dr Nayel - CF 2 (9)

dr Nayel - CF 2 (9) | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj

Continuam aici> Va astept.

Crinuta si Rayan


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Initial creeata de crinuta

Pai da Inaioana, nu arata ca la Municipal deoarece nu discuta cu Municipal.
Nici prin cap nu mi-ar trece sa nasc la Municipal vreodata. Am vazut ce paturi nasoale au, iar de sectia de neonato- no way. Nu-mi comanda mie asistentele sau medicul de acolo sa nu ii dau copilului lapte praf si sa il las flamand.

Crinuta si Rayan



Nu inteleg cum adica "nu discuta cu Municipal"...
Inteleg problema cu laptele praf de la Municipal (si o stiu) dar trebuie sa recunosti ca e mai putin grava decat cele citate de mine ca ma ingrijoreaza la CF2. Despre ele ce zici? Si ce sa fac in legatura cu asta?


Ioana 27 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Inaioana, iti dau dreptate la partea cu neonatologia, dar eu nu am vazut probleme cat am stat acolo. Ba chiar era un copil nascut prematur, si a fost bine merci.
Eu nu mi-as pune probleme asa decat daca ar exista riscul sa nasc mult mai devreme si daca ar fi probleme, in rest nu.
Noi nu am avut probleme cu medicul neonatolog, totul a fost ok.
Ne-am ales cu infectie la ochisor, asa este, dar de atunci nu am mai citit cazuri, si oricum, fata de Municipal unde am auzit de infectii groaznice, asta e nimic.
Nu stiu care e situatia in momentul de fata. Pana acum fetele care au nascut de curand cu Nayel nu au semnalat existenta nici unei infectii pe acolo. Oricum, cine iti garanteaza tie ceva cand intri intr-un spital din Ro? Nimeni!

In rest, maternitatea de la CF 2, o fi ea mica, dar e mult mai moderna decat cea de la Municipal.
Du-te sa vezi cum arata sala postoperatorie.....


fug ca plange Rayan

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Ina, sa stii ca si eu sunt de acord cu Crinuta, eu am nascut acum o luna, dupa cum stii, si crede-ma ca nu a fost nici o problema. Da, unele dintre asistentele de la neonato sunt cam naspa dar in rest e ok. Nu am auzit de vreo infectie, totul a fost ok cand am nascut eu. Dupa operatie o sa fii atat de drogata de anestezie incat numai cu bebe nu o sa poti tu sa stai, ti-l vor aduce sa suga dar pe urma trebuie sa il duca la copii, ti-l aduc cand te muta in salon si ti-l lasa, daca tu le spui ca te simti in stare sa ai grija de el. Oricum, sa stii ca au grija de bebei, pe Mark mi l-au adus schimbat, era pampersul curat si bebe era linistit.
Iar sala postoperatorie, vorba Crinutei, arata super, eu am avut norocul si am stat singura acolo, nu a mai fost nici o cezariana in ziua cand am nascut eu, sunt doua paturi acolo. Maternitatea e curata, e frumos, asistentele ok, nu cred ca ai de ce sa te temi.
De Municipal nu pot sa zic nimic ca nu stiu cum arata, stiu doar ca o mamica si-a pierdut copilasul de curand din cauza unei infectii luate acolo. Si mai stiu ca la Municipal sunt unele asistente crunt de rele, nu toate, nu toate dar...
Iar neonatoloaga pe care am avut-o eu a fost super, mi-a aratat si cum sa ii fac masaj lui Mark la picioruse, cum sa ii curat putica si nasucul. Am fost foarte multumita de CF2, crede-ma, si sunt o persoana greu de multumit.
Plus ca nu stai mult in spital, eu am nascut luni si miercuri eram acasa.
Acum decizia iti apartine.
Eu am fost intai la un medic de la Municipal care voia sa imi faca cezariana din start, asta a fost unul dintre motivele pentru care l-am ales pe dl. dr. Nayel, ca era pro nastere naturala, altul a fost maternitatea de la CF2 despre care fetele mi-au zis ca e super, si trebuie sa recunosc ca au avut dreptate.
Bafta sa iei cea mai buna hotarare pentru tine si pentru bebe.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Uitasem: cu buricutul a fost ok, l-au legat bine, nu a fost nici o problema. Dar e o mamica la noi pe forum care a nascut la Polizu si dr. nu a taiat bine buricutul iar bebe a facut granulom.

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ziceai de faptul ca la spital consultatia dureaza 5-10 minute.
Pai ce sa dureze mai mult? Asa dura si in Arabia saudita, pentru ca Nayel face numai ecografii si nu controale in sarcina. Rar de tot te si consulta si bine face.
La ecografie masoara capul, femurul, lichidul amniotic, vede bataile inimii, placenta, etc si asta nu dureaza mult mai ales daca medicul e super bun, asa cum e cazul lui Nayel.
Dintre toti medicii la care am fost la eco, Nayel a fost singurul caruia ii ieseau masuratorile exact ca lui Iosup si fara a avea un aparat performant.
Cat a lipsit Nayel ma duceam in diverse locuri pentru eco, iar in unele situatii ecografia a durat mult si mi s-au spus numai tampenii.
Deci eu nu vad asta o problema.
Si la mine dura ecografia cam maxim 10 minute dupa care mai discutam cu el vreo 3-4 minute si gata.
E adevarat, la spital, mai ales cand e de garda sunt multe sanse sa te tina putin, ba chiar sa fie intrerupt. Am patit-o eu, si nu o data.
Un medic foarte bun vede in 5 minute tot ceea ce e de vazut.
Nu e genul de medic cu care stai mult de vorba, dar pentru mine asta a contat mai putin.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si apropos de sectia de neonatologie, din cate am citit, daca e ceva riscant, cei de la Cf 2 trimit bebeii sau chiar si mama ( depinde) la Giulesti.
Si eu stiu ca Polizu si Giulesti au cele mai tari sectii de neonatologie. De Municipal nu am auzit asa ceva, oricum, nu e la nivelul celorlalte.

Ce m-a ajutat pe mine enorm la Cf2 a fost faptul ca acele paturi au telecomanda, se ridica daca vrei la 90 de grade si te ajuta sa te dai joi din pat. Nu stiu ce m-as fi facut fara acele paturi.
Chiar citeam la alte mamici care nascusera la Municipal ca se plangeau de paturile de acolo.

Alt aspect bun este acesta: toate saloanele de mamici au paturi din acestea si noptiere foarte frumoase. De aer conditionat nu mai zic.
Sunt 4 paturi in camera + baie la fiecare camera si toate astea pe gratis, adica, daca vrei conditii super la Municipal platesti rezerva care daca ai norocul sa fie libera te costa de te usuca, pe cand aici, ai si conditii bune, ai si baie in camera, frigider in unele + personal amabil care nu pretinde bani pentru a-si face datoria.
Astea au fost motivele care m-au determinat pe mine sa aleg CF2.
Nu e un spital perfect, nici nu are cum, inca e de stat, dar, raportat la restul ohohooooo nici nu se compara.
Puncte slabe vei gasi peste tot, asta e clar. Niciunde nu putem fi pe deplin multumite. Intotdeauna va fi ceva ce nu ne va conveni, dar ce sa facem, incercam sa gasim cea mai buna varianta din ce avem.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri.

Eu am nascut la Municipal in 2004 asa ca stiu exact conditiile de acolo. Am fost foarte multumita de tot.Nu am stat in rezerva cu plata si am beneficiat de tot confortul pe care il mentionati voi si la CF2 inafara de chestia cu paturile. Evident ca as fi preferat paturi cu telecomanda dar asta ar fi singura problema. Acum problema este ca am hotarat sa schimb spitalul din cauza povestii respective cu streptococul B si evident mi-e teama sa nu fi facut vreo greseala. In ceea ce il priveste pe Nayel, stiu sigur ca nu e o greseala, imi place de el ca medic foarte mult. Dar in rest imi faceam griji.
Deh, ati fost si voi insarcinate si cunoasteti toate temerile posibile. Sper ca ma intelegeti!
Cat despre problemele cu bebe daca vor fi (sper din suflet sa nu fie nimic!) noi avem un pediatru super pe care il voi suna si al carui sfat il voi urma orbeste. El lucreaza la Budimex asa ca ne vom transfera acolo. Totul e ca in prima zi nefiind capabila fizic sa am grija de bebe, voi fi foarte ingrijorata.


Ioana 27 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ioana, te inteleg perfect. E normal sa iti faci griji, sa incerci sa previi eventualele probleme, sa te asiguri din mai toate punctele de vedere, asa e.
Eu sper sa iei decizia cea buna pentru tine si pentru bebe.
Orice ai decide, sa ne povestesti si noua cum a fost.

Apropos, stiai ca Nayel a lucrat la Municipal? De acolo a venit la CF 2.
Eu nu l-am intrebat cum a fost la Municipal, dar tu care esti acum in situatia de a decide, poate n-ar strica sa intrebi.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Crinuta, multumesc mult pentru raspunsuri dar, nu sunt in situatia de a alege pentru ca am ales deja. Merg pe mana lui. Adica in nici un caz nu il mai schimb acum (decat daca ma dezamageste ingrozitor ca medic cu cine stie ce..dar nu prea cred). Dar voiam sa stiu cum sta treaba la spital ca sa vad cum as putea preveni problemele.
Oricum, duminica asta am programare la spital si sper sa ma pot lamuri cat de cat. Sper sa aiba timp sa-mi raspunda la intrebarile astea si ...cine stie ce altele imi mai vin pana atunci!
Va pup si va povestesc ce am facut!


Ioana 28 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Ina, tin pumnii pentru duminica, sa ne povestesti cum a fost. Ai sa vezi ce meserias e dl. dr., stai linistita ca o sa iti raspunda la toate intrebarile tale. Asa eram si eu inainte sa nasc, foarte nelinistita si plina de indoieli, dar a fost super bine la nastere si am pastrat numai amintiri frumoase.
Pupici

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20724;122/st/20060107/dt/8/k/0200/preg.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput