Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Ma pregatesc si eu de laparo peste 2 saptamani. Mi-e putin teama. Ce-ar trebui sa stiu?

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Biencuta la dr. Niculescu am facut si eu o histeroscopie operatorie acum 2 sapt. Nu-ti fie teama, esti pe maini bune! Intre noi fie vorba, am auzit si alte lucruri despre acest medic insa cu mine s-a purtat ireprosabil. Bani nu incerca sa-i dai decat dupa...cat si cum se da vei putea afla in spital pentru ca oricum vei petrece ziua dinainte de laparo acolo pt tot felul de analize, investigatii. Suna sa te programezi in z1 pentru z6-7 de fapt, asistenta Viorica Constantinescu iti va spune cand trebuie sa te duci! Eu am vazut ca fetele erau relativ bine la cateva ore dupa interventie asa ca....curaj!!


orchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borziche spune:

LaviniaN, am incercat sa-ti trimit Mesaj privat, dar imi zice ca nu accepti PM.
daca poti sa-mi trimiti tu o adresa de mail unde pot sa-ti scriu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticul spune:

Buna fetelor,
M-am intors si eu de la laparoscopie. De la bun inceput vreau sa va spun ca nu este o procedura grea si ca nu trebuie sa va fie teama. Am facut laparoscopia la Giulesti cu Domnul Profesor Marinescu si nu a fost nici pe departe asa traumatizanta cum credeam ca va fi. Adica sufleteste eu ma pregatisem pentru mult mai rau. Cel mai rau a fost cu foamea. Nu ai voie sa mananci nimic nici in preziua operatiei si nici in ziua acesteia. Si depinde de cat de mult noroc ai ca sa te ia mai repede. Eu aici nu prea am avut noroc...in sensul ca m-a dus la operatie abia pe la ora 3. Asa ca imi venea sa-i mananc pe toti doctorii si pe toate asistentele.(nu mancasem nimic o zi jumatate si nu bausem nici apa o jumatate de zi )Toata lumea ma intreba: ti-e frica? Si eu raspundeam zambind: nu, MI-E FOAME!!! Aici vreau sa multumesc din suflet tuturor fetelor care au scris, de la ele am invatat ca nu trebuie sa mananci sub nici o forma pentru ca o sa iti fie rau dupa operatie si nu pot nici medicii s vada bine in interior daca intestinele nu sunt golite de tot.Deci asta a fost cea mai rea parte. Dar s-a compensat din plin prin faptul ca dupa anestezie mi-a fost bine si nu am vomitat decat foarte putin noaptea cand m-am sculat sa ma duc la baie si cand cred ca a fost vina mea pentru ca m-am ridicat foarte brusc din pat.In rest toate bune. Numai cuvinte de lauda despre intregul spital Giulesti. Oameni de omenie. E drept ca am dat peste tot bani, dar nimeni nu mi-a cerut de la obraz si toti s-au purtat absolut impecabil de la medici si pana la ultima infirmiera,m-au incaltat, m-au dus la baie, mi-au facut injectiile, spalaturi vaginale si clisma cu blandete. Mi-au vorbit frumos, nimeni nu s-a rastit, nimeni nu m-a facut sa ma simt umilita in vreun fel sau altul.Partial s-au rezolvat si problemele mele. Au reusit sa imi repare integral partea stanga (trompa stanga era si cu aderente si obturata deasupra ovarului- i s-a refacut pavilionul)si partial partea dreapta (aici ovarul sangera foarte tare si a curatat atat cat s-a putut, trompa dreapta pare si ea acum permeabila dar nu se stie sigur cat de buna e in interior)Eu sunt foarte mutumita. Am scapat cu bine si Domnul Profesor Marinescu a zis ca de acum incolo sunt sperante.
Nu in ultimul rand as vrea sa spun ca am intalnit-o pe CRISTIO, care a postat aici si care spunea ca o sa o opereze dr. Bucur pe 20 noiembrie.Am fost colege de suferinta, am stat alaturi atat in salon cat si la reanimare,ne-am povestit vietile, ne-am incurajat si sustinut reciproc. Deci, inca o experienta pozitiva. Cristio, te pup, sper ca ti-a facut si tie azi externarea si ca te simti bine.
Va mutumesc tuturor celor care ati postat aici, experientele voastre mi-au fost de un real folos, nu mi-a fost teama deloc pentru ca stiam la orice pas ce urma sa se intample. Va imbratisez si va doresc tututror sanatate si sa va dea Dumnezeu copilasi!
Celor care urmeaza sa faca laparoscopia din suflet va spun: NU VA FIE FRICA! Trece repede si daca este o speranta cat de mica, laparoscopia cu siguranta va va ajuta!
PITICUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Buna!
Va scriu in speranta ca primesc astazi un raspuns...daca cumva are cineva idee...maine trebuie sa ma internez (la Giulesti) pt laparoscopie (desfundare trompe)Ma va opera dr. Cristescu. Insa sunt racita de cateva zile...nu am febra, dar tusesc in schimb. Nu as vrea ca din pricina acestei banale raceli sa ma amane pt luna viitoare. Aveti idee daca starea mea poate influenta in vreun fel decizia doctorului de a ma opera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana2000 spune:

Fetelor,imi cer scuze daca am nimerit gresit..am tot cauta pe net informatii despre extrauterina si nu am gasit mai nimic.Am citit f.putin postarile voastre si am vazut ca vb.despre trompe..Am sa va scriu pe scurt povestea mea,poate ma scoateti si pe mine din ceata..UM15 sepembrie,14oct.prima pata pe chilot,portocalie..am crezut ca m ainsemnat,dupa care treptat s-a transformat in sange inchis la culoare..nu f.mult.Au avut dureri de burta ca la menstruatie si cateva crize care ma lasau f.respiratie.Sacul embrional nu sa vazut la eco,am f.programata la chiurataj cand hcg-ul a scazut.Sambata am f.internata pt.ca aveam niste "contactii",spun ei..Eu am rh-ul negativ,mi-au ex.ca organismul meu incearca sa elimine sarcina..ca uterul se strange(contracta)si ca scap,chipurile..nimic,bineintelesdupa 2 zile de chin.Ieri am f.chiuretata,azi am f.la control.Mi-au facut analize la ce au scos din chiuretaj si au spus ca nici urma de bb si ca este extrauterina.Acum astept sa coboare din trompa sau ovar,in uter si mai astept niste dureri mari+sangeSe pare ca sarcina s-a oprit din evolutie,hcg-ul a ajuns de la:1441/1332/412 dupa chiuretaj/326azi..si ca, nu mi se va rupe trompa..Nu mai cred nimic din spusele lor!
Vreau sa intreb fetele care au avut extrauterina,cum sunt durerile sau cum vin..sau,la ce sa ma asteptVa multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

Iri,incep cu tine pt ca vad ca ai nevoie de un raspuns urgent...eu la laparo behaiam ca o capra,dupa o gripa(in fata medicilor m-am abtinut sa nu ma trimita acasa-la cca 300 de km) si nu a fost nicio problema-totul e sa respecti ce spun ei:foamea,clisma,ceaiul de nu mai stiu ce(pt eliminarea gazelor,e mult de atunci ),si epilatul musai!!! succes si sa auzim de bine!
Piticutz scump sa dea DD sa faci gemenii frumosi pe care ii visezi,am citit si la asp.peste...35,dar din pacate nu am timp...ah,si vreau musai din cei doi sa ai o fetita!(cit il priveste pe fat'frumos nu te mai panica mama...se pare ca e o moda in vilcea voastra sa sa vina la el,inclusiv cu probleme mai putin "banoase" ex: chiuretaje)mai vb pe PM cind am timp sa iti explic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irima spune:

Nasha multumesc mult pentru raspunsul urgent si pentru sfaturi!! Chiar eram ingrijorata...vreau sa scap o data de acesta operatie!! Chiar daca am inteles ca nu este o interventie grea, nu ai cum sa nu iti faci griji. Off! Te pupic si eu!
Pentru Ileana uite, am gasit cateva site-uri care se refera la extrauterina. Poti de acum (dupa ora 16.00) sa folosesti si meniul "cautare" . Pentru a fi mai sigura de primirea unui raspuns, poate incerci si acolo. Sau mai ai rubrica "Clinica virtuala". Postezi intrebarea si in general primesti raspunsul in cateva zile (nu stiu insa daca pe tine te avantajeaza sa mai astepti)
Incearca pana una alta pe site-urile:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69960&SearchTerms=extrauterina

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64246&SearchTerms=extrauterina

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62782&SearchTerms=extrauterina

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54055&SearchTerms=extrauterina

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26544


Am folosit meniul cautare. Sper sa poti intra direct.


Multa sanatate si nu-ti pierde optimismul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_1974 spune:

Irima,

Eu am facut laparoscopie saptamana trecuta. La Giulesti.
La reanimare, m-a intrebat anestezista daca sunt racita si in special, daca tusesc. (Ma plansesem ca a fost frig in spital iar eu reactionez imediat: stranut, tusesc...)

Mi-a zis ca daca tusesc nu poate sa-mi faca anestezia generala. Nu-ti spun cum am inceput sa duc munca de lamurire... ca a inteles gresit... ca eu de fapt doar stranut... si asha... f.f.f. rar.

Nu mi-ar fi facut operatia altfel. Sfatul meu... ia pastile sau siropuri de tuse, ceaiuri fierbinti, faringosept... ceva sa-ti atenueze tusea. Am inteles ca e periculos...

Mie mi-a facut anestezie generala... mi-a bagat un tub pe gat. Poate ca daca iti face numai anestezie locala atunci sa nu fie nici o problema... da asta e numai o presupunere de-a mea.

Multa bafta la Operatie.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana2000 spune:

Irima,iti multumesc mult!Nu am stiut de meniul "cautare".De cateva ore tot citesc despre SE,am obosit..Intru sa citesc ce mi-ai trimis,

Mergi la inceput