dr. iosup

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SEPH0RA spune:

Buna fetelor,
este prima data cand postez chiar daca vizitez acest site de vreo 6-7 luni.Sunt insarcinata in 20 sapt + 5 zile si am fost la d-nul dr. Iosup pe 03.03.2006 pt eco morfologica. Pot spune ca este un doctor EXTRAORDINAR!!! Profesionist, rabdator si in primul rand optimist! Asta e a patra ecografie care o fac si pt prima data m-am simtit "bagata in seama" (daca intelegeti ce vreau sa zic).Si eu si sotul meu am iesit de la dansul cu "gura pana la urechi". Radiam de fericire:avem un baietel sanatos. Singura problema este IR-ul crescut in artera uterina stg dar optimismul doctorului este molipsitor :)
Eu zic ca fiecare om are si zile bune si zile mai putin bune si sa nu ne grabim sa tragem concluzii...o fi stiind el ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

La mine a stiut ce a stiut, dar nu a stiut tot bine! Mie mi-a zis la eco de la 19sapt ca am colul scurt(28mm) si deschis si ca trebuie sa fac cerclaj sa duc sarcina pana la capat.
Dupa am fost la dr ginecolog la control si mi-a zis ca am colul inchis si rezistent.Si uita-ma acum in saptamana 32, fara cerclaj, cu colul tot de 28mm si cu mari sanse de a duce sarcina pana la capat, contrar opiniilor lui Iosup.Evident ca mi-a recomandat si repaos la pat de care nu am tinut deloc cont, chiar si acum continui sa fac plimbari lungi si nu stau locului deloc!
io 32+ cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

magghyc sunt pacienta dr tutnaru .. sa ne traiasca.
azi merg la control sa vad ce ne recomanda
si eu am o problema cu placenta dar nu am inteles exact ce este...nu e irigata bine...
din ce luna nu te-a mai lasat sa mergi la servici? eu am 19 s+

quote:
Originally posted by magghyc

Adela,
Bag seama ca esti pacienta de-a lui Tutunaru...sau cel putin dupa schema de tratament tre sa fii...
Poate il intrebi pe T daca nu e cazul sa stai pe acasa, si eu tot munca de stat pe scaun aveam, si nu ma mai lasat sa merg. E adevarat, ca pe langa IR-uri mari aveam placenta jos inserata (basca ca imbatraneste mai repede decat e cazul).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Adela,
zi-mi ce ti-a scris Iosup pe buletinul de eco si putem compara. Oricum, Tutunaru te va lamuri cel mai bine, banuiesc ca stii ce exista subiect separat cu pacientele lui pe forum?

Eu practic cam de pe la inceput stau pe acasa, ce l-a determinat pe T sa ia aceasta decizie (el la un moment dat m-a trimis la munca, dar s-a razgandit repede) a fost faptul ca aveam placenta jos inserata si 2 hemoragii la activ.

Cu placenta, T mi-a spus ca nu trebuie sa mi-o imaginez ferrari, adica nu trebuie sa fie apta la final de 9 luni s amai gaca o cursa. Trebuie doar sa reziste pana la finish, chiar daca tuseste, scartaie sau ii cade usa. Io l-am intrebat daca asta inseamnca ca am placenta Dacie, si el a zis ca cam asa ceva, si pana la final o sa ma trezesc chiar ca se transforma in Trabant. dar atat timp cat bb e crescut in medie, nu e cazul de tratament.

Bb sanatos si ne vedem la Tutunaru
Magg cu Nichita 27 de s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna fetelor,
Eu am fost miercuri la eco la dr.Iosup si contrar parerii mele bune despre el, tinand cont ca fac eco lunar,am fost dezamagita.
Am dus caseta sa-l inregistram pe bebe si m-au taxat cu 300000 lei pentru asta.. dar ajunsa acasa am constatat ca nu s-a inregistrat nimic.A fost extrem de expeditiv, totul a durat 10-15 minute, si mi-a scris pe fisa de eco ca IR pe artera ombilicala este marita pentru varsta sarcinii 0,66 si pe artera uterina la fel , 0,55-0,56.L-am intrebat daca e vreo problema si nu mi-a raspuns.. s-au a mormait ceva de genul mda... sa vedem.. ce zice dr.L-am sunat pe dr.T care m-a linistit si a raspuns prompt la telefon..De masurat nu a masurat decat BDP,AC si FL.Atat.....Si toata eco asta carenu m-a lamurit cu nimic a costat in total 1900000 lei.... Ma rog.... eu aveam o parere buna despre dansul dar as vrea sa ma vada si un alt ecografist..Pe cine imi recomandati?Peste vreo doua saptamani trebuie sa fac iar eco... si sunt in impas..
Mersi,
Lili(32 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mie mi s-a parut super ok. A glumit tot timpul si m-a incurajat foarte mult pentru ca tremuram toata. La final i-am zis ca trebuie sa fac triplu test si mi-a zis ca o sa iasa negativ:) si n-am de ce sa mai fiu stresata. Mi-a placut mult de el, sper sa-l gasesc si data viitoare la fel de fain. Am plecat increzatori si eu si sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Lili, tu nu esti pacienta lui T? Cand te-ai programat la Iosub nu i-ai spus lucrul asta? De ce ai dat atata la eco? Sa stii ca la Diagnosis si eu am patit cam asemanator dar la CM Unirea a fost mult mai degajat, a glumit si mi-a raspuns la intrebari. Cred ca nu e prea comod ptr el la Diagnosis. De ce faci asa des eco morfologica? Din cauza IR-urilor? Te intreb ca si eu am IR-urile mari si fac eco din 4 in 4 saptamani. Sper ca vor scadea odata si odata. La tine cu tratament nu au scazut? Sau nu ai mai facut tratament?
Hai ca ti-am pus o mie de intrebari.
tanima 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna,
Eu am o chestie genetica ( trombofilie factor V leyden) si fac Clexane zilnic de aceea monitorizez si IR-urile.Am facut programare la CMU pentru ca nu reuseam deloc sa dau de dr.Iosup direct la telefon...Nu banii au fost problema ci faptul ca nu mi-a spus practic nimic, m-a speriat degeaba cu Irurile si am platit o inregistrare pe care nu a facut-o.Plus ca am stat 10 minute in care nu a scos un cuvant si nu a masurat toti parametrii bebelinei.Sa nu mai zic ca nici macar o poza nu mi-a dat.
Desi inainte eram tare multumita de el, as vrea sa merg si la alt ecografist bun.
Lili(32 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Buna,

Spune-mi te rog si mie cand ai aflat de aceasta trombofilie? Ti-a recomandat analize doctorul acum in timpul sarcinii sau stiai de ea?
Te intreb pentru ca am descoperit acum 2 sapt ca am preeclampsie. IR-uri mari, tensiune mare, pe care abia o tin la 140/90 cu mai multe medicamente hipotensive.
Si sunt tot in saptamana 32 ca si tine.

quote:
Originally posted by lili

Buna,
Eu am o chestie genetica ( trombofilie factor V leyden) si fac Clexane zilnic de aceea monitorizez si IR-urile.Am facut programare la CMU pentru ca nu reuseam deloc sa dau de dr.Iosup direct la telefon...Nu banii au fost problema ci faptul ca nu mi-a spus practic nimic, m-a speriat degeaba cu Irurile si am platit o inregistrare pe care nu a facut-o.Plus ca am stat 10 minute in care nu a scos un cuvant si nu a masurat toti parametrii bebelinei.Sa nu mai zic ca nici macar o poza nu mi-a dat.
Desi inainte eram tare multumita de el, as vrea sa merg si la alt ecografist bun.
Lili(32 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Eu despre Iosup am parerea urmatoare: este un bun imagist, vede ceea ce este de vazut si poate semnala acolo unde este ceva mai putin normal. Dar el nu este medic ginecolog, deci nu de parerea lui trebuie tinut cont. Cu ecografiile sale trebuie mers la medicul care urmareste sarcina si care este cel mai in masura sa faca recomandarile adecvate.

Eu nu as alege alt dr. pentru ca am auzit de medici care indica masuratori gresite (ex. la col). La Iosup sigur nu o sa patiti asa ceva.



Andreea, mami de Tudor (zis Dudau) - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput