Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Am citit din urma, din postarile Andreei si am gasit ceva care m-a nedumerit fff mult. Uitati ce spune intr-o postare aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65416&whichpage=8

"Giova - multumesc. Asadar: la eco a iesit fetita (Maria), are acum 33++,voi naste la Polizu, cu dr. Alina Dascalu. Nu stiu inca in ce fel.
La eco 3D placenta era inserata jos, la 1 cm de col. au inceput durerile de spate si de solduri (cand dorm). luna asta tb sa termin cu bagajul si camera bebelusei.mai am o multime de cumparat, de aranjat, de lipit etc. Sper sa reusesc si sa nu ma prinda bb nepregatita.
Arsuri am rar, s-au umflat doar degetele de la picioare (pana acum). Pentru lista mai trebuie alte informatii?
AndreeaC si bb Maria 33++"

Si asta nu a fost prima data cind a spus despre placenta jos inserata. Asta inseamna ca a avut placenta previa, iar singerarea de la sfirsit a fost cauzata de placenta jos inserata. Ar fi trebuit sa o opreasca in spital si sa ii faca imediat cezariana (ar fi trebuit sa ii faca asta chiar si inainte de a ajunge la termen!!!).
Stau si ma intreb acum, oare cauza mortii pe care i-au dat-o a fost reala sau ca o "spalare pe miini" a doctorilor care nu au avut grija de ea cind a nascut. Pt ca i-au pus o "cauza" aproape fara scapare, dar nimeni nu a spus ca a avut placenta jos inserata!!! Si din cauza asta se moare daca nu se are grija de ea; iar daca este sub urmarirea unui dr competent poate fi tinuta sub control si prevenit dezastrul.
Uitati aici citeva info despre asta (stiu despre placenta jos inserata, pt ca si eu am avut in primul si al doilea trimestru, dar apoi s-a ridicat si a fost ok, dar tot am fost sub urmarire speciala pt asta)
http://pregnancy.about.com/cs/placentaprevia/a/previa.htm
http://www.babycenter.com/refcap/pregnancy/pregcomplications/830.html

"If you start bleeding or have contractions, you'll need to be hospitalized. What happens then will depend on how far along you are in your pregnancy, how heavy the bleeding is, and how you and your baby are doing. If you're near full-term, your baby will be delivered by c-section right away. If your baby is still premature, he'll be delivered by c-section immediately if his condition warrants it or if you have heavy bleeding that doesn't stop.

Bleeding from a placenta previa happens when the cervix begins to thin out or dilate (even a little) and disrupts the blood vessels in that area. It's usually painless, can start without any warning, and can range from spotting to extremely heavy bleeding. If your bleeding is severe, you may have to deliver your baby right away, even if he's still premature. You may also need a blood transfusion.

It's uncommon for bleeding to start before late in the second trimester, and about half the time it doesn't begin until you're nearly full-term (37 weeks). The bleeding will often stop on its ownIf the bleeding stops, and both you and your baby are in good condition, you'll probably be sent home. But you'll need to return to the hospital immediately if the bleeding starts again. If you and your baby continue to do well and you don't need to deliver early, you'll have a scheduled c-section at 37 weeks.

No matter when you deliver, if you still have placenta previa, you'll need to have a c-section. With a complete previa, the placenta blocks the baby's way out. And even if it's only bordering the cervix, you'll still need a c-section in most cases because the placenta could bleed profusely if the cervix dilated.
, but it's likely to start again at some point."


Andreea a avut placenta joasa, singerare si contractii. Ar fi trebuit sa stea in spital de prima data si sa-i fi facut cezariana ...
Doamne, cum pot unii medici sa fie asa de nepasatori???

Poate fetele de ianuarie-februarie stiu mai bine despre situatia ei, poate nu am citit eu pina la sfirsit postarile ei si placenta ei se ridicase intre timp, dar tot ceea ce am gasit din postarile Andreei redau simptomele pt placenta previa.





Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Oana,
si eu m-am gindit la ce spui tu, pt ca si eu am avut placenta joasa, dar in primul trimestru, si am avut vreo 4 episoade de singerari atunci. Cert este ca medicii de aici au avut grija sa ma puna la curent cu tot ce inseamna placenta previa, si m-au cam speriat. Mi-au atras atentia asupra faptului ca, daca am vreodata vreo singerare mai abundenta, sa ma duc urgent la spital pt ca poate fi in pericol atit viata mea, cit si a lui bebe. Si mi-au mai spus ca - in functie de cum e localizata placenta (daca acopera total sau partial colul) - va trebui sa nasc prin cezariana, pentru a evita o hemoragie total inutila (si nu mai zic ca riscanta) in timpul nasterii.

Intre timp, placenta mea a urcat, ceea ce cam infirma diagnosticul de placenta previa (pt ca placenta previa "adevarata" nu urca deloc, se pare, deci e bine sa se evite punerea diagnosticul asta in primul trimestru de sarcina, cind inca sunt sanse ca placenta sa urce - cum a fost si la mine, pina la urma). Mie mi se pare ca, la 33 de saptamini si cu o placenta inserata la numai 1 cm de col, era cam clar ca/daca Andreea a avut placenta previa. Saptamina de sarcina era - cred eu - optima pt a se pune un diagnostic corect si a se tine sub observatie problema asta. Eu sper ca - totusi - sa nu fi fost placenta previa, pt ca in cazul asta chiar s-ar face vinovati medicii... iar pe Andreea nu o mai poate aduce nimeni inapoi.

Dar daca a fost chiar placenta previa nediagnosticata, atunci chiar ca nu trebuie lasati medicii care au vazut-o in ziua de 14, cind a mers la spital pt investigatii in urma singerarilor. Acei medici trebuia sa ia in calcul si aceasta varianta.

Dumnezeu s-o odihneasca... :(


30+5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe Andreea ! Mare pacat ca mor oameni cu suflet si tineri , iar atatia altii raman in viata ca sa ia viata altora si sa faca atata rau !!!

Sper sa se faca dreptate si , daca intr-adevar , se stia ca putea fi salvata viata Andreei , sa raspunda cel/cea care se fac vinovati de moartea ei .

Doamne ajuta-o pe mariuca sa aiba o viata minunata si sa nu cunoasca niciodata tristetea , taticul ei sa o invete si sa-i vorbeasca tot timpul despre amamicuta Andreea care isi dorea atat de mult copila !!!

Nu mai sunt de nici un folos cuvintele , dar irina.c a avut dreptate in privinta postarilor . Chiar daca familia ei nu este de acord acum , poate ca nici nu pot gandi limpede , parerea mea este totusi sa se faca acest jurnal , iar peste ani si ani , cande maria va sti sa citeasca , va creste mare si va intelege ce s-a intamplat de fapt cu mamicuta ei scumpa si draga , sa poata citi cat de dorita a fost ea pe aceasta lume . Doamne fereste pe oricine de asemenea situatii , dar ... si bat in lemn ... daca mi s-ar fi intamplat mie asa ceva , eu as fi vrut sa aiba o amintire despre clipele cand era in burtica , despre faptul ca a fost dorita si iubita .

Multa putere familiei sa o poata creasca pe Maria asa cum se cuvine !!!
AndreeaC dormi in pace !!!

albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Suntem socate si indurerate...
Toate fetele de la Impreuna Timisoara, transmit sotului si familiei indoliate,

Sincere Condoleante!
D-zeu s-o odihneasca in pace pe Andreea!
Ne rugam pentru sufletul ei atat de tanar...

La fel ne vom ruga si pentru micuta Maria, sa fie sanatoasa si ocrotita!




DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

Sincere condoleante familiei...se spune ca Dumnezeu isi ia ingerii inapoi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

off,doamne cata durere!,ce poate fi mai trist?decat sa nu apuci sa-tzi vezi puiutzul ...nu am cuvinte...sper sa se faca dreptate!
dumnezeu sa o odihneasca si sa aiba grija de fetitza ei




Anca &Alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
Poze

...incep sa intzeleg ca nu-ntzeleg nimic...
pavel stratan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cand am citit aseara nu mi-a venit sa cred E ingrozitor! Sa dea Dumnezeu ca Mariei sa nu-i lipseasca nimic, desi dragostea de mama nimic n-o poate inlocui!




Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Ce veste ingrozitoare! Nu am cuvinte...
Sincere condoleante familiei si Dumnezeu s-o odihneasca pe Andreea!



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Am aflat si eu acum..., m-am intristat f. mult. E tragica o asemenea intamplare. Nu stiu ce as mai putea eu sa zic in plus...
Multa sanatate micutei bebeluse, care va fi inconjurata de dragoste de catre familia ei!
Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe Andreea!

Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:


Fara cuvinte




www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Site Amalia


Mergi la inceput