Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Andreea!
Multa putere si credinta familiei! Bebe Maria este un ingeras si-i doresc tot ce poate fi mai frumos pe lume.

Am citit vineri despre tragedie, cind aici s-au intimplat alte nenumrate tragedii. De atunci nu-mi gasesc cuvintele, de aceea am si aminat acest mesaj... care parca nu spune nimic, desi vreau sa spun totul...


Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

...Este sfasietor de dureros...Sper sa va dea Dumnezeu putere sa treceti peste acest moment si sa va continuati viata dupa acesta zi in care totul a inghetat. Sunt sigura ca Andreea va va pazi de acolo unde este acum.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silda spune:

am citit toate mesajele anterioare...nu pot sa spun decat ca este o tragedie cumplita, o incercare de neimaginat pentru familia AndreeiC. Intr-adevar, e greu de inchipuit ca cineva poate avea o asemenea soarta,dar dincolo de puterea doctorilor in asemenea momente(care credeti-ma, este limitata in ciuda eforturilor pe care le fac)nu exista decat D-zeu...
e o veche legenda la noi in popor care spune ca pt a se naste o viata noua, o alta se sacrifica (sub o forma sau alta). De data aceasta, nasterea Mariei a insemnat sacrificiul suprem...

mi-e inima plina de durere. Vreau sa transmit cele mai sincere condoleante familiei indoliate:Mariei-care si-a pierdut mama, D-lui T. Calin pentru pierderea sotiei sale, parintilor Andreei-pentru pierdrea copilului lor.
Dumnezeu s-o odihneasca in pace!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

multa sanatate micutei si putere familiei sa vegheze la cresterea ei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Cutremurator!
Sincere condoleante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:


INMORMANTAREA ANDREEI C VA AVEA LOC PE DATA DE 21.02.2006 ORA 13 LA BISERICA SF. DANIEL (BISERICA DIN LEMN),. STRADA RESITA, STATIA DE RATB STRAJA.
MIJLOACE DE TRANSPORT 381(PIATA ROMANA), 76(DE LA BIG BERCENI) MAXI TAXI 515 SI 502 DIN PIATA VICTORIEI
DNA INVATATORE RODICA ICONARU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aspirutza spune:

In cei aproximativ 2 ani de cand sunt membra am citit mii de mesaje si mii de intamplari - dar nu am scris niciodata. Am avut cateva impulsuri de a scrie. Dar niciodata, nici o intamplare (cu toate ca unele m-au impresionat mult, pana la lacrimi), nu m-a facut sa simt nevoia de a ma lua de mana cu voi ca sa plang. Plecareea AndreeiC printre cei drepti este puntea unui suflet de departe catre voi si catre familia ei. Pentru mine momentul de acum este ca finalul filmului "Pay it forward", pe care il recomand cu caldura tuturor celor care simt nevoia sa mai inteleaga odata ca pentru lucrurile bune si frumoase se poate muri cu seninatate. In acel film o mama isi pierde copilul de 11 ani - copilul acela insa luminase atatea suflete incat o mare de oameni a venit, din toate partile, sa taca si sa planga impreuna. Asta simt eu acum. Ca o mare de oameni, care nu se cunosc, s-au adunat sa planga si sa se roage impreuna pentru sufletele amarate atinse de o mare, mare durere.

Cat de buna si iubita Domnului trebuie sa fi fost Andreea! Cate suflete a putut ea atinge! Ce ironie, nu este asa? Ce greu ne vine noua ca oameni, sa acceptam frumusetea si bunatatea in mijlocul unei asemenea dureri. Cat de absurd, de cumplit de absurd si de nedrept simtim ca este ca mama unui puiut sa fie luata de langa el, fara sa ii poata da macar o prima si ultima imbratisare. Dar mare, mare si minuntata este puterea sufletului. Andreea si-a imbratisat copilul timp de 9 luni si mai mult, prin rugaciunile si dorinta de a-l avea. Andreea isi va imbratisa mereu copilul. Maria este acum mesajul Andreei pe acest pamant. Sa cresti mare, pui iubit. Maicuta ta a lasat o minune in urma. Alti oameni mor fara sa lase nimic.

Si cat de aleasa trebuie sa fie familia Andreei! Sotul, parintii ei. Dumnezeu nu da nimanui mai mult decat poate duce. Doamne, cat de mult pot duce acesti oameni! Cu siguranta sunt suflete alese. Ne dam seama, privind lucrurile asa, cat de umili ar trebui sa fim, pentru ca noi nu suferim asa, pentru ca noi am fost, cumva, mai feriti. Pentru ca noi suntem, probabil, mai putin buni, mai putin puternici.

Andreea mi-a atins sufletul mie, ca si voua. M-a facut sa fiu mai buna, mai plina de compasiune si de intelegere, macar pentru o perioada, cine stie cat ma ajuta Domnul sa fie ea de lunga. Ma aflu acum la o rascruce: am primit un bebe dar urmeaza sa imi pierd mama. Mie Dumnezeu mi-a dat o perioada de pregatire, de cautari, de repaus. Si mereu ma zbat si ma plang. Ce oameni trebuie sa fie cei apropiati Andreei daca nu au avut nevoie de aceasta perioada! Stiu, chiar si dumnealor vor gandi, daca vor citi vreodata acest mesaj, ca nu este adevarat, au avut, au avut mare nevoie de mai mult timp. Dar Tatal nostru, care stie mai bine decat stim noi, le spune cu blandete si iubire ca nu.

Nu pot decat sa ma inclin si sa ma inchin in fata unei asemenea dureri. Mariuca scumpa, Tudor si voi, toti cei care ati iubit-o pe Andreea, fiti binecuvantati in toate zilele vietii domniilor voastre. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Tudor,

condoleante...

si mie mi-a murit sotul de curind, s-a stins fulgerator intr-un accident; am crezut ca lumea s-a sfirsit si pentru mine...

dar am un baiat minunat, care are nevoie de mine - si asta m-a facut sa ma mobilizez

este cumplit de greu - e o lupta continua cu viata, durerea citeodata e sfisietoare, fizica...

m-am intrebat "de ce"? dar n-am gasit raspuns... cel de Sus are caile lui nestiute si neintelese de noi

atunci cind sa-ntimplat, mi-a facut bine sa citesc scrisorile de incurajare de la prieteni, de aceea iti scriu si eu, fara a te fi cunoscut - sa-ti impartasesc un pic din gindurile cuiva care a trecut prin ceva asemanator

Maria - ingerul tau, este acum cel mai important lucru de pe lume - pentru ea trebuie sa dai durerea la o parte si sa lupti, zi de zi, sa creasca mare si iubita de cei din jur; inchide ochii si vei simti prezenta Andreei linga voi, ca o lumina calda, ca o iubire eterna - stiu ca de acolo de sus ea va vegheaza - Andreea e in voi, in Maria, in inimile voastre



Iuliana

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Dumnezeu sa o odihneasca!Orice cuvint e de prisos acum.Nu ne ramin decit lacrimi si durere pentru noi cei care raminem si odihna vesnica pentru cei care pleaca.Sanatate multa micutei Mariuta si multa putere la sotul Andreei.

moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cius22 spune:

O rugaciune fierbinte pentru sufletul Andreei!
Multa putere familiei indurerate pentru a trece de acest moment cumplit si a o creste pe micuta Maria!
Dumnezeu sa o odihneasca pe Andreea!

Nu fac nimic,da'mi ia toata ziua!

poze
Simona,mami de Victor scump si printesa Roxy

Mergi la inceput