Doliu pe DC: AndreeaC a murit la nastere

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Pot sa ma ocup eu de postarile Andreei,daca n-o face deja cineva.


www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

imi pare rau ca insist, dar nu ma pot impaca cu ideea ca a fost VINA MEDICILOR!!

Uitati-va ce scria ea:

quote:
Giova - multumesc. Asadar: la eco a iesit fetita (Maria), are acum 33++,voi naste la Polizu, cu dr. Alina Dascalu. Nu stiu inca in ce fel.La eco 3D placenta era inserata jos, la 1 cm de col. au inceput durerile de spate si de solduri (cand dorm). luna asta tb sa termin cu bagajul si camera bebelusei.mai am o multime de cumparat, de aranjat, de lipit etc. Sper sa reusesc si sa nu ma prinda bb nepregatita.
AndreeaC si bb Maria 33++



Si documentatie medicala pe tema asta (Placenta praevia):
quote:
Delivery

The mode of delivery should be based on clinical judgement supplemented by sonographic
information. A placental edge less than 2 cm from the internal os is likely to need delivery by caesarean
section, especially if it is posterior or thick.

http://www.rcog.org.uk/resources/Public/pdf/placenta_previa_accreta.pdf

Placenta era la 1 cm, deci mai putin de 2!!!!
Necesita spitalizare si cezariana!!


Alta sursa:
quote:

Termenul de placenta previa este folosit in obstetrica pentru a descrie inserarea joasa a placentei in interiorul cavitatii uterine.


Diagnosticul acestei conditii se face in covarsitoarea parte a cazurilor prin echografie....

Dupa cum puteti cu usurinta sa trageti concluzia, in caz de placenta praevia, nasterea pe cale normala (vaginala) este imposibil a se desfasura normal, delivrenta facandu-se prin operatie cezariana. Inainte de momentul nasterii aceasta afectiune se poate insoti de numeroase probleme, dintre care cea mai frecvent intalnita este aparitia unor sangerari in ultimul trimestru de sarcina, cu un maxim in jurul varstei de 34 de saptamani. Sangerarea incepand inca din trimestrul II este asociata cu un prognostic fetal relativ sumbru. De fapt aceasta a ramas cea mai mare problema la momentul actual: afectarea fatului.
Daca acum 150 de ani mortalitatea materna era cam de 30%, in prezent in tarile dezvoltate nu s-a mai raportat nici un deces matern datorat placentei praevia

http://www.eva.ro/sanatate/articol177.html
Da...mortalitatea nu mai exista, daca diagnosticatul e luat in calcul !!!!
Alte surse:
quote:

Placenta previa is a potentially life-threatening condition for the both the mother and her baby.

Possible complications
Some of the complications of placenta previa include:

Major haemorrhage (bleeding) for the mother
Shock from loss of blood
Foetal distress from lack of oxygen
Premature labour or delivery
Health risks to the baby, if born prematurely
Emergency caesarean delivery
Hysterectomy, if the placenta fails to come away from the uterine lining
Blood loss for the baby
Death.

Delivery
Once the baby is old enough to be delivered, a caesarean section is usually performed. The baby may need to be monitored in intensive care to make sure all is well. The mother will undergo a range of tests, including tests to check her blood cell counts and the clotting ability of her blood.


www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/ Pages /Placenta_previa?OpenDocument" target="_blank">http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/ Pages /Placenta_previa?OpenDocument
Din nou, imi pare rau ca insist, dar mi se pare REVOLTATOR!!!
Embolia a survenit in timpul nasterii naturale, din cauza contractiilor foarte puternice si pomparii lichidului amniotic in singe, cind de fapt era evident ca trebuia sa faca cezariana:
quote:
AMNIOTIC FLUID EMBOLISM. A rare but frequently fatal complication of labor, this condition occurs when amniotic fluid embolizes from the amniotic sac and through the veins of the uterus and into the circulatory system of the mother. The fetal cells present in the fluid then block or clog the pulmonary artery, resulting in heart attack. This complication can also happen during pregnancy, but usually occurs in the presence of strong contractions.




Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in lumea dreptilor pe Andreea!
Mariuca, copil frumos si bun, bine ai venit in lumea cu luminile:)!

Am inceput sa strang eu postarile Andreei...ma gandeam sa faca Mihaiu meu un fel de paginuta care sa cuprinda si postarile mamicii...si gandurile voastre...si ce s-a mai crede de cuviinta:).

Acum...nu stiu daca e buna ideea sau sa strang numai postarile mamicii intr-un jurnal:)?


Numai bine va dorim si multa, multa sanatate:)

Dana si Ioana Amazoana (24.09.2003)

http://community.webshots
.com/user/floarea_soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Dana,multumim!Ideal ar fi amandoua sau jurnalul.Cu o pagina de net nu stim ce va fi in cativa ani;jurnalul e o amintire permanenta pentru Maria,pentru ca asta este scopul.


www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

DUMNEZEU SA ITI ODIHNEASCA SUFLETUL ANDREEAC SI SA TE AJUTE SA FII INGERUL PAZITOR AL FETITEI TALE MARIA...

Alte cuvinte sunt de prisos acum...

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

Gandacica daca stii la ce biserica va fi dusa Andreea si cand va fi inmormantata (am inteles ca marti?) te rog spune-ne si noua.



Oana,Nae si Danny(17 10 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Dumnezeu sa o primeasca pe mamica Andreea si sa poata privi macar de acolo dinceruri cum creste ingerasul pe care la adus pe lume!
Condoleante familiei!


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Lacrimi si flori pentru Andreea.Fie ca de acolo de unde este sa-i calauzeasca pasii micutei Maria pe care nu a mai apucat sa o vada crescand.

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forte spune:

Si totusi, stie cineva ce s-a intimplat? Au fost voci foarte indignate pentru ca mi-am permis sa pun la indoiala sistemul sanitar romanesc, perfect, nu-i asa?
Cum a fost, totusi, posibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

E sfasietor ca nasterea unei minuni s-a terminat cu trecerea in nefiinta a celei ce a zamislit-o. M-am cutremurat citind postarile pe forum ale Andreei si franturile din mailurile trimise gandacicai; ai crede ca subconstientul ei presimtea tragedia ce avea sa se intample.

Maria, bine ai venit in lumea noastra, sa ai o viata frumoasa alaturi de familia ta.

Taticule de Maria, sa ai puterea sa-ti iubesti copilul de doua ori, odata in numele tau, si-odata in numele iubitei tale.

Adreea mamico, Dumnezeu sa te odihneasca in pace sa poti veghea de acolo de sus asupra puiului si sotului tau.

Condoleante familiei indoliate.

Mergi la inceput