea mult lapte (bebe era mincacios, dar nu facea fata) si am facut febra laptelui, cu dureri si temperatura 40. Sotul a dat fuga la farmacie si mi-a luat o pompita manuala si mi-a fost de mare folos. Macar una simpla, ieftina, tot trebuie sa ai la indemina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Eu ti-as recomanda Avent ca marca.Depinde de cum o sa ai si laptele,cat va trebui sa pompezi si etc..O pompa e bine sa o ai..indiferent.Bebele ia cam intre 4-6 saptamani sa invete sa suga cum trebuie,sa isi faca un orar.Ma gandesc ca dupa 6 saptamani deja esti libera sa ii dai biberon.Poate vei dori,ca si taticul sa aibe un rol important si sa il lasi si pe el sa hraneasca bebelusul in timp ce tu faci un dus,iesi la un super-market si etc.In acest caz o simpla pompa manuala si cateva recipiente speciale de pastrare a laptelui matern,isi vor face treaba extraordinar.Dar daca bebitza nu vrea sa suga nici in ruptul capului la san,sau din alte motive tu nu vei putea,banuiesc ca cea electrica este buna.Eu am Avent Isis manuala,sunt in 37 de saptamani insarcinata,si sper sa nu am nevoie de una electrica si sa isi faca treaba.Mi-a fost recomandata de alte fost gravidutze actuale mamici.Este cam 1.800.000 in Ro.Sarcina usoara in continuare si nastere usoara!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by rachel owen

Cel mai important este sa ai mameleoanele pregatite pt alaptat, adica sa nu fie ombilicale (eu asa am avut si bebele meu nu a supt deloc la san) si sa faci acele exercitii recomadate inainte de nastere, ca sa nu faci la inceputul alaptarii ragade.




Please, ce inseamna asta? ce fel de exercitii si ce inseamna "mameloane ombilicale" ??? O sa-l intreb si pe doctor, da' mi-ar prinde bine niste explicatii (eventual daca ai linkuri) ...

Pompele astea ... se pot folosi si second hand? Adica pot sa iau de la cineva care a folosit-o? Se sterilizeaza in vreun fel? Ma refer la cele electrice, ca banuiesc ca nu le poti fierbe ... Scuzer daca pun intrebari stupide, dar sunt cam depasita de problema ... Si sunt multe aspecte legate de bb pe care trebuie sa le lamuresc, si atat de putin timp ... Am senzatia ca o sa ne ia complet pe nepregatite, orice-am face ...

Probabil ca o sa astept pana dupa nastere sa vad ce si cum, dar oricum as vrea sa fiu informata din timp, ca daca e sa-l trimit pe tati sa ia de urgenta, sa stiu unde sa-l trimit ...

Apropo, cele care ati luat, de diferite marci (Chicco, Avent, Medela) le-ati luat din farmacii sau direct de la producatori sau de pe alte siteuri ? Poate-mi recomandati si mie unde sunt mai ieftine ...

Multumesc mult, imi sunteti de mare ajutor

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mameloane ombilicate inseamna bagate inauntru.
Poti folosi daca vrei neparat pompa SH dar trebuie sterilizata. Cred ca solutia de sterilizat e numai buna. Nu se poate steriliza toata masinaria in cazul celor electice cred, dar sterilizezi partile importante.Ca doar motorul in sine banuiesc ca nu e important sa fie steril.
Eu am cumarat Chicco direct din farmacie. O pompa ca a mea este acum vreo 7-800 000 lei.
Mult succes!


Ioana 31 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natachka spune:


Folosesc pompa de la AVENT - ISIS, foarte buna! si comoda, setul contine si 2 biberoane. Este simplu de asamblat, dar cu atentie la desen(am pus o piesa micuta invers si nu mergea!), la Carre Four, approx.1700000-1800000 lei.
Intr-adevar, nu stii cand vei avea nevoie de ea, mai ales dupa ce vei naste nu o sa ai timp sa cauti, crede-ma! Asa ca sfatul meu este sa nu stai prea mult pe ganduri si sa-ti cumperi una acum.

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

buna

Eu folosesc Medela si sint absolut multumita. Ti-o recomand cu incredere
Fetita mea nu suge la sin ,asa ca trebuie sa folosesc pompa.

Asteapta pina dupa nastere sa vezi daca bb tau suge la sin.Daca nu, iti recomand o pompa electrica, asa cum am zis Medela e super.
Zic electrica, pt ca ,de ex, eu nu ma vad pompind lapte cu una manuala, in conditiile in care treb sa pompez de 6 ori pe zi cite 120-150 ml.

Insa ,asteapta sa vezi cum decurg lucrurile.


Sarcina usoara in continuare.

Mergi la inceput