Cezariana de la A la Z

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by bogdanai
Acuma, intrebarea este: cand te internezi pt nastere, presupun ca esti cazata intr-un salon; daca faci cezariana, te duci in sala de operatie, dupa care te vor caza pt o noapte la reanimare. Ce se intampla cu lucrurile tale? Ce poti sa iei cu tine in sala, sau cine le aduce dupa tine, ce ramane in salon, unde te vei intoarce cu bb (sau fara bb, depinde de spital) ... Poate sa se plimbe sotul cu geanta dupa tine?

Poate sotul sa stea pe langa tine cand esti la reanimare? Sau esti lasata doar in grija asistentelor? Care stim cu totii cat sunt de amabile ... Si "atentiile" catre asistente cand esti la reanimare, le dai tu dinauntru sau sotul dinafara?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



La Municipal te cazeaza chiar in salonul de cezariene, post-operator ii zic ei. In aripa in care am stat eu, salonul era lipit de sala in care am nascut. Te cazeaza in patul in care vei sta dupa operatie. Iti lasi acolo toate bagajele. Acolo ti se pune sonda, esti rasa, se monitorizeaza bb si contractii (cred ca e standard) si ti se ia secretie pentru analize. Tot acolo vine moasa sa "stea de vorba" cu tine. Eventual si anestezistul (la mine nu a venit). In sala de nasteri te duci fara nimic (eu aveam trusa epidurala), cu sonda in mana.
Sotul sta la usa. Eu zic sa insisti sa fie si el prezent si sa filmeze, daca va doriti (eu nu am insistat si imi pare rau). Stiu ca la mine l-au rugat pe sot sa scoata vata din bagaj si sa imi cumpere apa ca doar asta ai voie in prima zi.
Sotul poate sta dupa operatie un timp cu tine (in functie de cotizatia la infirmiere). Regula e cate o persoana la fiecare pacient. Peste noapte am fost singura. Trebuia sa doarma si sotul.
La mine toate plicurile mari le-a dat sotul, inclusiv moasei (de existenta careia nu stiam dinainte). Eu am mai dat la asistente. Dar tare greu e cu burta taiata.

Pana la urma, de ce faci cezariana?



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by andre_ea

Nu ma pot abtine sa nu intervin. Daca ai avut o nastere normala destul de usoara, nu vad de ce ai vrea sa faci cezariana a doua oara. De cele mai multe ori a doua nastere este mult mai usoara si mai rapida decat prima.
Si, daca totul decurge normal, nu e mai bine pt. bb sa se nasca prin cezariana, ci e mai bine natural. Riscuri sunt si la o nastere si la alta. In cazul in care se intampla ceva in cursul travaliului se poate face cezariana de urgenta.
Nu am inteles, ce legatura are felul in care s-a nascut cu faptul ca era plangacios bb? Si al meu copil era plangacios. Asta pentru ca nu aveam lapte. Si nu aveam din cauza cezarienei.
Eu zic sa te mai gandesti.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE



Dear Andreea, este vina mea ca nu am dat mai multe amanunte. Am miopie ( -5 la amandoi ochii ). Acesta ar fi unul dintre motive. Apoi am citit de trauma la care este supus bb in timpul nasterii si la posibilitatea sa ia de pe traiect vreo infectie. Eu am avut o candidoza destul de urata prin sapt 10-12 ( daca recidiveaza ?).

Cu privire la plangaciosul de fii-miu am vrut sa ii dau dreptate unei mamici care spunea ca asistentele ca sa poata sta ele linistite, indoapa copii si tu ii gasesti cuminti ( ca doar abia au mancat ) si chiar adormiti. Si te miri ce noroc a dat peste tine sa ai asa un bb cuminte. Cand colo toate manevra este artificiala.

Nu pot spune ca sunt decisa 100%. Studiez toate datele. Orice este in favoarea bebelinei pt. ca asa cum v-am spus mie de durere nu mi-e frica ( sunt destul de rezistenta si nici nu am avut asa o experienta traumatizanta d.p.d.v.fizic incat sa ma tem de nasterea naturala ). Pe de alta parte treaba cu cezariana decisa pe moment mi se pare o situatie extrema. Este postat pe forum msj.unei fete din Iasi care trecuse de termen si se ruga de dr.sa ii faca cezariana. Si nu i-a facut decat in sapt.42 cand au vazut la eco faptul ca fetita era murise de 3 zile si asta ca sa nu moara si ea.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Orca

Nu vreau sa va sperii dar dureri ca alea nu am mai avut niciodata. Eu m-am dus ca o floricica, toata lumea spunea: da, te doare dar e suportabil. Ei bine, era foarte aproape de limita insuportabilului. Si nu operatia de la suprafata ma durea, ci uterul care se retragea si probabil taiatura din el. N-am reusit sa port centura, aveam una de acasa si aia cumparata in spital (care ii prinde tare bine mamei mele acum cand e vreme ploiasa:)).

Balenutza Orca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/inutza107/my_photos



Eu durerile astea le-am avut in prima zi si mai ales noapte (am fost operata la 10 dimineata). Copilul cand suge stimuleaza corpul sa produca oxitocina, care contracta uterul. Avand anestezia epidurala, mi-a ramas cateterul pe care imi bagau niste analgezice, din 3 in 3 ore. Nu stiu cum se nimerea la mine, ca imi aduceau copilul la alaptat la max. 1 ora de cand imi bagau analgezic. Si pana apuca copilul sa termine de supt, trecea tot efectul lor. La un moment dat noaptea nu au vrut sa imi mai bage asa repede alt analgezic, de teama sa nu fac hemoragie. Am plans de durere. Mi-au facut un piafen, dar ala dura pana isi facea efectul. Asa ca mi-au dat iar prin cateter. Slava domnului n-am patit nimic.

A doua zi nu mai aveam dureri atat de mari.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by July25
Este postat pe forum msj.unei fete din Iasi care trecuse de termen si se ruga de dr.sa ii faca cezariana. Si nu i-a facut decat in sapt.42 cand au vazut la eco faptul ca fetita era murise de 3 zile si asta ca sa nu moara si ea.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)



Uff! Imi pare rau de biata mamica.
Si Tudor s-a nascut la 41 sapt. si 3 zile. Cu forta. Nu vroia sa se nasca si pace. Am incercat inducerea travaliului si nu a functionat. Asa ca mi s-a facut cezariana. Copilul n-a avut nimic. Era sanatos. Ii era bine la caldurica.

Nastere usoara iti doresc! Si un bb sanatos si papacios!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by andre_ea

Uff! Imi pare rau de biata mamica.
Si Tudor s-a nascut la 41 sapt. si 3 zile. Cu forta. Nu vroia sa se nasca si pace. Am incercat inducerea travaliului si nu a functionat. Asa ca mi s-a facut cezariana. Copilul n-a avut nimic. Era sanatos. Ii era bine la caldurica.

Nastere usoara iti doresc! Si un bb sanatos si papacios!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE




Ma bucur ca la tine totul s-a terminat cu bine si acum te bucuri de cel mai dulce copilas. Vezi, sunt situatii si situatii, tocmai de aceea sunt asa confuza : azi ma gandesc la faptul ca nici nu concep sa mi se faca nici macar anestezie iar maine ca fara cezariana nu se poate. Deh, ce sa-i faci accesele de paranoia din timpul sarcinii.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by andre_ea



La Municipal te cazeaza chiar in salonul de cezariene, post-operator ii zic ei. In aripa in care am stat eu, salonul era lipit de sala in care am nascut. Te cazeaza in patul in care vei sta dupa operatie. Iti lasi acolo toate bagajele. Acolo ti se pune sonda, esti rasa, se monitorizeaza bb si contractii (cred ca e standard) si ti se ia secretie pentru analize. Tot acolo vine moasa sa "stea de vorba" cu tine. Eventual si anestezistul (la mine nu a venit). In sala de nasteri te duci fara nimic (eu aveam trusa epidurala), cu sonda in mana.
Sotul sta la usa. Eu zic sa insisti sa fie si el prezent si sa filmeze, daca va doriti (eu nu am insistat si imi pare rau). Stiu ca la mine l-au rugat pe sot sa scoata vata din bagaj si sa imi cumpere apa ca doar asta ai voie in prima zi.
Sotul poate sta dupa operatie un timp cu tine (in functie de cotizatia la infirmiere). Regula e cate o persoana la fiecare pacient. Peste noapte am fost singura. Trebuia sa doarma si sotul.
La mine toate plicurile mari le-a dat sotul, inclusiv moasei (de existenta careia nu stiam dinainte). Eu am mai dat la asistente. Dar tare greu e cu burta taiata.

Pana la urma, de ce faci cezariana?



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE
[/quote]

In principiu cezariana o fac tot pe motiv de miopie, am -6 la ambii ochi. Stiu ca teoretic s-ar putea si natural, am citit si eu raspunsurile lui Tutunaru pe site-ul lui, cum ca a avut paciente cu -12 dioptrie care au nascut natural ... O fi, nu zic, dar eu nu sunt dispusa sa-mi asum riscul asta. Asta era optiunea mea initiala, si doctorul, fara sa-i sugerez eu nimic, mi-a recomandat tot cezariana.

De filmat ... nu stiu daca sa vreau sau nu ... o sa mai discut cu sotul, sa vedem ce parere are si el ... oricum nu avem camera de filmat, avem doar un aparat foto digital, care poate face si 10 minute de film, dar s-ar putea sa pierdem exact momentul ...

Deci poate sa stea putin cu mine sotul, dupa operatie ...

Apropo, am tot auzit de "tarifele" de cezariana: in principiu 200 euro medicul, 1.000.000 - 1.500.000 lei anestezistul ... Dar moasa? ca nici eu nu stiam ca ai si moasa la cezariana? Si neonatologul? Si exista si mana a doua la cezariana? Ca de obicei la alte operatii mi se pare ca exista ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Care dr. ti-a recomandat cezariana? Fostul sau actualul?

Tot dupa preturile pe care le-ai zis tu m-am ghidat si eu. Moasei i-am dat 500.000. Pentru neonatolog pregatisem 1 mil. (sau 1.5), dar pentru ca s-a purtat urat cu mine nu i-am mai dat nimic.

Sa ceri sa te transfere in A2. Acolo asistentele sunt dragute inainte sa le dai ceva.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by andre_ea

Care dr. ti-a recomandat cezariana? Fostul sau actualul?



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE



Amandoi ... de fapt pe primul l-am intrebat eu, ca sa vad cam ce pozitie are fata de cezariana, iar al doilea m-a intrebat de la a 2-a vizita (eram si mai avansata cu sarcina) ce dioptrii am si m-a trimis la oftalmolog ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor spuneti-mi si mie, va rog, daca e normal ca lohiile sa se faca maronii. Si voua cand v-au zis doctorii ca puteti ramane insarcinate dupa cezariana?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orca spune:

Ca sa ating si subiectul lohiilor, la mine au durat cam 5 saptamani, primele 3 saptamani foarte abundente, apoi din ce in ce mai putin. La controlul de 6 saptamani nu mai aveam nimic, iar a doua zi dupa el mi-a venit menstruatia .

Apropo de lactatie, nu mai speriati oamenii. Mie mi-a venit mai repede decat colegei de salon care nascuse natural... Depinde de fiecare.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/inutza107/my_photos

Mergi la inceput