Sarcina si alimentatia (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Adela darling, carcelul poate avea drept cauza lipsa de .... calciu. Asa ca, te rog sa bagi la greu produse care contin calciu: lapte Lady Milk, branza de vaci, apa minerala plata Dorna ( sau alte ape cu continut de calciu), etc.

Lacri 27+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

draga mea lyly dar sa stii ca beau cam un pahar de lapte pe zi
si mai mananc si ceva cascaval...branzica dar nu mereu. eu ziceam ca e ok ...
ti-am vazut poza de la 28 de saptamani si esti tare frumusica
o sa fie mandru samburica cu asa mamica
slabutza si cu burtica - felicitari!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Adela, esti draguta, ca de obicei
Oricum, cauza pentru care sunt "slabuta", cum zici tu, este colecistul. Iar o pastila de zofran e 16 ron. Ar trebui sa iau 3 pe zi... Mi-a recomandat dr. si metoclopramid, pana acum n-am luat decat vreo 3 pastile toata sarcina...
Mi-a pierit cheful si de liste, si de tot ce e legat de alimentatie. Dacaa vrei, poti sa preiei tu "carma" acestui topic, Adela, daca mai intereseaza pe cineva.
Pupici,
Lacri 28+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cu parere de rau, am sesizat ca ati abandonat acest topic. Ce sa inteleg ca nu mai mancati sanatos? Sau din contra mancati atat de sanatos incat nu mai e nevoie si de ajutor ? Pacat, mai aflam si eu o reteta 2 si ar fi fost foarte bine.
LYLYYYYYYYY

[poze carmina
intalnire burtici
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Hop si eu... acum trei zile mi-a iesit testul pozitiv, CM a intarziat vreo 5 zile asa ca pentru inceput m-am lasat de fumat, de cafea sucuri si alte minuni, beau lapte, manac fructe mancare gatita nuprea mai imi vine sa mananc dar bag acolo ca trebuie....nu stiu ziceti-mi si mie niste retete sanatoase ceva! O lista cu alimente ceva care sa ne ajute sa ne puna imaginatia la ontributie si sa mancam cat mai sanatos!


Carla20054+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Carla, e mult de spus... am postat de atatea ori despre asta... Evita categoric alcoolul, carnea gatita insuficient, in special cea de porc si oaie, redu cantitatile de dulciuri, fainoase, bauturile din fructe altele decat cele preparate cu manuta ta, citeste tot ce scrie pe acest site referitor la alimentatie, sunt cateva indicatii, apoi, daca ai nelamuriri, vino si intreaba-ne. Informeaza-te despre listeria, toxoplasmoza, cum sa le eviti, uita-te bine la prospectele medicamentelor, sunt f. multe interzise in timpul sarcinii...
Si, iti dorim sarcina cat mai usoara!

Acum vin si eu cu o intrebare: ce alimente nu sunt recomandate in cazul unui colecist mofturos, caci e prima data cand ma confrunt cu aceasta problema. Inteleg ca, printre altele, dulciurile, cafeaua, alunele, castravetii ( nu stiu daca proaspeti sau conservati) sunt criminali pentru Maria Sa, Colecistul. Ceaiul de sunatoare ar ajuta la ameliorarea gretzurilor si Rog cine stie ceva sa posteze fara intarziere

Lacri 30 fix


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

cum am reusit sa am un pic de timp liber am si intrat sa caut acest subiect......in ultimul timp am fost fff ocupata si nu am citit ce ati scris
problema mare este ca aseara era sa explodez...
nu am simtit in viata mea asa ceva......eu am deja o gastrita si mancand foarte multe salate cred ca am activat-o
sau poate este din cauza sarcinii
cert este ca aseara la 21.00 eram pe patul farmaciei cu semn de intrebare din partea farmacistelor daca sa cheme sau nu salvarea.
ma dureau si coastele si pieptul si stomacul se umflase....a fost absolut groaznic. dupa 2 no-spa mi-am revenit
dar acum am iar (dimineata nu m-am abtinut si langa omleta am bagat si niste rosii si ardei gras )
acum bag biscuiti si sper sa ma mai lase
hai ca merg sa citesc ce ati mai scris in ultimul timp si revin cu mesaj
voi aveti arsuri? cu ce va trec?
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

ref la kg am fost o obraznica in ultimele saptamani. am acum +7 kg la 23 s si am citit mai sus ca aveam +5 la 20 s....cam mult stiu
plimbari putem face acum ca a venit vremea frumoasa si nu mai alunecam si nici nu ne mai ai vantul.
lyly mi-am facut abonament la inot. dar nu vin la majestic ca este departe - mers la sala de la mariot.
tu ai fost si la aqua gym...daca stiii ceva exercitii de facut in apa fie-ti mila si da-mi si mie (eu stiu ca pe langa inotat ma pot plimba prin apa cu pasi mici sau mari sau sa fac bicicleta tinandu-ma cu spate;le rezemat de bara sau rotiri de picioare/glezne.) .... astept completarile tale
tu cat de des mergi? eu vreau sa merg daily daca se poate sau macar de 3-4 ori/saptamana. mi-am facut la sala asta ca e aproape de mine si imi este usor
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

acum am citit ca ai probleme cu colecistul ..cum te mai simti?
cred ca este groaznic. cum sa iei 3 pastile pe zi de 16 ron??????
off ce dulce esti - cu preluarea carmei.
iti multumesc ca te-ai gandit la mine dar eu nu prea sunt activa pe forum si nici nu sunt in masura in care sa dau sfaturi sanatoase...eu fiind o gurmanda
oricum vad ca activitatea a fost slabutza pe aici...eu totusi sper sa mai intre fetele. daca nu intra acum vor veni cu mic cu mare cand vor avea prima problema - asa ca mine.
23+


quote:
Originally posted by LYLY809

Adela, esti draguta, ca de obicei
Oricum, cauza pentru care sunt "slabuta", cum zici tu, este colecistul. Iar o pastila de zofran e 16 ron. Ar trebui sa iau 3 pe zi... Mi-a recomandat dr. si metoclopramid, pana acum n-am luat decat vreo 3 pastile toata sarcina...
Mi-a pierit cheful si de liste, si de tot ce e legat de alimentatie. Dacaa vrei, poti sa preiei tu "carma" acestui topic, Adela, daca mai intereseaza pe cineva.
Pupici,
Lacri 28+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

bine ai venit carla!!
vezi ca mai sunt 4 capitole la acest subiect - inspira-te si tu de acolo pana ne revenim noi aici.
in general alimentatia trebuie sa se bazeze pe fructe, legume, lactate, carne. cat mai sanatos pregatite.
fara dulciuri, paste fainoase mai putine , fara cola, cafea, indulcitori etc....
sa te vedem daca vei reusi
eu inainte de sarcina nu puneam gura pe cola iar acum ma scurg daca nu beau periodic. iar dulciurile le uram....ia intreaba-ma cum stau cu dulciurile acum????
23+



[quote]Originally posted by carla2005

Hop si eu... acum trei zile mi-a iesit testul pozitiv, CM a intarziat vreo 5 zile asa ca pentru inceput m-am lasat de fumat, de cafea sucuri si alte minuni, beau lapte, manac fructe mancare gatita nuprea mai imi vine sa mananc dar bag acolo ca trebuie....nu stiu ziceti-mi si mie niste retete sanatoase ceva! O lista cu alimente ceva care sa ne ajute sa ne puna imaginatia la ontributie si sa mancam cat mai sanatos!


Carla20054+

Mergi la inceput