Cursuri de prenatale!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Inaioana,imi cer scuze.Nu am citit materialul inainte de a-l posta din lipsa de timp,si ma gandeam ca am sa il citesc in curand.Dar am vazut postul tau si m-am apucat repede sa il prelucrez.Sunt de acord cu tine in totalitate,in legatura cu spalarea penisului,si cu alaptarea la cerere!Asa ne-au zis si noua la cursurile de prenatal,dar uite ca am uitat.CA de-aia am zis daca mai au fetele intrebari,sa imi spuna si le raspund.Cursul de alaptare va fi gata asta seara.Mai am de pus pozitiile,si nah trebuie sa caut poze explicite pe internet si cat timp trebuie facuta alaptarea!Iti multumesc inca odata!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Scumpa mea, nu trebuie sa iti ceri scuze. Parerile difera foarte mult, eu am vrut doar sa dau si alternativa pe care eu o cred corecta. Ma bucur ca si tu ai aceeasi parere si sper sa influentam cat mai multe mamici!
Cred ca gasesti poze cu pozitii de alaptat si pe la link-urile alea date de mine daca nu cumva ai alta sursa.


Ioana 29 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

aha, vad ca ai mai pus ceva informatie. multzam

33+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza_gargaritza spune:

multumim mult. chiar ma simt mai relaxata acum ca am mai multe informatii. mai ales ca momentul magic se apropie din ce in ce mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

Tinuta foarte interesant, multumim!io 33 fix cu Seby Poze mami si bebe
Poze noi burtica si hainute Seby Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Tina draga iti multumesc si eu pt sfaturi

miti 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

Tina, iti multumesc mult pentru toate informatiile. Nasterea este oricum o mare necunoscuta pentru mine, dar macar ma simt mai increzatoare ca voi face fata si nu mai sunt atat de speriata ca nu voi stii ce am de facut!

Roxana, +21 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Tina,foarte interesante si folositoare aceste informatii!
Sper ca nu ai tradus din engleza asa mult text?
Daca da,ramin fara cuvinte si imi exprim toata admiratia!

O intrebare:ce inseamna anestezia cu "morfina" despre care am citit?
Este cumva vorba de "spinal block"?

Din propria experienta as dori sa incurajez pe toate viitoarele mamici sa mearga la cursurile de prenatale daca au posibilitatea,indiferent daca mai au si alti copii mai mari.Eu am observat aici in Suedia ca in 5 ani informatiile se schimba,apar metode noi/imbunatatie,etc

Ceea ce am de reprosat cursurilor la care am asistat pina acum,ar fi ca nu se dau indeajuns de multe informatii despre operatia de cezariana,ele axindu-se in principal pe nasterea vaginala.Si va dati seama ce stare psihica are o gravida cind nu cunoaste prea multe si este bagata la cezariana de urgenta din diverse cauze...

numai bine tuturor

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Mariana,morfina este morfina...se face injectabil in picior.Numai ca nu se pot da mai mult de 2 doze,deoarece adoarme si copilul.Spinal block de care zici tu este epidurala.Informatii prea mari despre cezariana nu se da pt ca este operatie..iar nah..ce se poate spune despre operatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Nu stiu ce sa zic,cel putin in limba suedeza "spinala" si "epidurala" sunt definite ca doua tipuri diferite de anestezie.

Pacat ca nu se dau la cursurile astea mai multe informatii despre operatie,fiindca nu toata lumea naste vaginal...(Adesea citesc pe forum ca exista multe intrebari si nedumeriri referitor la cezariana.)

Dupa parerea mea,ar trebui de asemenea sa se atraga atentia si asupra riscurilor nasterii naturale in anumite cazuri...

Eu insami inainte de sapt. a 36-a am tot sperat ca voi putea naste si a treia oara vaginal, dar...uite ca nu a fost sa fie si atunci am inceput sa "sap" grabita ca sa aflu cit mai multe despre operatie!

In orice caz,foarte folositoare informatiile despre nasterea "naturala" pe care le-ai scris.

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput