rana pe col

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

buna, fetelor!
intamplator am intrat pe acest subiect ca sa va spun din experienta proprie; la un control gin dr mi-a zis ca am rana pe col, doua ture de tratamente cu ovule si spalaturi, "rana" n-a disparut si urma ca dupa primul ciclu sa fac rezectie, desi n-a facut colposcopie; papa nicolau II, normal; am optat pentru o alta opinie si bine am facut, pt ca mi s-a recomandat colposcopie care nu a aratat nimic suspect; ma intreb acum, as fi suferit o rezectie la ce?
nikole, e bine ca faci colposcopie!
anasia 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Draga mea, lamureste-ma ca-s inceta rau la ora asta...deci pana la urma nu aveai rana?
Dar dr, ti-a zis ca ai?
sau cum?scuza-ma dar nu inteleg...
Abia peste 2 sapt ajung la medic, ca e super aglomerat!
Sa vad ce-o mai fi si de data asta.

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina d spune:

Buna fetelor! voi ati auzit cumva de oestriol? e bun pt regenerarea celulelor colului uterin? cred ca e ceva pe baza hormonala dar cum ar putea asta ajuta la vindecarea ranii pe col? in cazul in care aflati ceva ma anuntati si pe mine va rog? multumesc...pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

Alina, ti-am trimis un e-mail. l-ai primit? Imi poti raspunde ?
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina d spune:

anaana daca nu reusesti sa-mi trimiti mail trimite un pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

nikole, colposcopia a aratat ca nu am nici o rana,nu stiu ce a vazut prima dr, bineinteles ca mi-am facut analiza la alta dr, periodic o sa-mi fac sa stau linistita;
anasia 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina d spune:

Buna fetelor!as avea o intrebare...care spalaturi vaginale sunt mai bune?cu ceai de musetel si bicarbonat sau cu ceai de galbenele si pelin (ce cantitati se pun?)...de cand am scris prima oara am facut tot felul de tratamente si tot nu mi'a trecut...inca mai am scurgerea aceea si probabil si rana,desi rezultatul la ultimele analize a iesit bine ( eu nu vad nici o schimbare)...mi s'a recomandat doar spalaturi cu musetel si bicarbonat...m'am gandit sa incerc si cu galbenele si pelin, poate e mai bun...voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

alina_d eu am facut spalaturi cu galbenele si tantum rosa recomandate de dr si cu bicarbonat atunci cand nu le-am avut pe primele doua. Eu am avut un fel de ciuperca la vreo 3 sapt de la cauterizare provocata cel mai probabil de folosirea indelungata a tampoanelor, caci analizele au iesit relativ bine, adica nici urma de candida sau tricomonas, desi aveam simptome de asa ceva. Am facut spalaturi o zi da una nu cu cele de mai sus plus o crema pt asa ceva si mi-a trecut in cateva zile. Pt ceai, ca si cantitate, am urmat instructiunile de pe pachet (daca cumperi de la farmacie) daca nu pune si tu din ochi. Nu cred ca e periculos daca pui mai mult sau mai putin. Faci o infuzie obisnuita.

Primul tau mesaj e din martie si spui ca acolo ca ai o rana mare. Nu ai rezolvat-o inca? Au trecut deja 4 luni. Ai mai facut ceva colposcopie sau papanicolau sa vezi daca s-a marit? Ai grija ca astea se maresc destul de rapid (asa a fost in cazul meu) si ar trebui sa o cauterizezi ca sa nu ajungi la rezectie sau alte alea. Nu vreau sa te speri dar iti spun din experienta, ca eu am regretat ca nu am facut-o mai repede. Oricum macar mergi la medic regulat.

sanatate!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Fetelor,mie nu mi-a trecut cu tratament naturist(ovule propolis,spalaturi cu pelin,galbenele,coada soricelului),asa ca dupa ce voi veni de la mare trebuie sa merg sa fac excizie cu ansa lletz .Mie cam frica de rezultat(cred ca e ca o biopsie) .As face orice numai sa stiu ca dupa aia e bine (cu toate ca mi-e o fricaaaa)

Dana cu Paul (8.09.2000)& Ana Maria (6.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

eu am cam incercat de toate si pin la urma tot la cauterizare am ajuns.am facut.o in martie si acum ma simt bine.

Mergi la inceput