Nasterea la Universitar cu Dr Badiu

Nasterea la Universitar cu Dr Badiu | Autor: edutu

Link direct la acest mesaj

Fetelor,

stiu ca s-a mai scris despre acest subiect, dar totusi la momentul actual am mari nelamuriri in ceea ce priveste "cotizatia" la nastere.
Nu stiu inca daca voi naste natural sau cezariana. Pe 9-12 aprilie ar fi DPN. As dori sa aflu mai multe detalii si despre procedurile intraspitalicesti (internarea, nasterea propriu-zisa, perioada de sedere). Mentionez ca sunt la a doua nastere, la prima fiind asistata de Dr Grama de la Cantacuzino.

Plizzz ajutor...sunt pe ultima suta de metri si imi cam tremura genunchii!!!
Va pupicesc,
Mama lui Edi si graviduta in 36 sapt.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Edutu,care mai sunt noutatile curente nu mai stiu dar eu am nascut cu el in 2000.aveam 40 de ani atunci,am folosit peridurala si am vrut si eu si dr.sa nasc normal.totul a decurs bine pana a vrut sa iasa bebe dar s-a proptit in barbita si nu am mai riscat si m-a dus repede la cezariana.dupa nastere am stat noaptea la renimare si apoi dim in rezerva.daca doresti poti sta singura sau cu doua locuri si cu bebeii in camera.eu am stat la rez de 2 locuri ca sa nu ma plictisesc cu toate ca sotul si soacra faceau cu randul.dupa trei zile am plecat acasa.probabil ca in jur de 3 mil sunt suficient acum nu striu asa gandesc eu plus anesterzist daca nasti prin cezariaqna.
poate iti mai spune si alte fete care au nascut cu el de curand.
eu una am fost multumota de el si multe fete de aici au vorbit de bine despre dr.
nastere usoara.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edutu spune:

multumesc frumos pentru raspuns...

cele bune,

Mama lui Edutu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

. Pe sora-mea a costat-o 8 milioane acum un an,cezariana ,de nevoie .Ea voia sa nasca natural .Peridurala a fost gratis ,facuta de o prietena a mea .Sincer nu stiu cum sunt cotizatiile de obicei .Sora-mea atat a dat ,in conditiile in care e si ea medic (altfel nu te baga nimeni inseama ,dar asta e alta discutie despre cat de nesatui sunt unii )

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si pe mine ma intereseaza, eu voi naste cu dansul in jur de 15 mai, cel mai probabil cu cezariana. Am auzit de alte preturi, la alti doctori, cam 100-150 euro nastere normala, cam 200 euro cezariana. Plus anestezistul, daca ai cezariana (cam 1.000.000).

Ma intereseaza conditiile din spital, cu e cu rezervele, saloanele etc. Stiu ca in general sunt bune, ca de-aia am ales Municipalul, dar as fi vrut sa stui mai mult, in special daca nasti cu Badiu.

Eu am fost doar de 2 ori la el la consultatie, incepind din saptamina 27 (pina atucni m-a urmarit altcineva). Apropo, tu cu cit "cotizezi" la consultatii? Daca vrei, poti sa-mi raspunzi pe PM.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

Eu sm nascut de curand cu Dr badiu laMunicipal ( in februarie).
Vreau sa spun ca este un doctor cu care as naste de 100 ori, extraordinar si ca medic si ca om. Am nascut normal cu epidurala.
I-am dar doctorului 6 mil si moasei cu care a stat cu mine 1 mil.
Conditile din spital nu pot sa spun ca sunt extraordinare( eu auzisem cu totul altceva despre acest spital). Am intervenit cam peste tot sa pot sa stau in aripa noua in A2 dar este asa de aglomerat spitalul incat nici salile de travaliu nu sunt folosite doar pentru asta. Daca mai vrei detalii, poti sa imi scrii pe pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Edutu, nu ai precizat cum ai nascut prima oara. Daca ai facut cezariana, siguuuur faci si acum. Daca nu, si conditiile sunt bune (copilul este intors etc.) o sa nasti normal. Dr. Badiu e adeptul epiduralei, deci o sa-ti recomande.

Personal, 6 mil. mi se pare mult. Oricum banii ii primeste numai dupa, asa ca poti sa cantaresti cat consideri ca te-a ajutat (adica sa nasti tu usor si repede) si sa-i dai in consecinta. Oricum te trateaza la fel indiferent cat ii dai.
Mai importanta mi se pare moasa, careia trebuie sa ii dai cam in momentul in care ti-e clar ca nasti pe tura ei, ca sa fi sigura ca te trateaza bine. La fel, tuturor din spital care te ajuta cu cate ceva e bine sa dai inainte. Eu nu prea am facut asa si m-am trezit ca nu ma ajuta.

Bogdanai, vezi ca si la cezariana exista o moasa. Dupa ce te taie e treaba ei sa impinga copilul afara.
Conditiile nu-s ca la tine acasa. Dar e cat de cat ok. Eu am avut bafta si am stat in A2 chiar in perioada in care era in renovare Elias si era aglomeratie. Dar te externau f. repede: 1-2 nopti la nastere normala si 3 la cezariana. Ei acolo asistentele te trateaza frumos inainte sa le dai ceva, dotarile sunt mai bune. Eu am vorbit cu dr. la vizita de a doua zi (am facut cezariana si prima noapte am stat la postoperator) si i-am zis ca vreau in A2.

Sper sa va ajute. Nasteri usoare va doresc!




Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edutu spune:

Prima oara am nascut normal, am nascut foarte repede. Dupa a fost mai nasol (epiziotomia bat-o vina!). Dar am scapat de dureri dupa 8 luni si totul a fost ok.
Pana acum cateva zile bebelul era pelvian, dar dupa durerile/bubuielile pe care le-am avut/simtit cred ca s-a intors. Probabil ca voi naste iarasi normal. Pe 23 martie am o echo la CMU si apoi la Badiu cu rezultatul, cand se va decide cum voi naste. O sa am atunci 38 de saptamani. Pot marturisi ca mi-e frica de morrr.
Am inteles cam care sunt costurile, dar, spuneti-mi, pot cere sa fiu "cazata" in A2 (aripa 2???). Va multumesc pentru raspunsuri!

Pupici si sanatate la mamici, viitoare mamici si bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Edutule draga discuta TOT ce te intereseaza dinainte cu . Daca va avea posibilitatea te va baga in aripa aia cu picturi pe pereti (cred ca aceea e A2 - eu am fost acolo, intr-o rezerva cu 3 paturi de mamici si 3 de bebei din pura intamplare, ca nici nu imi trecuse prin cap sa discut asta inainte cu dr.B.).
Deci te hotarasi la naturala?! Felicitari curajoaso ! (vezi, nu uita sa ceri anestezie epidurala, o cafea si-o tigara )
Cat despre cotizatii, eu le stiu pe cele din 2003, dar cred ca se invartesc tot prin jurul aceleiasi sume: 200 cezariana si cam 120-150 naturala. Insa nu uita de moasa si cei din jur (anestezist, asistente).
Sa ai muuulte de 50.000 la tine ca-ti vor fi foaaarte de folos, la orice baita pt bebe sau pt tine.
Si nu te speria chiar asa de asistente, cel putin in cazul meu nu am avut impresia ca vreuna nu ar fi facut acelasi lucru daca nu i-as fi dat bani, din contra, intotdeauna le dadeam DUPA ce faceau un anumit serviciu. De ex. una din asistente cand m-a chemat sa-mi faca toaleta intima si am vrut apoi sa-i bag ceva in buzunar, asa s-a ofticat nenica, de m-a facut sa ma simt nasol de tot, cu toate ca eram numai eu si ea acolo, adica nu a facut-o demonstrativ, a zis ca aia e jobul ei si ala il face, de ce sa ia bani...Mai exista si astfel de oameni!
Oricum, poate iti mai raspund fete care au nascut mai recent cu dr.B. si stiu cotatiile bursei recente.

Insa pina atunci, sa traiesti fata frumoasa, sa fii sanatoasa si fericita, sa ai parte de mii si mii de bucurii alaturi de toti baietii tai si sa te iubeasca toata viata, ca esti unica pentru ei!
LA MULTI ANI pentru ziua de azi!!!!!
Nastere usoara si sanatos si norocos!!!!!!!!!!







"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Daca epiziotomia te ingrijoreaza, stai linistita. Dr. Badiu are reputatie de expert in coasere. Nu vei avea nici o problema.
Sigur ca poti cere. Scriam si in mesajul anterior ca eu am vorbit cu el. Am inteles ca se mai poate "discuta" si cu asistenta sefa de pe A2. Asta dupa ce nasti.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonik80 spune:

Buna fetele! Are cineva un numar de telefon al dlui doctor Badiu?

SToma

Mergi la inceput