Deserturile Nataliei (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, i-am mai dat unei prietene retetele tale si mi-a spus ca am terminat-o cu ele si trebuie sa le faca neaparat in weekend, pe toate .
Numai bine.

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by babirusa


tumpi, laptele condensat e la fel cu cel de care spune Natalia?




foarte gros nu este,dar are un alt fel de gust fata de cel pt cafea folosit in Ro, are un gust de lapte praf,asa mi se pare mie.
Nu l-am folosit , e adevarat pt prajituri si nu stiu cum e.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

a venit PRIMAVARAAAAA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Tumpi, scrie insa pe cutie ca e lapte condensat si se poate folosi si la prajituri 4%-7,5% si 12% grasime am vazut, dar nu e dulce...cum il descrie Natalia.
Eu am vazut mai demult intr-un supermarket rusesc lapte condensat rusesc in cutii de metal. O sa dau o raita pe acolo sa analizez cutia mai bine.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Fetelor, eu am gasit aici lapte condensat de care zicea Natalia la un supermarket obisnuit la mine in cartier.L-am cumparat acum cateva saptamani, dar inca nu am apucat sa fac nimic cu el. Pt fetele care ajung prin NL si nu gasesc asa ceva in Germania, pot sa le spun numele produsului ca sa stie dupa ce sa se uite.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

eu am facut prajitura cu mere,pe care ati laudat-o atat:-).am facut-o alaltaieri,azi deja e amintire:-D.chestia e ca am fost nevoita sa improvizez pt. ca n-am gasit decat 2 mere scofalcite in frigider,asa ca am mai pus si niste banane,felii de mandarina si stafide:-).a iesit yummy hibridul asta,mai putin mandarinele care au devenit putin amarui-bine ca n-am pus multe:-D.defectul prajiturii este ca iese prea putina:-D(data viitoare dublez cantitatile:-D)



laptele condensat pt. prajituri trebuie sa fie (cum scrie pe cutii) "sweatened condensed milk".]

pa pa,ma duc la mucenici:-D


edit:uitai sa pun pozele:

http://community.webshots.com/photo/481638271/2918031050080123716qeZuxj


...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Narcisa,

quote:
Eu am vazut mai demult intr-un supermarket rusesc lapte condensat rusesc in cutii de metal. O sa dau o raita pe acolo sa analizez cutia mai bine

Nu e nevoie sa cercetezi prea mult, iti garantez ca e ceea ce-ti trebuie, si in general, laptele condensat indulcit se gaseste numai in cutii metalice.

Babirusa, ii doresc succes prietenei tale!

Tumpi, laptele codnensat cu zahar are diverse consistente, cel pe care il folosesc eu e destul de gros. Iar cind il mai fierb, atunci devine tare, de-l tai cu cutitul.

Daniela, vai, ce te invidiez ca gasesti laptele asta in supermarketul obisnuit, te sfatuiesc sa-l incerci la prajituri, e un deliciu.

Ortansa, wow, ce idee interesanta, sa pui banane si mandarine. Ma bucur ca ti-a placut.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Natalia, tu poate iti mai aduci aminte ca eu am incercat prajitura cu lamiie cu lapte condensat dupa reteta ta si nu mi-a iesit; si ma gindesc ca nu am folosit sigur ceea ce trebuia desi fusese in cutie metalica si de la Nestle, dar nu era dulce.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Natalia, tu poate iti mai aduci aminte ca eu am incercat prajitura cu lamiie cu lapte condensat dupa reteta ta si nu mi-a iesit; si ma gindesc ca nu am folosit sigur ceea ce trebuia desi fusese in cutie metalica si de la Nestle, dar nu era dulce.
narcisa




Narcisa, asta era, cu siguranta! Daca faci cu lapte condensat indulcit, sigur iti iese cum trebuie. Mult succes!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

danyce, nu pot sa cumpar laptele pe internet? nu stii cumva un link? pana il gasesc aici mai dureaza ...

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Natalia, am incercat si eu in dimineatza asta
prajitura cu banane, fff. buna!
narcisa

Mergi la inceput