Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Lavi eu ii dau Mateei FE Haussman; am inceput cu cate o pic pe zi , a doua zi doua pana am ajuns la 12 pic.pe zi timp de o luna si face kk normal , de 1-2 ori pe zi. Noi nu am avut pb. si Mateea are 3 luni. Vitamine- ii dau 2,5 ml Ca Visol timp de 10 zile pe luna. Am inceput cu Fe si vitamine pt ca pe la 2 luni jumate nu prea manca si am vrut sa ii stimulam, la recomandare medicului, pofta de mancare. Eu ii dau si san si lapte Topfer si vad ca ii merge bine. La 2 luni avea 5 kg iar la 3 luni nu am cantarit-o inca. Oricum acum papa cam 6 mese pe zi de cate 120 ml si bea si 90 ml suc de morcov, mar si porto. Mie mi se pare grasunica dar o sa vad ce zice cantarul...

Gabita si Mateea Ioana 7.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Am luat o pauza fortata pe forum, din pacate. Si nici nu vroiam sa innegurez ziua de ieri cu problemele noastre.

De marti, mastita scrie pe mine. Celebra galma de lapte s-a combinat cu ceva crapaturi care-mi dadeau dureri groaznice -> alaptat aiurea si n-am rezolvat galma in timp util. M-am trezit cu febra si sanul inrosit si de-aici incolo diagnosticul mi-a fost clar.
Antibiotice, muls, pe bebe l-am suplimentat cu lapte praf (bine ca l-a acceptat fara probleme si nici n-a avut contra-reactii - cel putin pana acum), am facut si puroi de ma apucase toata groaza
Moment in care am apelat la o asistenta din maternitate care m-a ajutat foarte mult, i-a drenat bine de tot tot sanul, nici nu credeam ca se poate mulge in halul ala. Si mi-a mai zis ca ar fi fost bine sa-mi fi facut asta (=desfundat canalele) imediat dupa nastere.

Azi dimineata, la control, era o cu totul alta situatie, nu mai e puroi, nici febra, am reinceput alaptatul. Si puiul mic si-a facut foarte bine treaba Mai am inca de tras cu asta, dar vreau sa cred ca suntem pe calea cea buna, tare ma speriasem - am avut un 8 martie de toata groaza.

Am inceput sa citesc si din urma, mult ati mai scris in ultimele 2-3 zile!

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Lavi, in afara de un piculet de burtica si de ceva pe coapse nu prea se spune ca am nascut, am 50 si ceva de kl, dar am scos piinea in proportie de 50 din mincare ca incepusem in decembrie sa maninc o piine si jumatate.

Nu stiu cum o sa facem cu baby expo dar ar fi fine sa ne vedem.
Acum am terminat de harnit trupa de soc, la eva stau pentru o supa cam 40 de minute si apoi trec la Teodor cam tot atit,pina ma desmeticesc vine urmatoarea masa si tot asa, ....am cam obosit, dar deh........asta e si ei sa fie sanatosi.
Azi sunt tare fericita mi-am cumparat bilete la Depeche M.Am fost fan la 15 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Joy, Lavi02, mulsul asta e chinuiala curata
Tanti profesionista a muncit ieri 45 min la un san si dupa jumatate de ora a reluat procedeul. Mie mi-a luat o ora pana sa golesc cat de cat si nu mai aveam forta sa continui. N-am masurat cat am scos ca asta-mi mai lipsea, sa-mi tin si mana ocupata cu vasul. Pompa mea nu e deloc eficienta, asa ca n-am mai apelat la ea.
Ori cu laptele praf ne-am descurcat asa de usor... Ma ispiteste rau de tot metoda: stii ce-a mancat, cat, nu mai ai atatea probleme cu sanii... Uff... Plus independenta fatza de bebe, dar asta inca nu-l vad ca pe un aventaj, de-abia asteapta bunicii sa mi-l fure

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

maria alexia, bine ca s-a rezolvat!!
bibe par simple, avantajele le-ai vazut, asteapta si tu macar pana incepi diversificarea daca iti e atat de greu. mai lasa bb sa profite. ca e mult mai simplu sa-l pui la san decat sa te scoli noaptea si cu ochii lipiti sa vezi gradatia la bibe si sa numeri corect masurile de lapte.

lavi parca ma privesc in oglinda... dar ai incercat si cu bb la san si pitic mare in scaunul de masa??? sa vezi acolo show, "hranire 2 in 1"!!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

moaaaama, 6,500 e bebeu subponderal? Pai ptr Ilincutza se va inventa o noua categorie - "bebei f.f.mici"
da mandy am observat ca fetele sunt mai "de treaba"! Si eu nu am treaba ziua cu Ilinca. O las in balansoar si mai vb cu ea cand am chef eu. mai are si toane, dar destul de rar. Ptiu, sa n-o deochi!

In privinta cadoului nasilor, tu stii mai bine ce ii trebuie copilului. Dar o jucarie desteapta, de stimulare a simturilor, ceva gen Chicco, ce zici?
Lavi am uitat, ce sunt: bine ai revenit! Eu ii dau de la inceput vitamina C Ilincai, o vreme i-am dat si B complex, ca nu a avut pofta de mancare deloc.
Acum dr. Stanciu mi-a prescris si Infant formula deoarece saptamana trecuta Ilinca ajunsese la performanta de a manca 40 ml la o masa


Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Cristina, la tine e un pic mai greu, pt ca Andrei e u mai mic decit Eva, dar o sa fie atit de bine mai tarziu.La inceput cind ii dadeam lui Teodor sa suga, Eva se infingea si scotea sanul din gurita barbatelului, si vroia ea sa sugaera groznic, sau o apuca pipi. apa sau se suia pe unde stia ea mai bine si tebuia sa intrerup alaptatul ca sa o ajut.
Am observat ca toanele la ei sunt complementare, adicalea daca e sa fie complet circul sa aducem mamica la starea de completa

Feliciasi eu saptamina trecuta ajunsesem la performanta ta, il mai puneam la san, apoi cind era vremea biberonul incercam din nou dar era crima si pedeapsa, se arcuia, urla pina nu avea glas, trebuia sa gasesc pozitii, pe care nici tantra yoga nu le-a inventat , macar sa suga pina la 70-80.multa sanatate Ilincai, si pofta de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Maria_alexia bine ca s-a rezolvat! Of, ce greu e cu galmele astea, si eu am trecut prin asta chiar de mai multe ori.

Gata, am laudat-o pe Ilinca, nu mai e copil cuminte. E maraita si din cazua ca azi vreau s-o invat din nou sa stea in patu, ca pana acum statea ziua in balansoar. Sper sa am nervii tari si sa reusesc!


Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

lavi, andrei n-a vrut niciodata sa suga. în schimb a avut o perioada in care il apuca kk si pipi fix când era iris la san... nu treceau 5 minute de cand o puneam si andrei se aseza pe oliţă. niciodată nu-şi ridica singur pantalonii, iar eu lasam fata, stergeam copil la fund... urla in timpul ăsta...
acum parca s-au mai linistit, intai papa iris, apoi andrei... m-au distrat de vreo 2 ori ca faceam kk simultan...

fetele, de azi dimineata ma tot chinui sa tin minte... sa postez...
diseara vreau reinnoiesc tabelul si tabloul, cine maia re date de trimis... ca pana acum s-au strans ceva si vreau sa fac schimbarile.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Salutare gagici!
Anda sa-ti traiasca poetul si la mai multe lunutze frumoase!

Lavi laptic Topfer are si la farmacia de la Mall Vitan ( am vazut eu ieri) dar nu stiu pretul

Ca am vazut ca vorbeati de luatul pruncilor la Baby Expo, eu sunt mai nebuna asa din fire si am luat-o pe fimea la 1 luna in Cora de se uita toata lumea la noi si-si facea cruce. N-a patit nimica si multumesc lui D-zeu ptr asta. Dar parca la expo e prea mare aglomeratie, plus ca o sa fie si multi copii care merg pe la gradinite, la scoala, etc iar pericolul e mai mare. Mai bine faceti cum zicea Ilenutza si faceti cu randul, sta tati cu el afara, dupa aia mami.

Noki bafta la vaccin, vezi sa nu uiti de crema pe care ti-am recomandat-o ptr piciorus, daca il doare rau. Io sper sa nu fie cazul

Acuma o sa va stresez si eu cu o problema. Miruna mea e are tendinte de constipare ( mai ales ca am inceput deja de o sapt cu suculetul de morcov, acuma am bagat si mar). Am lasat-o eu 2 zile fara sa faca KK dar a treia zi nu am mai rezistat si am bagat supozitor, desi nu se chinuia, nu o durea burtica. A facut Kk ca un om mare, nu beton dar destul de gros, iar mai apoi apos. Toate bune si frumoase insa de fiecare data cand bagam supoz aceeasi poveste, face foarte moale. Io am tot citit si nu cred ca e diaree ptr ca nu se repeta, ia in greutate ca lumea si nici nu se vaita. Voi ati mai patit asa? O fi bine ca face asa moale?

Hai va pup ca ne ia tati pe sus in vizite....ca s-au nimerit...e si meci si mucenicii cu cele 40 de pahare..om vedea ce-o iesi



Mergi la inceput