Deserturile Nataliei (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Viorela, ador mesajele tale pline de optimism. Felicitari ca ti-a iesit si placut prajitura cu banane. Si mie imi iese subtire, maxim 2 cm inaltime, dar asta nu-i schimba gustul cu nimic. E chiar o idee interesanta sa incerci sa faci intr-o tava de chec. Sau in forme de briose, daca ai asa ceva.
Spune-mi, te rog, laptele condensat pe care il gaseai la Timisoara unde era produs? Cu siguranta nu era romanesc. Eu am vazut aici cindva demult, acum vreo 9-10 ani, in supermarketul La Fourmi, de la firma Nestle, dar in prezent nu mai au.
Savarine nu am facut niciodata, dar de curind am citit pe un site de profil o reteta destul de simpla, care m-a tentat. Nu tin minte cantitatile exacte, dar era ceva de genul pandispanului, numai ca in loc de faina se punea pesmet. Daca vrei, pot sa caut reteta.

Gabi, felicitari pentru reusita! E super combinatia de brinza cu piersici. Imi creste inima de bucurie cind aflu ca le-au iesit si altora retetele mele preferate.
Pentru amatori de cioco iti recomand tortul cu trufe si brownies cappuccino. M-au cucerit si pe mine, care nu ma prea omor dupa ciocolata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu am facut sambata Prajitura cu miere,doar ca am folosit in loc de frisca crema de ciocolata de la un tort pe care il mai fac din cand in cand (cu ciocolata si bezea).E super!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Am facut si eu duminica brownies si cizcake!
Arat si pozele:
cizcake
brownies
ciz sectiune

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by alinkav

Am facut si eu duminica brownies si cizcake!
Arat si pozele:
cizcake
brownies
ciz sectiune




Hehe, eu sint o norocoasa, intrucit am avut ocazia sa si gust din aceste bunatati, mmmm, ce bune au fost...

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Alina, super prjiturile tale!
Natally, nu imi aduc aminte bine, dar cred ca laptele condensat era de provenienta straina.am o matusa care bea cafeaua cu lapte condensat si de aceea aveam mereu in casa (pe vremea aceea nu faceam prajituri).
acum matusa s-a "mutat" si ea in germania si are acelasi obicei. de aceea am tot timpul in frigider laptele condensat.
danke pt. oferta Nataly, am cautat pe net savarine si am gasit!
sorry,reclamaasta e sursa.

Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

quote:
Originally posted by tumpi

Cristina, eu iau lapte condensat de la Lidl, parca Milborna se numeste firma, sunt niste cutiute albastre.
Eu am facut iarasi Lady's fingers,da nu am reusit sa fac poze,ca eram prea in graba cu pregatitul mesei,ca nu mai faceam fata.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

a venit PRIMAVARAAAAA



Stiu ca in Germania se gasestee pe la Lidl, Aldi etc, dara acu sunt in Ro si fetele ziceau ca pe aici nu e.
Am fost la Kaufland la Timisoara si acolo e, doar ca e neindulcit. Ce ziceti, trebuie adaugat zahar?

Cristina

--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laptele condensat neindulcit, care se pune in cafea, NU este ceea ce ne trebuie in retetele cu lapte condensat. Ma repet,

quote:
Laptele condensat cu zahar este ca o crema groasa, foarte dulce, cu gust puternic de lapte si absolut delicioasa.
Or, ala pentru cafea este ca apa si nu se poate face nimic adaugindu-i zahar.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, am mai facut o tura de trufe, portie dubla, jumate din cioco alba si restul cu lapte si mi-au iesit cum trebuie de data asta. Din pacate tot nu-mi dau seama ce am putut face data trecuta de nu s-au intarit....

tumpi, laptele condensat e la fel cu cel de care spune Natalia?

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Imi cer scuze ca nu am mai reusit sa intru sa ma laud si eu cu Tortul cu trufe pe care l-am facut de ziua mea si care s-a mancat TOT. Super bun si deja am primt ordin sa mai fac cat mai curand. M-am chinuit ceva la el ca eram stresata cu foile dar crema a fost foarte buna.
Natalia, iti multumim pt retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Babirusa, Alexia, felicitari, ma bucur tare mult pentru reusitele voastre!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad (22.06.2004)

Bunatati

Mergi la inceput