dr Nayel - CF 2 (9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

SHIHANA, subscriu ce a scris Ioana

Dolce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Uite, eu, care eram superincantata de Nayel, incep sa fiu mai dezamagita pe zi ce trece... Nu spun ca nu e un medic f bun. Sunt sigura ca este, altfel nu ar fi fost asa de cautat si iubit. Ceea ce ma deranjeaza pe mine este ca e frapant de lipsit de interes. Ma simt aiurea de cate ori il intreb ceva, parca l-as smulge din alte ganduri, nu stiu sa explic. poate e mai obosit si mai tracasat decat inainte, insa asta nu e culpa mea si ma astept, ca pacienta, sa imi acorde atentia dansului, 10 minute pe luna. Nu stiu, incep sa imi pierd increderea, chiar inainte de nastere, ceea ce e f rau.. Nici macar nu am idee cum voi naste. Un alt medic, o cunostinta, m-a intrebat, printre alte contraindicatii ale nasterii naturale, daca nu am vreo problema cu coloana. si am probleme mari!! Nayel nu a fost curios sa stie daca am vreo problema, cu ochii, cu coloana, cu nimic. uff. sau sa ma intrebe daca mai lucrez.. nu. si, da, lucrez, ceea ce am inteles ca deja nu mai e bine..
Sa speram ca sunt si eu mai susceptibila din cauza sarcinii si ca nu am motive sa imi fac griji, insa ma simt total nesupravegheata.



Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Luana, asa cum ti-am spus si pe privat, iti inteleg starea dar nu pot empatiza cu ea. Nu sunt genul fixist care sa mearga alaturi de cineva pana in panzele albe fara discernamant daca ala face prostii, dar in cazul tau nu vad nici o problema cu Nayel. Dar, repet, te inteleg ca esti ingrijorata, e firesc sa fi asa, toate suntem.
Cred ca daca ai probleme de sanatate, cu atat mai mult cronice este obligatia ta de a le aduce la cunostinta medicului. El nu te poate intreba pe rand daca nu cumva suferi de aia sau de ailalta, trebuie ca tu sa ii spui : "Dom'ne eu am probleme cu coloana, cum ma afecteaza asta" etc. Eu spre exemplu am racit , dupa cum stii, dar nu m-am asteptat sa ma intrebe: "Doamna, nu cumva sunteti racita? Ce ziceti de un Paxeladine pentru tuse?", pur si simplu i-am spus : "Tusesc, cred ca e important sa nu tusesc pe masa de operatie ca sa nu ma taiati in zig-zag, da-ti-mi ceva de tuse!" Si ma- intrebat el apoi, daca fac febra, etc, etc...si mi-a dat medicamentele de rigoare. Dar daca nu ziceam nimic nu avea de unde sa ghiceasca in stele ca am nu stiu ce si puteam sa vin sa ma plang aici ca sunt racita si nu mi-a dat nimic?
Eu cred ca pur si simplu trebuie sa ii pui toate intrebarile pe care ti le pui, fara nici o problema.
Cat despre modalitatea de a naste...nici nu ai cum sa o stii de acum daca nu cumva ai vreo contraindicatie serioasa pentru nasterea naturala. Asta veti vedea atunci. Daca ai contraindicatie anterioara(spre exemplu problemele cu coloana) ar trebui sa ii spui si sa discutati despre asta.
Despre faptul ca lucrezi, de asemenea...daca nu ai colul scurt sau alte probleme care sa contraindice efortul, de ce te-ar intreba daca lucrezi sau nu? Sunt femei care lucreaza pana la 40 de saptamani fara nici o problema si se simt foarte bine asa, le asigura confort psihic si n le afecteaza cu nimic sarcina, ba dimpotriva. Sunt convinsa ca ti-ar fi spus daca la eco ar fi vazut ceva probleme.
Cred ca esti foarte sensibila acum, si e firesc sa fi dar cred de asemenea ca ar trebui sa ai o relatie mai deschisa cu el, sa il intrebi TU mai multe nu sa te astepti sa te intrebe el. Nici nu ar putea fizic, imagineaza-ti ca sunt sute sau poate mii de probleme pe care le-ar putea avea cineva...sa te intrebe de fiecare in parte : "Doamna, dar nu cumva va doare in dreapta, dar aveti miopie, dar aveti nu stiu ce..." . Intreaba-l , insista cu intrebarile si tot asa!


Ioana 37 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



Adinutzo draga si 26octombrie daca, atunci cand am fost prima data la d-nul dr.Nayel, am plecat de la cabinet avand oarece reticenta vis-a-vis de dansul si fata de tot ceea ce se scrisese pe forum despre persoana lui ca medic cand am fost miercuri pe 19 aprilie la cabinet am gasit o alta persoana.
A fost muuult mai deschis, chiar glumet, am vorbit despre modalitatea de a naste ( ufff, rasuflu usurata - deci chiar ma considera pacienta lui ).
Nu imi pot explica asta decat in doua feluri. L-am prins intr-o zi buna-buna ( toti avem zile mai bune si mai proaste, mai ales medicii care au o asa mare raspundere fata de viata pacientilor ) sau la prima intalnire este intotdeauna mai ursuz ca sa vada daca te descurajezi. Daca mai vii si data urmatoare inseamna ca ai incredere in profesionalismul lui si ca iti doresti CU ADEVARAT sa ii fii pacienta.

Bine, asta este doar parerea mea. Sfatul meu este sa mai mergeti o data si daca impresia persista puteti cauta un alt medic. Dar nu va grabiti sa trageti concluzii pripite. Cine stie, poate a avut si el o zi proasta.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

July25, eu merg de patru luni la dansul!! Eu am plecat incantata de la prima vizita, la mine s-a intamplat invers. Repet, nu am avut intentia de a generaliza, eu am spus doar ca pe mine, personal, dupa ce, cu incantare, i-am mai adus cateva paciente, pe mine, spuneam, m-a dezamagit. Stiu ce-mi puteti spune, ete na si de-aia nu mai poate el. Probabil ca aveti dreptate. Ata ete, tzeapa mea..

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by 26octombrie

Stiu ce-mi puteti spune, ete na si de-aia nu mai poate el. Probabil ca aveti dreptate. Ata ete, tzeapa mea..



Eu am senzatia ca ti-am spus mai mult decat atat....

Ioana 37 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

da, Ioana, insa impresia mea ramane aceeasi! Tu ai dreptul la o opinie, evident, nu este insa obligatoriu sa ma convingi. Hai sa incheiem discutia, exageram. Fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:

quote:
Originally posted by 26octombrie

July25, eu merg de patru luni la dansul!! Eu am plecat incantata de la prima vizita, la mine s-a intamplat invers. Repet, nu am avut intentia de a generaliza, eu am spus doar ca pe mine, personal, dupa ce, cu incantare, i-am mai adus cateva paciente, pe mine, spuneam, m-a dezamagit. Stiu ce-mi puteti spune, ete na si de-aia nu mai poate el. Probabil ca aveti dreptate. Ata ete, tzeapa mea..

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005



26octombrie, poate de aceea este mai ursuz cu tine pt.ca i-ai incarcat programul. Adica ai mai adus si alte paciente pe langa tine. Fara suparare, glumesc desigur.
Oricum daca nu te simti pe aceeasi lungime de unda cu el...oricand il poti schimba. Din ceea ce am citit pe net medicii de la CF2 sunt unul si unul si iti poti alege pe altcineva ( nu are rost sa schimbi si spitalul ). Am remarcat ca nu sunt deranjati de faptul ca initial ai fost pacienta unui coleg. In fond si la urma urmei este decizia pacientei, este sanatatea ei, a bb-ului si nu in ultimul rand sunt banii ei.
Scuza-ma, dar nu am retinut daca esti insarcinata si in cate saptamani.

July25,cu bb Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shihana spune:

Draga Inaioana,ai mare dreptate cu programarea( crede-ma ca si eu sunt cadru medical si nu-mi plac deloc "surprizele" astea),dar eram in urgenta.Am cerut pe privat fetelor nr. de mobil ( chiar dc. la inceput nu mi s-a parut corect)si nu l-am primit..Atunci am sunat la spital si mi s-a spus sa vin ca este..La tel. nu mi l-au dat pe motiv ca este ocupat..Prima data, v-am spus nu l-am mai gasit si chiar asistenta mi-a spus sa vin dimineata la prima ora ca-l gasesc liber..Ce puteam face mai mult??..Iar la consultat sa sti ca nu era lume ( nu mi s-a parut deloc garda altcuiva!!)..Deci nu prea stiu unde am gresit

quote:
Originally posted by inaioana

Adina, in primul rand "La multi ani!" (cu intarziere) si imi pare tare rau ca te-ai necajit atat.

DAR

Eu cred ca ai procedat gresit de la inceput incapatzanandu-te sa nu te programezi in nici un fel si sa te duci pur si simplu la spital peste el. Asta pentru ca precum ai vazut este o sectie mica, unde e bine sa nu fie plin de oameni care asteapta din diverse motive, unde probabil ai nimerit in garda altcuiva care nu cred ca putea privi cu oki buni faptul ca Nayel consulta diverse paciente peste garda lui/ei, intr-un moment in care era poate obosit si tracasat de operatii si de programul pe care il avea in continuare (are cabinet zilnic) si tot asa. Pur si simplu eu cred ca ai nimerit aiurea de tot si crede-ma ca majoritatea doctorilor nici nu te-ar fi primit deloc in aceasta situatie. Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa nu isi puna parafa pe reteta sau sa se poarte asa superficial, cred sincer ca era extrem de obosit/preocupat etc. (asta in cazul in care vorbim de acelasi dr).
Si inafara de asta gandeste-te ca pur si simplu ii puteai face probleme prin simplul fapt ca te-ai dus acolo tam-nesam, repet, in garda altcuiva, exista un sistem si niste proceduri de respectat in toate spitalele care nu permit asta. Cat despre numarul de mobil... eu l-am primit cu cartea de vizita cand am fost la cabinet, fetele care au fost la spital nu l-au primit si l-au luat de la alte fete...nu vad care e problema, ti-am mai spus ca e firesc sa il suni, nu cred ca trebuie sa ti-l scrie personal pe o hartiutza si sa ti-l inmaneze ca sa il poti suna (eu insami l-am luat de pe net, cartea lui de vizita a fost de kiki, eu l-am sunat pentru ca mi-au dat fetele de aici numarul inainte)...
Sincer de cate ori am fost la el, impresia mea a fost exact opusul celei ale tale, pur si simplu mie imi da un optimism incredibil acest om de fiecare data, in fine, nu detaliez pentru ca am facut-o de atatea ori inainte si eu si alte fete.
Cred ca ar trebui sa o iei pe calea normala, SA TE PROGRAMEZI (unde vrei, la cabinet sau la spital)ca sa te poata vedea si consulta si discuta cu tine la intreaga lui capacitate, nu stresat si obosit dupa operatii si probleme, inaintea unui program si expunandu-se la discutii neplacute cu colegii doar pentru ca tie ti se pare "nu stiu cum" sa il suni pentru programare! Si vei vedea adevarata fatza a lui!

Sarcina usoara in continuare, bebe perfect, mult succes si te asteptam cu vesti!


Ioana 37 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



In primul rand va urez sarbatori fericite alaturi de cei dragi, multa sanatate si liniste.
Va doresc sa aveti parte de copii sanatosi, frumosi si cuminti.

Inaioana nastere usoara pt.ca se pare ca tu esti prima.Sa ne tii la curent.

Shihana, din nou imi exprim regretul ca ai fost dezamagita. Daca vrei iti trimit pe PM nr.de mobil al dr.,acum daca tot te-a vazut si te-a consultat. Eu zic sa mai incerci macar o data dar asta ramane la latitudinea ta.

26octombrie ai dreptate. Fiecare cu opinia sa. Dar nu cred totusi ca ar trebui sa o sperii pe Inaioana cand ea mai are asa putin pana naste. Daca se razgandeste...la cine o sa mearga in conditiile in care am inteles ca a fost programata si cezariana ?

July25,cu Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput