Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005(30)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

Buna fetelor

Nu am mai postat de mult si cred ca nu ma mai stie nimeni.
Ultima postare a fost cand eram gravida....
sa ma prezint din nou ...ma numesc Diana ,sunt din Timisoara,am 34 de ani si am nascut in date de 8 noiembrie 2005 un baietel pe nume Andrei...de 3,300 g si 49 cm .
Am nascut cu cezariana pt ca a stat in curulet dar totul a fost super ok.
Acum are 4 luni (aproape 7 kg si 62 cm) si a fost deja fotomodel DC in ianuarie la inceput.Andrei gangureste,face balonase,si e un somnoroooos.
Crred ca sunt o mamica fericita...de la 6 sapt doarme toata noaptea, adik 10 , 12 ore .Ziua papa cat 2 dar nu se trezeste noaptea.
Din pacate de la 3 luni si 3 sapt nu a mai vrut sa suga deloc asa ca m-a intarcat el pe mine.

vad ca discutati de alimetatia bb-ilor ...pai mie pediatra mi-a spus ca sa-i dai cereale fara gluten la ora 18,...sa-i inlocuiesc masa de laptic .Dupa 6 luni ii dam cereale cu gluten,...dar in afara de cereale nimik...doar laptic.
am aici un link cu poze :
http://pg.photos.yahoo.com/ph/diane7112/album?.dir=591a&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

sau
http://pg.photos.yahoo.com/ph/diane7112/album?.dir=82ec&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

va pup pe toate
diana si andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

Am observat ca celelate fete au dat date mai concrete referitor la nastere.
Deci am nascut marti in 8 noiembrie 2005 la ora 13,45 la maternitatea Bega, Timisoara cu dr Karadja Eugen, cu cezariana si anestezia epidurala .
scor apgar a lui andrei a fost 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

neata mamici!

offf,lavi,kiar tu sa fi depresata,tu care ne imbarbatezi atata!??
Si daca nici tu nu te-ai luptat pentru laptci...atunci nu s-a mai luptat nimeni in lumea asta!!
uita-te la mine,am alaptat o luna exclusiv,apoi a doua luna si san si bibe,si ce repede am renuntat-fara lupta deloc...si Nati acum e maricica numai ca sanul tau!Toata consideratia mea pentru vointa voastra,fetelor!
eu am renuntat la lupta prea usor,acum imi pare rau,mi-e dor de momentele alea cand bebe molfaia tziti-deh,la al doilea bebe o sa stiu cat si cum sa lupt...si sa dea Domnu'sa nu mai fac asha o depresie...
Melku,bine-ai venit printre noi:da'ce patut si ce lenjerie frumoasa ai...si cate jucarele...da'de ce ii puneai atunci pampersul peste pantalonasi,era iritata la funduletz??

Corap,am ras la mesajele tale-ai har!
Zici ca ai prieteni cu piscina???wow!!

Stefanel a fost tare marait ieri,si stiu ca bebelacii sutn f sensibilila vreme...astept,deci,sa se faca frumos afara!!Pentru ca ieri a fost pentru prima oara cand am epuizat toate metodele de linistire-si el tot bazaicios-asha ca am apelat la nesuferita si hulita medtoda de a-l adormi leganat pe perna,pe picioare!!Si-a mers...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Diana 1971,bine-ai revenit!
Am vazut pozutzele,si ai un ardeiash(vorba Corei!) f frumushel si dolofanel...dar am vazut ca mai are o mamica!?era nashica sau sora ta??Care esti de-acolo???

Mai,incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult patuturile astea cu zabrele,parca-mi pare rau c-am luat dintr-asta cu plasa...dar,asha cum spuneam,sau poate nu spuneam aci,ci pe mssg,daca tot ne "sponsorizeaza"mereu mamaitza si tataitza cu o suma considerabila pe luna-poate mai fac un apropos subtil,si ne ia un patut ca lumea.Si o sa iau si lenjerii dintr-astea galbene,vesee,cu ursuleti,etc...ca noi avem lenjerii albastre din finet,destul de sobre.
De fapt,nu e o lenjerie cumparata,a facut-o mama!
Bai mamici,a-nceput Stefanel sa se-ntoarca nu mai are stare,apuca paturica,o molfaie-n guritza,maraie nervos daca n-o apuca bine...ce mai,il gasesc in patut pe lateral,nu mai sta locului...asha patiti si voi??!

PS Corap,acu'citii:am murit de ras,cum adica,mai Pterodactil???teoria lui darwin cand i-o povestesti???esti haioasa rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Buna dimineata, fetelor!

Bine ati venit in gasca, Melku si Diana!

Mai intai, cate o pentru toate fetele si apoi un pentru fetitele suparate! Haideti, fetelor, zambetul pe buze si ganditi pozitiv! Stiu ca e greu, dar ati luptat atat pana acum, nu va lasati batute! Incerc si eu, timid, sa va incurajez, poate nu folosesc cuvintele cele mai potrivite, dar intentia e buna!

Noi suntem bine, n-am inceput inca diversificarea, singura problema este ca mi-a scazut laptele aproape de tot. Am fost cam suparata si stresata in ultimul timp, asa ca rezultatele se vad! O sa incerc sa-i mai dau Mariei cat mai pot, chiar si picurile alea care le mai am. Asta e, tot inainte!

Noi o sa mergem la BE taman sambata, pentru ca atunci am gasit pe cineva sa stea cu Maria. Imi pare rau ca o sa ratez intalnirea de vineri cu voi. Chiar imi doream mult de tot sa va cunosc.

Tare frumoase pozele bebeilor nostri! Avem numai super bebelusi!

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Neata fetele!
Diana bine ai revenit, la fel si Ank.
Eu m-am trezit de buna voie la 6 dimineata, Ana s-a trezit si ea mai repede ca-i era fomica, a ras un bibe mare, si acum doarme la loc zambind in somn. Sunt fte bine-dispusa, de fapt de-a dreptul fericita. La noi ninge "torential" ca in povesti, e zapada marisoara si nu stiu zau cum ajung la birou altfel decat pe jos ca e combinata alpina de aglomeratia de luni dimineata + circulatia ingreunata. Doar tati are drum greu spre casa azi de la bucuresti, am ceva emotii dar sunt sigura ca va ajunge cu bine.
Cora si Silvia, mai buna faza cu darwin, si acum rad de ea :) La noi cuvantul magic storcator de zambete e" frumoasa". Indiferent cat e de bazaita dc o intreb "esti frumoasa?" intinde buzitele si scoate gingiutzele la inaintare asa tare zambeste. Asta a mea de mica stie ce si cum se pare ;)
Si noi avem pat din lemn cu zabrele, mostenire avem 2 patuturi cu plasa metalica, din alea anticele, eu le-am refuzat din start ca am spus ca arata de spital, desi nepotii mei dorm bine mersi in ele de ani buni. Tot la unul dintre ele vom ajunge, ca patutul nostru fumos oval nu-l vad sa incapa fata peste 1 an, la cum se lungeste liana mea.
Si noi ne fataim pana ajungem pe lateral, dar refuz sa pun aparatoare din burete pt ca inca nu le vad necesare si in plus imi place s-o vad din patul nostru bine.
Fug la birou. O zi super va dorim.Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

MARA , !chiar vroiam sa te intreb:ai vreun secret pentru laptic?

CORAPiTZA[b], asa mi s-a parut mie!poate is hormonii de vina!

fetelor care luati anticonceptionale-exista vreo legatura intre ele si productia de lapte?ca

mie mi-a cam scazut de cand iau!


Voi cum ca adormiti copii: ii leganati , ii lasati in patut si gata, plang pana adorm?Pentru

ca am inteles ca trebuiesa doarma la 2 ore de la ultima trezire, dar cum il adorm???????


[b]JOY
, despre pahare am citit la helpline alaptat si asa am facut !Merci ca te-ai

uitat!
A, l-am pus doar pentru poza!

Joy, si al meu mai face asa, dar trebuie sa fim ingaduitoare, ei nu stau toata ziulica cu bb

si nu stiu cum merge treaba!Uite noi am facut o conventie:in weekend el are grija de bb, eu

doar il alaptez1si el are grija in felul lui, stii exista mai multe solutii pentru aceeasi

problema!


ile si bb victor - 22 dec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ne-am sculat si am mancat! avem program de boieri! dormim de la 22:30, eventual 23, pana la 9 dimineata. vad ca se intampla deja de cateva nopti
am uitat sa va pove: aseara dupa baita, gabi ii facea masaj lu' piti. si eu n-am avut ce face si am zis ca sa dau din maini in fata lu' fi-miu, sa-l dixtrez, ca ii era foame si sa mai aiba rabdare juma de ora la masajel.
si incepe ardeiu sa rada in hohote, se spargea de ras, nu alta, si ma-sa dadea din maini, si zicea si "un-doi, un-doi, faceti toti la fel ca noi", de la sfarsit eram ca o leguma vlaguita&ragusita, ca era si cald in camera, si umed, ca am reusit in sfarsit sa imprumutam un umidificator.
silvia, , pai da bine la CVu sa aiba cunostinte vaste in diverse domenii. ca stii ca fetele sunt mai istete, si nu le vrajesti asa usor in zilele noastre... sa fie pregatit baiatu'
da' ce matinala esti!!! acu am vazut!
maiii, sa vedeti ce patesc... p-al meu, dak il pun in "tremurice" (meems, tre sa-ti dau drepturi de autor ), dup-aia nu mai vrea neam sa stea la orizontala. adoarme in tremurice si il transfer io in patut. si vrea sa se ridice, si se enerveaza ca nu poate...
bey, ati vazut ce furtuna a fost azi-noapte? aratau astia imagini cu panouri rasturnate prin bucuresti si io care asteptam sa se faca vreme buna, sa iesim p-afara si sa nu ne mai intoarcem tota ziulica acasa
diana, bine-ai revenit! sa-ti traiasca grasunelu!
c & andrei-ardei-gasi-gasi-dolofanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Joy aaa, m-ati pacalit azi-noapte, ati inceput sa scrieti dupa ce am inchis eu calculatorul! Nu-i nimic, asa ma-ma uitat si eu la Traviatta!
Ank si Diana bine ati revenit!
In legatura cu BE, de ce sa nu facem mai multe intalniri, si vineri si sambata? Cele care pot veni intr-o anumita zi se pot vedea, de ce nu? NU prea stiu eu cum ne vom plimba in grup prin expozitie, dar vom vedea, ca eu nu pot sta decat maxim 2 ore, ca sa vin acasa repede sa-i dau voie mamei sa plece si ea acasa.
Ripley Ilinca rade la "mac-mac-mac". O tot "amenint" ca vine rtatza si o papa. De ce tocmai ratza, nu stiu!

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Melku',stai ca cre'ca m-am prins singura:pentru fixarea femurului in sold,ti-a zis dr.sa-i pui 2 scutece,unul il pui in interior,si-altu'pe-afara,right??

Ilenutza,eu in 99%din cazuri am mare noroc:il obosesc putin dupa bibe cu jucarii,mai vb...maxim o juma'de ora,ca dupa'aia nu mai vrea,ori il las in patul nostru,ori il pun in patutz,si-i dau drumul la carusel,el mai se joaca,mai baga un degetel in gura,si-l gasesc adormit,apoi.Doarme kiar f bine...kiar a fost un subiect pe-aci,mai acu vreo 4 scutece,in care ma"plangeam"eu ca prea doarme bebe bine,si-am vb cu o dr.si mi-a zis ca-s paranoida...numai daca doarme 22 de ore din 24,numai atunci sa ne facem pb.
Dar,cum spuneam,cu vremea asta de-afara,bebele meu e mai marait-acu'tb sa-l "ajutam" nitzel s-adoarma=un leganat,un cantecel,ceva...etc..

Mergi la inceput