Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (26)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Xandra, sa stii ca si eu am avut primul CM dupa nastere pe 31 ianuarie si zilele astea am crezut c-o sa-mi vina din nou pentru ca si eu, ca si tine, eram "ca ceasul" nu-mi intarzia niciodata. Acu' vad ca nu da nici un semn... Oare s-a dereglat de la nastere? Sunt curioasa si eu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

SILVIA, TE ROG, SOLICIT SFAT PROFESIONIST:

POETUL ARE URMATOARELE: bubitze mici rosii pe obraji, tample si frunte, bubite care se grupeaza in pete mari. petele se transforma in 2 zile in cruste albicioase, cam ca la psoriazis. (ii apare maica-sii psoriazis la incheieturi cand are perioade de mare stres, cam o data la 2 ani. maica-sii ii mai apar si altele de la alimente, deci ideea este ca mosteneste de la mine un fond alergen) cred ca il mananca ca are tendinta de a se scarpina, nu prea stie el cum..) astea ar fi semne de dermatita atopica, stiu eu. bepanten e frectie la picior de lemn. vroiam sa cumpar elidel, dar fetele zic ca americanii spun ca au facut studii si se pare ca are risc de cancer de piele!!. nu mai iau! inainte sa ma trimiti la dermatolog, spune-mi, te rog, daca ce fac eu este bine: dau cu neopreol. stiu ca este f. puternic. fac rau? neopreol ii sterge si crustele, tot, in 12 ore si reapar doar peste 2-3 zile in care nu-l dau. efectul este bun, cel putin pentru moment. pot sa continui sa dau cu neopreol? la parintii intreaba am citit discutia asta http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65039&whichpage=2
despre dermatita atopica si am ametit de tot cu atatea feluri de tratamente....am mai cumparat o crema de la avene pe care scrie ca e pentru atopic skin a adultilor si sugarilor, dar n-am dat decat o data, deci nu stiu daca "merge".
please sfat, sa-ti traiasca familia si sa ti se indeplineasca dorintele:)

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Fetitelor –bobitelor!

Sa traiasca toti proaspetii crestini!

Am o mare rugaminte: ai mei au insistat sa le spun ce sa-mi aduca din tara pentru rachel si sint in ceata.
Nu vreau imbracaminte, vreau carti, cd-uri, dvd-uri , eventual jocuri pentru copii.
Ce anume sa le ( mai) cer?
Puteti sa-mi dati recomandati titluri de carticele, cd-uri, magazine, preturi, etc. in Bucuresti?
Foarte multe carti i-am comandat deja de pe internet, o sa-i mai iau cind vin in tara, dar cu ai mei nu ma pot intelege si pace.

Schimbu’ doi, schimbu’ doi, mie mi-este dor de voi!
Meems, Bic, Mona, voi in ce zone va duceti in tara?
Vine careva in bucuresti?

Pentru ca data trecuta am scris cat o zi de post, acum sint telegrafica.

Pupiceio mie!





Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Neata fetelor!
Anda,sa-ti raspund:
Ash vrea din tot sufletul sa te-ajut,sa-ti recomand o crema minune sa-i ia lu'poetu'iritatia aia care-l mananca...am o BANUIALA ca si mancarimea aia ii da starea de neliniste,si-l face iritabil,nervos,si il ia greu somnu'.
Asha ca cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa te trimit la un medic pediatru dermatolog bun.Si-asta cred ca gasesti la Sp.Alexandrescu!
Eu cunosc o mamica de pe sept-oct,e medic pediatru,si daca vrei,o s-o-ntreb pe ea pentru o recomandare.Vrei?
Aaaa,si inca ceva:feriti-va de cortizoni la asha varste,ei ascund si dup'aia iar fac sa reapara din nou bubitele,uneori si mai intense daca e nevoie de ceva antibiotic.Eu cred ca pana la urma o sa ti se recomande un preparat din farmacie-adica facut in farma-sau o solutie-cristal violet sau ceva de genul asta!
Au aparut inainte sau dupa botez?
Nu vreau sa fiu rea,dar mi-a zis dr.pediatra care vine la bebe ca au fost cazuri de candida si infectii din cristelnitza!
Noua ne-a flambat-o cu spirt inainte!

Imi pare rau ca numai cu atat te pot ajuta.
Sper sa ne dai vesti mai bune cu poetu' si spune-mi daca s-apelez la prietena mea sa-ti recomande pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

auzi,ando,mai imi rasuna un neuron in cap:daca-o fi de la laptic?
de la nan,pur si simplu,nu l-o tolera...
am frunzarit linku'tau-ce sa zic...fetele spun si de elidel,si de pimafucort,si de atoderm...scumpe,si toate-o apa si-un pamant...zicea cineva de hidratare...sau crema cu lanolina sua vaselina,pursi simplu...ia-ncearca si-asha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

hello,desteptarea!
nu e nimeni pe-aci,acu'cand am si eu net la greu,si bebe,ca de obicei,DOARME???????????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

silvia, s-a dat desteptarea si la mine... nu esti singurica.
da' e desteptare e-aia cu treaba, facut ordine si hranit copilu'. noroc ca iris doarmeeeeee....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Buna dimineata!

Coarp, insanatosire grabnica!

Dupa doua iesiri ieri in aer liber, mandra mea a uitat si sa mai manance azi-noapte si desi am incercat sa o fac sa manance cat de cat , adormea instantaneu. Trebuie sa repetam schema ca-i buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Silvia - si eu, si eu!

Anda in cartea mea Copilul nostru sunt vreo 4 pagini despre dermatita atopica. Cand ai drum incoace, te invit sa le citesti. Daca vrei un mic rezumat - ti-l fac eu dupa ce mananc, ca acum mi-e foameeee

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

lavi,asta daca e dermatita atopica.dac-o fi altceva!
si eu mananc acum,un kefir...
dupa 3 tzigari si-o cafelutza!

Mergi la inceput