Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Buna!

Incerc pentru a treia oara sa scriu...sper sa reusesc de data asta. Probleme cu net-ul.
Am trecut cu bine si peste aceasta operatie. Fara complicatii...doar cu anestezista care era cat pe aci sa nu ma bage in operatie...i-am marturisit ca sunt racita (nu de alta, dar nu pot sa mint...si apoi, m-am gandit ca e mai bine sa spui exact in ce stare esti, pentru a preveni eventualele complicatii). Tin minte insa ca eram pe masa de tortura si ca imi puneau (asistentele) picaturi in nas pt a fi sigure ca nu se infunda (...si astea).Apoi am adormit...Mici probleme am mai avut apoi cu tusea ... fiindca imi fortam muschii de la burta, dar au inceput sa se obisnuiasca in cateva zile. Tin sa precizez ca m-am operat pentru desfundare tubara bilaterala si au facut neostomie terminala proces Palmer si drilling ovarian stang (oare ce inseamna toate asta... poate sa-mi zica cineva?) si ...ups...un mic fibrom uterin subseros de care habar nu aveam. L-au descoperit pe loc si au facut o miomectomie simpla. Peste o luna trebuie sa fac PUTS. (sunt dureroase?)
Mai am o intrebare...la cate zile trebuie sa-mi scot firele? (fiindca doctorul mi-a zis sa le scot singura. Hmmm...chiar am nevoie de curaj sa fac asta... :-)

Multumesc mult pentru sfaturi nashei+mirelei iar Ilenei...ma bucur ca am putut sa-ti fiu de ajutor. Mult suces tuturor celor care trebuie sa treaca prin aceasta procedura. Mai mare e sperietura!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Irima si eu am facut o laparoscopie acum o luna ,in urma caruia mi-a scos un fibrom uterin subseros si mi-a facut driling ovarian la ambele ovare...asta inseamna ca nu se vad urme de ovulatie pe ovare si atrebuit sa le brazdeze pt a iesi foliculul.
PUTS nu stiu ce inseamna aceasta prescurtare.

sper ca ti-am fost de folos LAVINIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

Irima firele ti le poate scoate orice asistenta medicala,daca tie iti e teama(nu o sa simti decit o piscatura)...si chiar ce sint alea PUTS? nu cumva sint clasicele instilatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Chiar ma bucur sa primesc atat de repede raspunsuri...Multumesc inca o data tuturor fetelor de aici, nashei, laviniei. Asa mai inteleg si eu ce mai e in neregula cu mine... Adica se pare ca am probleme si cu ovulatia? Sau o fi fost o luna fara? Caci perioada ar fi fost propice. (m-am operat in a 14 a zi de CM). Ceea ce mi-a dat de gandit a fost ca doctorul meu mi-a zis ca in acest week-end sa am CS si daca nu raman insarcinata sa merg luna urmatoare sa fac aceste PUTS (perfuzii utero-tubare, care cred ca, intreadevar, sunt vechile instilatii).Nu prea imi dau seama ce sanse ar fi sa raman acum (dupa calculul meu as fi in ziua 23-24 de CM). Doar daca prin acest drilling ovarian nu s-a intamplat ceva acolo...o ovulatie intarziata. Foarte interesant de stiut, mai ales ca dr parea ca stie ce spune. Oricum, merita incercat... :-) Sper sa ma simt si in stare. Iar firele alea...cred ca o sa incerc sa le scot singura...am trecut prin atatea si sa ma sperii acum!? O s-o fac maine, adica in a 8a zi de la operatie.
Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

Irima,firele le poti scoate linistita la opt zile,despre trompe iti pot spune ca asta e problema mea,in rest nu stiu ca nu am trecut prin ele...deci: mie mi s-a facut neosalpingostomie ceea ce inseamna reconstituirea orificiului tubar(in cazul meu hidrosalpinx bilateral situat la capetele dinspre ovare),cit despre instilatii-ajuta la permeabilizarea trompelor,sint exact procedura HSG dar fara film(dureroase...depinde de puterea de a suporta durerea a fiecarui organism) si se fac cu xilina,HHC,antibiotic-ampicilina,trebuie sa fac si eu una dupa CM urmator ,bafta multa si sa auzim de bb-ei luna viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Irima, intr-adevar PUTS inseamna perfuzii utero -tubare, adica instilatii. Si eu trebuie sa fac dupa urmatorul ciclu menstrual. Domnul profesor mi-a spus ca voi face trei, o zi da una ba si ca trebuie sa imi faca internare la Giulesti pentru cinci zile ca sa nu plec prin frig pana la Valcea deoarece este foarte important in perioada in care le faci sa nu racesti.Sper sa fie suportabile si sa trecem cu toatele cu bine si peste asta. Irima, ce faci ti-ai scos firele? Ceea ce tie ti-a scris pe biletul de iesire se pare ca corespunde cu ce am si eu pe biletul de iesire. Si mie mi-a facut drilling ovarian pe ovarul drept si si a verificat permeabilitatea trompelor( asta inseamna proces Palmer)
Nasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Buna din nou!
Am trecut prin niste peripetii mari vineri in incercarea de a-mi scoate singura firele. :-) Am chemat o prietena si impreuna cu ea ne-am apucat de treaba. Prima incercare a avut-o ea...nereusita. Am inceput cu cea de la buric. Am zis ca e cazul sa incerc si eu...si am tras. (cu penseta, caci asa imi spusese doctorul). Nereusita si aceasta incercare...insa nu au trecut cateva secunde si a inceput sa se miste camera cu mine, cu ultimele forte incercand sa ajung in pat, m-am trantit pe jos, inconstienta. Lesinasem...nu mai zic ce speriata era prietena mea...cred ca amandoua aratam ca doua stafii. Acum rad cand imi aduc aminte, insa atunci...eram ... Dupa ce mi-am revenit, m-am imbracat si am plecat la Municipal (stau aproape) si mi le-a scos o asistenta...fara dureri, fara probleme. Se pare ca aveau un nod undeva pe acolo care nu ne permitea sa le scoatem asa de usor. Ea in schimb, fiind de meserie si cu mana usoara, a stiut imediat de unde sa apuce si cum sa traga. Cam asta s-a intamplat cu scoaterea firelor mele. Bine ca am scapat si de asta. Acum urmeaza perfuziile si ...apoi ...spor la treaba! :-) Si tie Piticule...multa bafta! Eu din pacate nu cred ca mai pot sa lipsesc de la serviciu (am stat toata saptamana acasa, dupa laparoscopie) asa ca dupa perfuzii, voi pleca. Sper sa nu ma oblige sa stau in spital. Dar am vazut ca e foarte aglomerat Giulestiul in aceasta perioada...asa ca eu cred ca se vor bucura sa plec. La laparo am stat si 2 in pat, la un moment dat. Multumesc pt informatii. Mmm...o intrebare...ai simtit cumva in saptamana imediat urmatoare operatiei, o presiune in zona ovarelor, ca si cum ai fi in perioada ovulatorie? Te intreb fiindca si tie ti-au facut drilling.
Nasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

fetelor am si eu nevoie de un raspuns de la voi.luni fac laparo la giulesti si mare lucru nu stiu decat ce am aflat de la voi.am aflat ca-mi trebuie caseta pt inregistrare dar ce fel de caseta -mini sau din aceea mare de video.ca habar nu am ce vor astia.de preturi stiti ceva ?ca na trebuie sa fiu pregatita.
va multumesc si astept raspunsurile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Biencuta si eu urmeaza sa fac laparoscopie saptamana viitoare (prima din viata mea), asa ca nu prea te pot ajuta, dar poti citi ce au scris fetele pana acum.

Va ca fetele nu prea intra prea des pe aici, asa ca la fel ca si mine va trebui sa cauti la capitolele trecute.

Referitor la caseta, trebuie una obsolut normala, asa mi-a spus mie doctorita mea.

Mie imi este tare frica, dar trebuie sa o fac si pe asta (ma refer la operatie).

Sper sa fie bine pentru toate fetele laparoscopiste si sa ne vedem cat mai repede visul implinit.

Pupici
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Biencuta ti-am copiat aici o povestire dea unei colege de suferinta cu noi care a facut laparoscopie si te va ajuta sa stii la ce te astepti.


"si acum, sa trec la povestire:

Marti, orele 7.30: am ajuns la spital, la centrul de combatere a sterilitatii, pe scarile in spirala de langa Dep. de Reporiducere umana asistata, la et. 1 (de fapt un fel de mesanin, intre parter si unu). Acolo dna. Viorica Constantinescu ne-a luat una cate una pe cele care uram sa ne internam, ne-a controlat putin pe masa (nu stiu daca mi-a luat ceva, vreo lama, nu mi-am dat seama) si mie mi-a luat 4 fiole mari de sange. Apoi m-am dus la biroul internari, am facut foile si apoi la garderoba, de unde mi-a dat o camasa.

Am urcat la et. 1, si dna. Viorica m-a trimis la salonul 6 (acolo am stat internata). 9i-am dat 100.000 in acel moment)

La orele 11 m-am dus la colposcopie, unde mi-au zis ca colul e curat, rana pe care o avusesem si pe care am tratat-o cu Klion si spalaturi s-a cicatrizat f. bine.

M-am intors in camre si am stat de vorba cu fetele alea dragute care erau ca si mine internate cu diferite probleme. Eram 10 fete in salon. Spre seara avenit o asistenta si mi-a facut o injectie in burta pt. anti-coagulare si apoi clisma, care nu a fost atat de naspa pe cat ma asteptam. I-am dat acestei asistente 50.000 lei. am fost la baie de vreo 2 ori si apoi somn, Toata ziua de marti, adica prima zi de internare, nu am avut voie sa mananc nimic, apa plata cat mai putina si am luat 10 pastile Eucarbon, un fel de carbune medicinal pentru a atenua gazele de a doua zi din stomac.

MArti dimineata, la ora 5.30 ne-au luat temperatura si apoi m-am dus la spalaturi vaginale. Dupa aia mi-a fost putin raum, am mai fost o data la baie dupa clisma de cu o seara inainte si am vomat. Sa nu va speriati: atat afara cat si daca vomati, va fi de o culoare verde inchis. Este de la carbunii inghititi in prima zi.

La 9.30 m-au luat la operatie. M-au dus la reanimare, pe patul unde urma sa ma trezesc, dl. dr. Dobre, anestezistul,mi-a pus cateva intrebari generale si i-am dat 1,5 milioane. Apoi asistenta sefa a venit si mi-a pus o perfuzie si o branula. Mi-a nimerit cam greu venele, dar nu a fost dureros. Ei i-am dat 300.000 lei. La reanimare mi-am luat cu mine tel. mobil, apa, hartie igienica si banii pt. doctorita. Pe la 10 am intrat in operatie. I-am zis anestezistului sa ma adoarma bine, caci cu o zi inainte o fata din salon s-a trezit inainte de a se termina operatia, si chiar daca nu a putut misca sau spune ceva, a simtit ce i-a facut. Mi-au facu anestezie cu 500 (ce-or fi aia) si am adormit pe loc. A, le-am dat caseta ca sa inregistreze. La un moment dat, cred pe la sfarsitul operatiei, ori am visat ori chiar le-am spus sa aiba grija cum ma coase si cu ce, ca nu pot veni la scos fire de la 400 km distanta si anestezistul a ras de mine. L-am intrebat cat e ceasul, ca sa stiu cata durat operatia si mi-a zis ca e 11.30. Am adormit la loc. M-am trezit la reanimare la 12.30 si am inceput sa sun cunostintele, sa le zic ca a fost bine. Dna. dr. Bucur, vazandu-am treaza, a venit la mine si mi-a povestit ce si cum. I-am dat plicul ei (3 mil si o icoana de argint). Mi-a zis ca ovarul drept era plin de aderente, trompa dreapta era foarte incurcata si putin infundata. Ovarul stang avea si el ceva aderente, dar mai putine, In schim trompa stanga era obturata total de un sac de lichid pe care l-au scos. Asadar m-au curatat bine, dar trompa stanga are un pavilion foarte mare, asa ca daca as ramane insarcinata pe stanga, risc foarte mult sa fac o extrauterina. Este de dorit sa facem IAD pe dreapta. La 7.30 m-au dus in salon (i-am dat 50.000 lei celei care m-a dus la salon). Sotul a stat cu mine un pic la reanimare si apoi in salon pana la 9. M-au titnut atat de mult la reanimare deoarece era o comisie de la Guvern in vizita si sperau sa viziteze si reanimarea si aveau nevoie de paciente, nu sa fie gol. Cand m-am trezit am uitat sa va zic ca aveam sonda urinara, dar nu m-a deranjat de loc. La inceput nici nu mi-am dat seama ca o am. Dupa ce m-au dus la salon mi-au scos sonda (am mai dat 50.000 lei acelei asistente)

Am baut putina apa si m-am plimbat prin salon si pe hol sprijinita de sotul meu. LA un moment dat mi-a venit rau si am vomat. Apoi m-am intins pe pat si am adormit (desigur, sotul plecase).

Joi, a treia zi de internare, a fost una normala. Am mancat dimineata un ou si un iaurt, apoi a venit sotul meu, la 12.00 am mai stat de vorba o data cu dr. Bucur care mi-a zis ca luna urmatoare, dupa CM, in a 7 zi, sa merg la Giulesti si sa stau in spital sa fac 3 instilatii (o zi da, una nu), sa vedem daca totul e ok si incepnad cu luan urmatoare, deci martie, sa facem IAD daca ovulez pe dreapta.

Trebuie sa tin un regim desodat, adica fara sare deloc. Ca tratament mi-a dat prednison de 5 mg, 36 tablete, in prima zi 8, apoi 7, apoi 6, pana le termin pe toate (se iau pe stomacul plin). Mi-a mai dat Ranitidina, 16 tablete, 2 pe zi, una dimineata si una seara si Carpicon, 16 supozitoare, 2 pe zi, unul dimineata unul seara.

A zis ca dupa ce ies cu primul scaun (pana acum nu s-a intamplat) pot manca orice.

Pot sa ma spal la operatie, deja m-am spalat si am lasat-o libera, sa se vindece cat mai repede.

Dureri nu am avut, doar asa simt ca e ceva acolo, ca s-a umblat si ca am fost taiata. Ieri m-a intepat putin taietura din dreapta. Mi s-au facut 3 taieturi, una chiar sub buric, mai mare si 2 in dreptul ovarelor, mai mici. Un pic mai sus de cele 2 taieturi mi s-a invinetiti putin pielea, banuiesc ca au prrins-o cu ceva.

Ma doar un pic omoplatul drept, numai cand stau in picioare.

Mi s-a dat concediu medical 7 zile, fara cele 3 din spital. In total: 10 zile, deci pana joia viitoare inclusiv, cu posibilitate de prelungire de la medicul de familie.

Ca m atatea am avut de spus. Nu mi-a fost frica, insa rezultatul nu e chiar cel pe care il asteptam. cel putin m-am lamurit ce si cum. Mi-am vazut la video operatia, dar nu inteleg mare lucru, decat ca erau niste aderente de mama focului pe acolo.

Pentru oricine, stau la dispozitie cu detalii.

fetelor, va multumesc din suflet pentru ca m-ati sustinut, imi cer scuze ca abia acum va scriu, dar am un bebe mic de 4 luni la mine de care azi trebuie sa ma ocup putin. Plus ca sunt atatea de facut.

A, sa nu uit. Cele care va internati la Giulesti, luati-va cu voi vesela, cana, farfurie, cutit, lingura, furculita, lingurita, multa hartie igienica si restul: vata, sapun, prosop etc etc etc. In spital e destul de cald, nu va faceti probleme. In salon este TV si frigider. Va stau la dispozitie cu alte amanunte daca vreti. Ma scuzati ca m-am intins atat de mult.

Va pup pe toate si va multumesc de mii de ori.

Tabitha

Si maine e o zi"


Sper sa te ajute si bafta ca totul sa iasa foarte bine.

Micky

Mergi la inceput