Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Cat de sarace sunt cuvintele in astfel de momente...
Ma rog pentru voi.

Cu drag si multa mahnire,
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cuvintele sunt de prisos in aceasta suferinta, nu am avut puterea sa scriu pana acum.
Dumnezeu sa-i odihneasca in pace sufletul mamicii Andreea
Pt. gazutza: sa cresti sanatoasa, sa ai o viata linistita, fara griji. Mamica ta este langa tine si te va proteja mereu.
Pt. tatic: Dumnezeu sa te ajute sa cresti rodul iubirii voastre, micuta Maria, asa cum iti doresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Prin acest mesaj as vrea sa-mi exprim , in mod special, condoleantele pentru parintii Andreei care nu-si vor revenii niciodata. Noi toate de aici suntem sau dorim sa fim mamici. Nimic pe lumea asta nu este mai dureros decat sa-ti moara un copil. Mie mi-a murit un copil si stiu ce inseamna. Niciodata acei oamnei nu vor mai putea sa fie normali, nu-si vor revenii niciodata din aceasta suferinta. Daca sotul Andreei si-ar putea reface vreodata viata, ei nu vor mai avea viata de acum incolo.Probabil ca singurul lucru care-i va ajuta sa mearga mai departe va fii micul ingeras, care este singe din singele fiicei lor, carne din carnea ei. Cata durere si cata suferinta trebuie sa fie in sufletul lor. Daca fiecare dintre noi ar trai pentru o secunda suferinta perderii unui copil pe care l-ai crescut pana la 29 de ani ( si la 50 de ani tot copilul tau este )si apoi a murit tocmai intr-un moment care trebuia sa aduca numai si numai bucurie, atunci s-ar abate asupara acestui pamant o mare de lacrimi si urlete de suferinta si desnadejde .
Le doresc parintilor Andreei sa poata trece peste aceasta mare durere si desi poate fizic vor mai putea trai de acum inainte , sufleteste vor fii morti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

De dimineata de cand am citit despre Andreea, pur si simplu nu imi revin!Ma uit la minunea mea mica si deabia acum realizez bogatia pe care o am.Pacat ca Dumnezeu ne reaminteste acest lucru in felul asta....
Ma rog pentru sufletul Andreei si pentru cei ramasi in urma..dar mai ales pentru micuta Maria...care si-a pierdut MAMA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

Doamne am intrat dupa cateva zile pe DC si nu-mi vine sa cred, sunt socata... de ce s-a intamplat asta? nu pot sa inteleg desi ma tot gandesc, m-am uitat la poze si am plans...offfffff
Condoleante familiei indoliate.

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Condoleante familiei!

O pentru Andreea! Dumnezeu sa te odihneasca in pace!

Multa putere Tudor, un tatic deosebit, care in aceste momente de maxima durere a vrut sa linisteasca viitoarele mamici. Oricand vei avea nevoie, suntem aici.

Mariuca, bine ai venit pe lumea asta! Sa te bucuri de toate frumusetile lumii si sa nu uiti ca mamica ta te vegheaza din ceruri.
Am vazut pozele Mariei. Este exact ce si-ar dori orice mamica. E superba.

Gandacel, absolut divine pozele Andreei. Ma uit la papusa aceea si mi-o imaginez in patut alaturi de Maria.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

La aflarea vestii despre moartea Andreei am simti aceeasi furie pe care am simtit-o la moartea mamei mele, si niciodata de atunci pana acum, desi s-au mai intamplat nenorociri in familia mea.
Furie, revolta, frustrare, senzatia ca e o moarte inutila, la un moment nepotrivit, prea repede, prea nedrept! De ce? De ce acum? Ce sens are? Cui foloseste? Stiti cum e, cand ai vrea sa poti da vina pe cineva, sa poti sa strigi, sa ceri socoteala, sa stie vinovatul ca a facut un rau enorm, ca a ranit si alti oameni... dar pe cine sa dai vina? Si nu-ti ramane decat sa inchizi gura, sa apleci capul si sa plangi pana la secatuire, pana cand te ineaca durerea. Si apoi sa incerci din nou sa te aduni, sa iti aduci aminte sa respiri, sa functionezi, si cand revolta se stinge parca poti sa incepi sa vezi o impacare, un sens, o lumina. Eu am vazut ca mama mea, desi a murit intr-un moment total nepotrivit si neasteptat, a murit totusi fara chinuri, asa cum si-a dorit, si asta a fost consolarea mea. Si vad ca Andreea a murit aducand pe lume copilul pe care si l-a dorit si stiu ca fara ezitare, daca ar fi trebuit sa aleaga intre viata Mariei si a ei, ar fi ales ca Maria sa traiasca in locul ei. Asa ca Andreea cu siguranta o priveste cu dragoste si mandrie pe Maria din ceruri, si de fapt o parte din Andreea va trai prin Maria. Iar Maria va avea privilegiul sa spuna ca mama ei a fost o fiinta foarte speciala, frumoasa, buna, calda, un inger pe pamant, si nu asta ne dorim sa gandeasca copiii nostri despre noi? Si mai cred ca Maria va avea parte de multa dragoste, de dragostea tatalui, de dragostea bunicilor, iar pe mamica ei o va simti aproape atata timp cat familia va avea grija sa pastreze vie amintirea Andreei.
Eu nu am cunoscut-o pe Andreea, dar intr-un fel simt ca o cunosc ... a fost cineva ca mine si ca voi, o femeie tanara, vesela, care iubea viata, care isi dorea un copil. Andreea nu si-a irosit ultimele luni de viata, ci, impreuna cu sotul ei, a creat viata, a fost un cocon de dragoste si caldura pentru pruncul ei. Si Andreea m-a invatat, mi-a reamintit, mai degraba, sa pretuiesc ceea ce am, sa ofer dragoste. Mi-a reamintit ca sunt muritoare, poate m-a dus cu un pas mai aproape de intelepciune.
Iti multumesc Andreea! Odihneste-te in pace.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Tudor, sa iti dea Dumnezeu putere, sanatate si intelepciune sa iti cresti fetita asa dupa cum ar fi vrut si mama ei!
Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe Andreea...
Am ramas impresionata de gestul tau minunat de a intra sa postezi un mesaj de linistire a fetelor care urmeaza sa nasca.
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Propun ca maine intre orele 13-15 sa tinem cu totii dokiu, sa ne rugam pentru sufletul AndreeiC! Chiar daca suntem imprastiati in lumea intreaga, acum intr-un moment atat de greu pentru cei apropiati AndreeiC, sa fim sufleteste alaturi de ei!
Ce ziceti??

AndreeaC, Dumnezeu sa te odihneasca in pace!



Parerea voastra conteaza ...asa cevaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raminic spune:

Din felul in care ai povestit ne putem da seama ca esti un om deosebit si corect,si ca nu intotdeauna trebuie sa fie cineva pe cine sa invinuim.Din pacate nu intotdeauna lucrurile au o explicatie.Imi inchipui prin ce treci,dar nu te pot intelege,mie mi-a fost luat din viata copilul si am ramas cu omul pe care-l iubesc,tie in schimb ti-a ramas un copil pentru care trebuie sa treci peste orice greutate si sa-i daruiesti toata dragostea ta.Este trist dar sunt convinsa ca asa ar dori Andreea.Suntem alaturi de tine,macar cu sufletul daca fizic nu putem fi toti langa tine,si va dorim sanatate si fericire in viata Mariei!

Mergi la inceput