Analize de tot felul

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Buna fetelor.

LA MULTI ANI!!! TUTUROR MARIILOR.

Fetelor eu vreau sa-mi fac analizele pentru glanda tiroida, rog si eu fetele care au facut aceste analiye sa-mi spuna si mie in ce zi se fac.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

tzuca74
din cunostintele mele(culese din experienta fetelor), analizele pentru faza lutheala e bine sa le faci la 7 zile de la ziua ovulatiei, deci in cazul tau in ziua 20.
si eu le voi face la fel.

bafta!!!

ayna
cele pentru tiroida se fac in orice zi, de preferat dimineata pe nemancate si nebaute.

fetelor, daca gresesc, corectati-ma!


si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!
Gata, m-am intepat si eu azi ...Partea proasta e ca de dimineata m-au luat durerile de burta si ovare rau de tot(da, in ziua 3!!!)...asa de rau ca nu ma puteam misca...Am bagat 1 saridon pana la urma, n-am rezistat...Apoi am intrebat un medic (de familie, ce-i drept) daca pot sa mai fac analizele...A zis ca da, asa ca...le-am facut! Ce-o fi, om vedea...
Astept rezultatele...
In rest...va pot spune ca m-a impresionat Centrul V. Babes...Cand am intrat am zis ca sunt in alta tara...Fara aglomeratie, fara grosolanii, fara nervi...Receptionerele zambeau...Fata de la recoltarea zambea...Uniforme, curatenie...impecabil...Ori au un management super...ori eram eu ametita de durere ...da' nu prea cred!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

quote:
Originally posted by tzuca74

daca am avut ovulatia in Z13 ,analizele hormonale la fac in Z20? pana acum le-am facut tot in Z21 (nu am stiut niciodata cand am ovulat)si am iesit intotdeauna dezastru (LH si FSH mici) pleeeeease!!!!



tzuca, e ff bine daca LH e mic la Z21!!!!! FSH nu are nici o importanta la Z21, nu-l face, tb masurat progesteronul la aceasta data!!! In plus FSH tb sa fie cat mai mic la Z3!!!!!

Imi aduc aminte ca intrebai acum cateva luni d un tratament pt cresterea LH: am gasit mai multe articole care recomanda Tribulus Terrestris pentru aceasta pb, se adm conf prospectului dar la femei numai pana in ovulatie e recomandat!!!!


pupiceiiiiiiiiiiiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Fetelor sunteti niste scumpe,va multumesc mult pentru sfaturi.In primul rand Mariee azi LA MULTI ANI! Voi cauta ceea ce mi-ai spus ca m-ar ajuta cu LH asta.In Z3 sunt bune toate analizele,in Z14 si Z21 LH si FSH sunt sub limita rau.Mi-am propus sa merg la RMN luna viitoare caci banui ca e ceva la hipofiza.De acolo si prolactina cu valoare dubla dupa care toate sunt varza.Culmea,progesteronul este aproape maxim in Z21( macar atat)
AYNA si eu stiu ca poti oricand sa faci anal.pt.tiroida.Asa le-am facut si eu TSH,T3,T4.Mie mi-au iesit f.bune si totusi am fost operata de chist (1,3/2,5)pe lobul stg.care dealtfel mi l-a si scos.Acum iau L-tyroxin 1/2 pe zi si ma simt bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

noela_carmen si tzuca74 multumesc mult pentru raspuns. Eu merg in octombrie sa fac analizele cele hormonale si cele de glanda.

Va pupic dulce.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Atunci sa repetam :in Z20 imi voi face prolactina,progesteron, estradiol si LH (+tiroida pt.mine)...am donat ceva sange in ultimi 3 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!
Am revenit si eu cu rezultate din Z3 ca sa va cer o parere si sper sa ma puteti ajuta.
Toate par ok, in limite normale (FSH- 5.11, LH - 4.99, TT4, TT3 si TSH - normale desi mi se par mie cam apropiate de limitele maxime...)
Estradiolul e mic - 29, iar val. normale ar fi 39-189...Totusi, nu e marcat ca si valoare anormala...nu stiu de ce...Citisem aseara ca e mai bine sa fie mai mic decat mai mare...Asa sa fie? Imi puteti spune ce rol are estradiolul la momentul asta din ciclu, adica in faza foliculara?...
Progesteron - 0.92 (val. normale 0.27-2.61)...pare ok...
Ei...si ajungem la prolactina - 26.20 (val normale 1.39-24.2)...E putin marita, dar nu f. mult...Ce parere aveti? Ar putea fi din cauza faptului ca imi era f. rau si mancasem o banana in dimineata aia?...Eu sper ca da...

Per total...eu zic ca nu e rau, dar astept si parerile voastre...si abia astept sa fac si analizele de Z14 si Z21...ca sa vad cum stau...
Va pupic si ma duc sa ma mai documentez...sunt prin zona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agerica spune:

Buna,
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
Am 36 de ani si sunt diagnosticata cu sterilitate primara.
In urma unui consult la medicul endocrinolog mi-a recomandat sa fac dozari hormonale in anumite zile ale cm-ului.Asta am inteles dar mi-a mai prescris un examen de laborator-CPG-Compex pregnandiol spunandu-mi ca este foarte necesar sa il fac.Problema este ca eu sunt din Baia Mare si la nici un laborator nu au auzit de asa ceva.Am cautat si pe internet dar nu am gasit nimic relevant in romana.Puteti sa imi spuneti de fapt pentru ce este relevant aceasta analiza de urina ,eventual unde se face ,daca tb intr-o zi anume a cm-ului si cat costa?
Fetelor voi ati facut aceasta analiza? Stie cineva ceva despre ea?
Multumesc anticipat pentru orice informatie.





Nu stie nimeni nimic?
Sa va spun ce am mai aflat eu intre timp.
Dupa ce am facut o lista completa cu toate laboratoarele din Baia Mare am inceput sa dau telefoane si sa cer informatii.Nimeni nu stia nimic.Mai mult am fost intrebata daca este vreo gluma.
In fine,la ultimul laborator de pe lista am fost rugata sa astept la telefon.Dupa 10 minute o dr. imi spune ca da ar fi auzit de asa ceva , sa sun peste 1 h
Bun. Peste o ora cu sufletul la gura sun.Surpriza.Da, stie de analiza.Probe de urina din 24 h(recoltate in conditii special(nu ca si la urocultura)pe care sa il strang intr-un pet de 'apa minerala 'de 3 l(nu au recipienti asa mari..).ei le preiau, apoi le trimit la Timisoara si de aici sunt trimise in...FRANTA.Am ramas blocata.Era randul meu sa o intreb daca face glume.F serioasa mi-a spus ca nu.(sotul meu face glume...'da pasaport nu-i trebe draga?).Am uitat sa va spun ca am sunat-o innebunita pe dr.endocrinolog sa o intreb daca nu cumva a gresit cu analiza asta.Nu am gasit-o. Normal.Deci,colectez 24 h urina/in 'pet de apa minerala' si via Franta.A... dupa ce platesc 120 ron ca atat costa nebunia asta de analiza.
Va roooggggggggg cine a mai facut analiza asta sa ma lumineze si pe mine de ce este atat de relevanta in cazul infertilitatii primare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Agerica, initial m-am blocat...Nu am auzit de analiza asta. Apoi, m-am luminat...nu stiam ca asa se cheama...Exista si este exact ce ti s-a spus: se strange urina timp de 24 de ore (dar eu stiu ca ai nevoie de un dispozitiv special care se pune in toaleta pentru a putea colecta)...si se face analiza. Habar n-aveam ca nu se poate face si in tara....In cazurile despre care stiu eu se trimit intr-adevar in alta tara probele pentru analiza, dar am crezut ca e doar ceva convenit...
Imi pare rau, da' chiar nu stiu ce relevanta are analiza asta pentru fertilitate...N-ai putea sa intrebi medicul care ti-a recomandat-o?...O sa ma mai interesez si eu; daca aflu ceva, iti spun...

Mergi la inceput