Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Se pare ca astazi nesauin idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Iaca si eu sa va citesc...din pat ca al meu sotior mi-a dat laptopul lui de servici ca sa il las sa se joace nu stiu ce la ordi. Vai si de mult nu am mai scris la tastatura englezeasca. Asa ca scuze eventualele greseli.

Meems, cred cq nu exista vreo formula magica de program, ci pur si simplu sunt momente si momente. Uite de ex eu sunt zombie azi ca terorista mea si-a facut de cap cu mine. Nu a mai vrut sa doarma in patut ca pana acum, nici sa mai stea in bouncer, sau sa se joace 5 minute acolo cu vreo jucarie. Nu domle, a vrut doar sa fie plimbata non stop in brate. Am lasat-o cateva minute sa urle dar m-am speriat ca s-a inecat si parca nu mai putea respira. Deci...in brate la mami de urgenta. Sper sq ii treaca.

Vai ce fain e sa scrii din pat
De juma de ora caut semnul exclamarii si nu il gasesc.

Eu repet sunt adepta cititului si instruitului din carti, ce se discuta aici pe forum sau intre prieteni la o bere o iau ca titlu informativ, ca o parere ce imi trebuie confirmata sau infirmata de pediatru sau cum am zis...carti.
Despre alaptat aici in FR - ca peste tot de altfel - sunt pareri pro si contra. Se zice ca laptele de mama e benefic pt bebe, mai ales in ceea ce priveste imunizarea lui insa nimic nu e demonstrat si aprobat... totul se bazeaza pe niste statistici.
Oricum eu raman adepta alaptatului.

Intrebasem de dimineata de ce va grabiti sa diversificati mancarica la bbi ca eram curioasa daca vi se pare ca nu se satura doar cu laptic, ca nu iau bine in greutate sau e pur si simplu nerabdarea mamicii sa isi vada pruncul...in rand cu lumea. A mea fatuca abia goleste un san iar ca sa il inceapa pe al doilea trebuie sa ma lupt cu ea...ce sa ma mai apuc si de diversificare



Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Hai ca m-am grabit sa trimit repede mesajul anterior ca am auzit un zgomot ciudat la laptop si imi era frica sa nu il pierd.

Deci, next:

Dordia, m-am uitat azi la pozicile de la botez si mi-a placut tot de la bebe haios si frumos foc, la mami, nasica, lumanarica si... tortuletul de la sfarsit. Sa iti traiasca crestinelul dolofanel.

Da` zau ca ma streseaza ca nu gasesc semnul exclamarii

Ina si la Rachelina pufoasa m-am uitat si tare frumoasa si falcoasa e. Scaunelul evident ca e din marca mea preferata si, la studiul personal pe care l-am facut aici pe piata, Peg Perego Prima Papa mi-a iesit ca fiind cel mai solid si complet. Eu am pus ochii pe acelasi dar... roz insa pe siteul unde am gasit o reducere ca lumea e dor verde si ... nu stiu inca ce sa fac.

Fetelor, zilele astea am avut doar vesti bune si as vrea sa le impartasesc cu voi:
- de ieri sunt frantuzoaica cu acte - dupa 4 ani de asteptare si multe bete in roate
- peste 3 luni ne mutam din Franta, sotiorul meu a fost acceptat intr-un post super important pt cariera lui, la Haga. O sa fie mult mai frig decat aici dar deh, nu le putem avea pe toate, nu?

Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Gandacelule, de ce te plangi ca nu se rostogoleste bb? Ca mai are timp. Al meu (ca vad ca sunt nascuti in aceeasi zi) se rostogoleste numai spre stanga. Si asta de mult.(numai de pe spate pe burta, nu si invers) In schimb pe dreapta nu vrea si pace. Si se taraste pe calcaie, de ajunge noaptea cu capsorul in marginea patului. N-am idee pana unde ar putea ajunge pana dimineata daca n-ar fi marginea patului. Tot asa, si-a descoperit mana stanga, a fost extaziat vo 2 zile si dup-aia nimic. Acu o stie si pe dreapta, dar nu-i da atentie... Ideea era ca nu sunt toti copiii la fel, si ca nu pre au sens comparatiile.
In schimb, al meu tot nu are lacrimi. . Parca ma vad cu el la doctor sa-i desfunde canalele.
Noki, e normal sa-i transpire caputul. Dar e un semn ca ii e cald pustoaicei. Capul e la bebelusi singurul loc pe unde “iese” caldura si pe unde se pot regla termic.
a... si total pe langa subiect, sunt cu totul de acord cu ripey ca e buna crema atoderm. Cu ea i-au trecut ardeiasului sumedenia de bubite de tot soiul de care era plin. Io-te ca nu-s pe langa subiect, ca are probleme bbCamelia-daniela. Incearca cu atodermul. In cateva zile trece.
Uauuu, dordia, il schimbi doar de 3 ori pe zi??? Ca eu ii schimb asa: dimi la sculare, peste 3 ore (cand, de obicei, are in jur de 250g), pe la 1, pe la 4, pe la 6, la 8 si seara la culcare. Si mereu sunt imbibate de pisu, bombate. (mai putin cel de dimineata, care e mai uscat. Se pare ca puiu isi inceteaza noaptea toate activitatile)
Joy, nu fi suparata. Mai sunt si cantarele tampite, si depinde si cat se foieste piticu pe cantar. Ca in seara asta si mie mi-a dat cantaru’ 7.340, dupa acu trei zile avusese 7.700... mai asteapta o saptamana. Si vezi dup-aia.
Mandy, daca nu te induri sa decalotezi copilu’, n-o face. Am mai scris ca in privinta asta parerile sunt foarte diverse. Stii... era o poveste cu “daca o ridici (era vb de o floare) te vei cai. Si daca n-o s-o ridici, tot te vei cai”. Uite, o prietena cu bb de 1 an si 3 luni, l-a decalotat/curatat/tot tacamu’ si copilu’ a facut o ditamai infectia, de n-a putut face pisu 3 zile dupa ce l-au curatat. (Ea zice ca daca o sa mai aiba un copil n-o sa-l mai decaloteze.) Iar copilul nasilor, de aceeasi varsta, nedecalotat, n-a avut nici o problema pana acum. Oricum, o decalotare insuficienta sau nu frecventa (la fiecare baie, adica) are risc mai crescut de infectii decat lipsa oricarei interventii.
Felicia . Ma bucur ca ilincuta-micuta e sanatoasa acum. Daca vrei, eu am o cutie de galactogil din care am luat doar vreo 2 linguri, ca dup-aia m-am lasat (ca are cam un milion de calorii si pe mine una nu m-a ajutat cine stie ce in privinta laptelui) si ti-o dau.
Bravo, alinus, pentru toate realizarile :)))
Polemica cu diversificarea: da, dienuto, se hraneau copii si cu lapte de vaca. Si cine traia, traia, cine nu – nu. Asta era. Atunci. Si supravietuiau cam 50% primilor 3 ani de viata.
Noapte buna
Va spun c si andrei-ardei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

voiam sa va intreb- bebeii vostri cam cate ore (din 24) dorm. ca al meu doarme intre 9 si 14, in general cam 11. da' pe schemele pt. varsta asta scrie ca ar trebui sa doarma cam 16. si al meu a dormit 16 doar intr-o zi, de cand l-am scos din spital...
c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Alina, felicitari! Ma bucur pentru voi.Cat o sa stati la Haga?

Corap,Bianca doarme de seara de la 23;23,30 pana pe la 09 cateodata se mai culca inca o ora si ceva,cateodata nu,depinde.Apoi daca iesim afara doarme,daca stam in casa (ca azi ca a fost urat),nu doarme mai mult de 2h,2h si un pic.Deci mai mult de 14-15ore nu-mi doarme,doar daca o scot afara.

Mai fetelor eu zic sa incetam cu discutiile astea contradictorii,cum spune si Alina asta e un forum de unde ar trebui sa ne informam,sa vedem cum fac alte mamici,nu trebuie sa ne impunem parerile.Oricum eu cred ca sunt fete printre noi care nu mai alpteaza sau care au inceput diversificarea dar nu au curaj sa o spuna pentru ca toata lumea sare ca e prea devreme.Fiecare i-si creste copilul cum crede el ca e mai bine si fiecare copil are ritmul lui de crestere,nu are rost sa ne comparam copiii,unii sunt mai vioi,altii mai lenesi,altii mai sensibili...Sper sa nu-mi sariti in cap dar nu e normal asa ceva.Aici ar trebui sa ne gasim relaxarea.

Daca intereseaza pe cineva Bianca pusa pe burta se inpinge in genunchi si se intoarce pe spate-nu mereu,depinde cat e de odihnita.Daca e sprijinita de o pernuta incearca sa-si ridice umerii si capul ca si cum s-ar ridica in fundulet.Daca e culcata pe spate si o apuc de manute se trage si se ridica in fundulet(dar nu o las ca e prea devreme!).Cand plange scoate un "mam" sau "ama".



Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Dordia, eu pampersul il schimb cam de 5-6 ori pe zi,azi de exemplu a facut kk de 3 ori.Apropo de kk,fata asta a mea cum o pun in scoica cum face kk.
Am uitat sa va mai spun ca rade in hohote aproape mereu,mai ales cand fac le ea "te mananc,te mananc maaarrrr" si ma prefac ca o musc,atunci rade in hohote si cateodata se ineaca cu saliva.
Ma duc sa dorm ca e tarziu,dar parca nu-mi vine ca tati mai are pana vine de la munca si fata doarme...somn usor!
Cristina Hornoiu i-mi e dor de tine,ai plecat acum cand a fost vreme frumoasa si am fi putut iesi la plimbare.Dar lasa ca iesim alta data,bine ca te-ai mai relaxat si odihnit si tu (sper).


Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Catuta, bravo pt bebelina activa. Asteptam sa ne intoarcem si noi de pe burtica pe spate. Dar mai intai trebuie sa stam pe burtica ca tare nu ne place si facem scandal. In schimb vrem si noi sa ne ridicam in fundulet si facem eforturi de numa`. Azi m-am spart de ras cand Amalia, sprijinita de perini fiind in sezut tot vroia sa se ridice si cadea intr-o parte cu nasul pe saltea... nu ii iesea nici cum pasenta...
La Haga plecam definitiv, acu` ma apuc de olandeza si nu am nici o tragere de inima ca tare urata e. Oricum mai mult o sa stam in comunitatea franceza cred, dar eu tot vreau sa invat si limba asta imposibila, ca sa am o ocupatie, nu?

Ina, tot caut pe net detalii despre scaunul ca al tau si nu gasesc . Ma intereseaza 2 chestii: 1. se transforma in bouncer? 2. pana la ce varsta e valabil, ca pe net scrie ca pana la 2 ani si eu ma asteptam sa fie pana la 3. Daca ai idee si intri in seara asta, astept raspunsul tau daca nu, no problem ca poate maine ne mobilizam si dam o tura pe la magazine sa vedem.

Mamica noiembrie felicitari si Smaranditei pt `conversatie` si pt descoperirile pe care le face.


Noapte buna

Alina si Amalia 17.11.2005

Poze noi feb 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Mi-am gasit si eu timp de calculator (la ora asta normal ca nu-i ocupat).

quote:
Originally posted by mamica noiembrie
-si-a descoperit picioarele si se tine cu ele de miini.

As fi interesata sa vad o poza cu faza asta.

Ceva intrebare veche, nu mai stiu cine, nu mai stiu cand, bine ca stiu ce. Intrebarea era despre cum ne descurcam cu adormitul copiilor care au devenit grei pentru bratele noastre. Eu de cateva saptamani plimb copilul cu caruciorul prin casa, sau fac un soi de gimnastica cu caruciorul pe distanta scurta. Cu un picior pe bara dintre roti imping caruciorul in fata si revin, face bine la tonusul muscular si pana ma concentrez sa fac exercitiul asta cat mai bine, Mihai e adormit.

Ieri noapte a dormit pentru prima data 7 ore, aseara la ultima masa a mancat cam 3 minute in total, asa ca dupa 5 ore l-am trezit ca-mi plesnea un san si si el se straduia sa se trezeasca dar era lenea sau oboseala prea mare. Nu stiu ce are dar de ieri pare ca ii e lene sa manance. La fiecare supt s-a injumatatit durata si raman cu cel putin un bidon plin. Acuma la masa din noapte parca a mancat mai cu pofta. Distanta intre supturi peste zi a ramas aceeasi.
Program de noapte nu posedam nici noi, doar dimineata e cat de cat standard. Oricand ne trezim noaptea, dimineata la 8 si la 11 mancam. In rest nimic fix.
Alexandrina, mamica de Mihai (20 dec)


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Dienuta, eu i-am dat o lingurita de cereale amestecate cu patru de laptic si nu am avut probleme. I-am dat dimineata, cind a fost odihnita si a vrut sa coopereze, am pus-o in scaunel (si aici ii raspund si lui Catutza ) si am vorbit tot timpul cu ea ca sa se simta confortabila cu schimbarea. Nu stia cum sa manince din lingurita,ii curgea lapticul dar la sfarsit cum vedea lingurita deschidea gurita. Incerc sa o invat sa mananice din lingurita inainte de 4 luni ca dupa aceea sa-i introduc mai multe solide.
Cerealele pe care i le dau sint cum este grisul, foarte fine, nu are cum sa se inece.Am inceput cu ele fdeoarece kaki a fost foarte tare de vreo cateva zile si am vazut ca se chinuie si poate cerealele o vor ajuta putin. Eu stiu ca ea a fost pregatita sa inceapa cu diversificarea fiindca isi tine capul binisor, cind ma apropii de ea incearca sa se ridice, se uita in gura noastra cand mancam si incepe sa plescaie.
De ce nu merge sa-i dai din scaunel, nu-i poate suporta caputul?
Lavi eu nu am facut chiar de capul meu, mi-am intrebat toate prietenele din jur ( si am multe) cum au procedat; unele au inceput de pe la doua luni si jumatate cu piureuri de fructe, altele cu cereale, altele cu legume. Eu am ales cerealele fiindca sint un pic dulci si vreau sa o obisnuiesc sa pape cu lingurita. Am incercat sa-i dau laptic cu lingurita, dar smecherita a refuzat ..nu am inceput cu legumele findca nu sint dulci si mi-a fost frica sa nu le respinga si nici cu fructele fiindca mi-a fost frica de vreo cufureala la stomacel.
Noki multumesc! Si pufoasei ii transpira capul.
Anduta!multumesc de sfat. Pai acum am facut-o deja…cearta-ma, da’ e prea tarziu.
Dordia, acum am vazut si eu pozele – frumoase- , sa-ti traiasca crestinul Stefanel!!
Meems incearca sa ii pui un ceas cu tic-tac mai zgomotos ( sa se auda mai tare, ia unul ieftin de la dollar store) linga patut – sfat dat de o prietena canadianca atunci cind pufoasa mea nu dormea noaptea- la mine a tinut faza.
Bic, multumim ptr. aprecieri.. cind ma gandesc ca vroiam baietel prima data, imi vine sa mor…unde i-am pus scaunelul este bucataria, vreau sa o invat ca acolo este locul de papa. Eu sint de acord sa-ti trimit toata zapada de pe-aici, ca mi-e de-ajuns cata am avut ( si nu a fost multa, ca in alti ani). Iti dau zapada si-mi trimiti soare?
Felicitari pentru progresele Smaranducai!
Alina! Felicitari pentru cetatenie si pentru promovarea sotului tau !
Scaunelul are urmatoarele optiuni: frana, doua tavite, centura de siguranta, 7 pozitii de inaltime, 4 pozitii de inclinare, se strange ca sa nu ocupe spatiu.
Am intrebat vanzatoarea pina la ce varsta il pot folosi si mi-a spus ca este in functie de greutatea si dezvoltarea copilului, daca fata la doi ani va dori sa stea la masa cu noi nu mai am cum sa o tin in scaunelul ei.

Am pus poze cu murdarila in prima ei zi de cereale.

la toate,




Ina si Rachel
23 noiembrie

Virsta puisorului meu:
http://b1.lilypie.com/ZxVcm5/.png[/img][/url]

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.(Donald Trump)

Mergi la inceput