Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Corap, multam fain de informatie. O sa dea sotul o fuga pana acolo.

Noki, tinem pumnii la vaccin!

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata!

iata ca du[pa ce a dormit ieri toata ziulica, asta noapte a dormit de la 21-12 si apoi treburi( mancat, schimbat, plans, aspirat nasuc-ca nu putea respira) pana la 1.30 si apoi sculat la 6.si de atunci nu a mai dormit decat 45 de minute!

Joy, nu mai te lupta cu ardeiasul,citeste subiectul deschis de MANDykSCHla parintii intreaba- bb nu doarme ziua !Eu am avut o revelatie1Doamne, cate trebuie sa stii despre copii!Asta e treaba serioasa si necesita indelunga documentare!si verifica cu piciorul!

super raspunsuri Mandy

Veve(ritza )



Ilenutza si bb victor 22 dec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Buna fetele!
In fiecare zi va citesc , insa imi rod unghiile ca nu va pot raspunde (prietena mea Andutzy are si ea bebe-mare de 9luni si 1sapt si intra si ea si nu vreau sa o zapacesc ,ea e totusi super fata si ma lasa!).Maimutelul meu are 4 luni si 1 sapt si e copilul tip` supozitor`adica ia putin in greutate(alptat la san +completare 1-2 mese/zi cite 160ml lapte praf Topfer).Acum avem G=6,500kg si am fost incadrati de med. ped. (de circa) la categ. SUBPONDERALI, drept urmare ne-a dat sa luam pikovit (pt mai multa pofta de mincare)
E cumintel, se rostogoleste de pe o parte pe alta , cind il pun pe burtica pune genunchii jus si fundicul sus, ride mult ,gingureste...e mare bucurie pt toti din casa!!
Sapt. a tusit de 2 ori intr-o zi, si ca mama dispe` ce sint am dat fuga la dr. care i-a dat siropel de tuse ;alataieri dupa ce minca se i-am dat cu o seringa d`aia de la nurofen sirop in 3min a inceput sa-i tisneasca lapte si pe nas si pe gura...ne-am speriat cu totii ,dar si-a revenit(dupa 2 min ridea iar)
Spuneti-mi si mie stiti ce trebuie sa mai fac sa ma pot loga si eu?am scris in formularul acela de la vreau sa fiu si eu membru si trebuia sa primesc un mail de vreo 3luni..
Daca mi-a scapat va rog mai spuneti o data cind e intilnirea de la babyexpo.
Apropos, ca sa nu aiba dureri dupa vaccin eu i-am dat o lingurita de panadol sau citeva picaturici de nevralgin si a fost foarte bine!
Multa bafta si sanatate voua si bebelusilor vostrii!!
Atena si D-l Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Atena si Nati avea 6500 la 4 luni si drita a zis ca e foarte bine, grasunica si sa continui linistita cu sanul! S-a nascut cu 3400.
Dar pt cazul in care va trebui sa-i bag totusi completare la un moment dat, unde gasesti in Bucuresti Topfer si cat costa cutia?

Pt cont, eu zic sa incepi inca o data procedura de creare de cont, eventual pe alt nume decat ai incercat prima oara.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

buna,
ce face Nati? se simte mai bine?
A inceput careva dintre voi sa dea fier si vitamine bebeilor.Dc meu mi-a dat cele 2 supliente si tre sa i le dau cit mai curind, ca saii creez pofta de mincare, lui Eva de abia pe la 6=7 luni i-am dat si am asa o mica strangere de inima.

Azi de dimineata am facut mucenici, tare bunisi seara o sa faca victordin cei moldovenesti, o sa fie cam greu la cele 40 de pahare cu vin,da le facem noi fata

Ca veni vorba voi cind mergeti la expo, eu una merg cu Teodor sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Draga mea Lavi , am incercat Humana, milumil, naa, bebelacn-a vrut sub nici o forma nici unul, insa un super med.ped. ne -a recomandat Topfer-ul ca fiind cel mai apropiat ca gust celui matern si cu siguranta nu se va constipa, si este laptele care se da (completare) la maternitatea unde s-a nascut I.Cantacuzino
Eu stau la Hala Traian si aici e o farmacie are tot timpul si costa 520.000lei!e cel mai scump cred dar daca odrasla n-a vrut altul...!Tu cind ai vrea sa incepi diversificarea?
Inca o data :babyexpo ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:



520.000 lei= cutia 900gr

SCUZE!
Atena si D-l Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor voi ati observat ca baietii sunt mai maraiti? Al meu, Vladut, Nichita, Andrei, Stefanel....fetitele sunt mai cumintele.

Lavi02,nasol sentiment cand bb nu mai vrea sa suga, nu? Eu m-am obinuit de catva timp cu chestia asta. Acum e mai important sa depaseasca faza asta de nervozitate si agitatie.Nu am crezut ca se poate atat de rau. Eu ma uit la jumatatea plina a paharului, l-am alaptat pana acum. De acum incolo sunt Milka si eu,deja m-am si obisnuit cu mulsul desi e incomod. Si daca n-o sa mai fie lapte o sa fiu multumita ca a fost totusi.

Ilenutza, , nu stim multe despre copii nostri, dar zi de zi invatam cate ceva, si copilul fiecareia dintre noi chiar e unicat.

Cora,, cred ca si eu voi trece la nr.4, bb are peste 7 kile. Sper sa nu am surprize neplacute.

Fetelor, aseara m-au sunat nasii lui bb-a spuneam eu mai demult ca sunt din Ungaria-si m-au intrebat ce sa ii cumpere lui bb pt. botez. In Ungaria asa se obisnuieste, sa iei cadou nu sa dai bani. Na, ce drac' sa le zic ca n-as vrea sa ma trezesc si eu cu o gramada de lucruri inutile, dar cum sa le spun ca as prefera sa ne puna bani iar noi o sa-i cumparam ce o sa-i trebuiasca lui bb? Ceva idei? Please.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Atena, si eu am nascut la cantacuzino, tu cind si cu cine, Teodor a primit la 3 zile dupa celebrul lapte Bebelac si slava domnului ca afost bine si ca s-a adaptat rapid!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi - io inca nu-i dau nici un supliment lui Sarah. Dr de familie mi-a dat deja reteat de Fier. Dr meu bun, particular, in care ma incred, m-a intrebat senin: da de ce sa-i dam fier? Vi se pare anemica???? Evident, nu! Asa ca in nici un caz. Dr de familie - cam prostutza, din pacate- a zis ca fierul oricu e vorba sa fie administrat DUPA 6 luni.

Fetelor, de ce vreti voi sa mergeti cu micutii la Baby Expo? Stiu ca unele dintre voi nu aveti cu cine sa-i lasati, dar otusi tine 3 zile si in astea 3 zile, din care 2 week-end sigur puteti face cumva sa rezolvati problema....
Motivul stresului meu: am aflat ieri de un bb cu o sapt mai mare ca Sarah, deci de 4 luni jumate care a facut pojar, luat dintr-un supermarket!!! Nu va spun cat a tras mami lui cu el, ca io am aflat acuma, spre sfarsitul bolii...asa m-a cuprins o panica, incat zau ca nu mai ies in locuri aglomerate cu micutza.
Ori la Baby Expo este unul dintre cele mai aglomerate locuri...

Nu dati cu pietre...Feli stie ca am fost impreuna noi 2 si cu sarah in Cora, dar zau daca mai ies in aglomeratie cu ea...cel putin in perioada asta naspa, vorba lui Lavi02 - martie si de fapt cam toata primavara!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput