Efectul aerosolilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Si eu tot la recomandarea dr.Stanciu am facut aerosoli.A fost singurul care si-a dat seama ce are copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Liviu - 3 ani si 8 luni a fost suspectat de bronsita astmatiforma. Ni s-au recomandat aerosoli cu adrenalina si ser. Am tot insistat sa facem acasa aerosolii si ni s-a atras atentia ca adrenalina e periculoasa, poate provoca tahicardii si alte probleme la inima si deci nu trebuie utilizata decat la sfatul medicului.Ulterior bronsita respectiva s-a dovedit a fi astm si acum facem aerosoli acasa cand e cazul cu ventolin (special pentru astm) si flixotide. Raspunde foarte bine la tratamentul cu aerosoli care ii calmeaza tusea destul de rapid.Adrenalina am procurat-o destul de greu, pe reteta data de medicul de familie, dar farmacistele cu greu mi-au dat-o si s-au uitat destul de suspect la mine. Le-am spus klar ca am copilul bolnav de bronsita (pe vremea aia) si ca folosesc aparat de aerosoli acasa iar adrenalina doar la sfatul medicului.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

totusi, ce fel de aparat folositi si de unde l-ati cumparat si cat costa. si pe noi ne intereseaza. Alex are 2 ani si jumatate si anul trecut a facut 3 sinuzite serioase cu febra si tuse... eu am fost racita de curand si am avut surpriza ca facand cateva inhalatii sa ma simt incredibil de repede bine. asa ca am impresia ca ne-ar ajuta. sigur dupa ce vom discuat cu medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Noi am cumparat aparatul de aerosoli Artsana - 1.700.000 lei vechi. Aici:http://www.buymed.ro/list.php?categoryID=57


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ei, ce de intrebari!
Din pacate noi ne-am internat pe 15 febr, la Budimex, la sectia dr Stanciu ca Ilinca a facut ceva infectie. DEh, am inceput aerosolii cam tarzior.
Acum suntem bine si continuam aerosolii doar cu ser fiziologic.
Da, dr. Stanciu ne-a recomandat aerosolii. I-au facut f.f.bine.
Si da Adenalyna, e acelasi tratament.
Chiar asa, e unicul medic care prescrie sedinte de aerosoli? Pacat, sunt f. eficiente.
Noi avem aparat Omron, a costat 3 mil, dar vad ca sunt altele mult mai ieftine.
Se foloseste f.usor.
Atentie - mi-a zis a tipa din Budimex: nu faceti sedinte fara prescriptia dr! Poate face bb stop cardiac! Cica dr Stanciu ar fi tratat copii carora parintii le-au facut aerosoli aiurea.
O sedinta dureaza maxim 10 min.
da, nu are voie sa iasa din casa o perioada dupa aerosoli, deoarece sunt sensibile caile respiratorii.

Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

quote:
nu are voie sa iasa din casa o perioada dupa aerosoli, deoarece sunt sensibile caile respiratorii.
Depinde cu ce faci aerosolii, pentru ca la unii copii se recomanda aerosoli cu ventolin daca sunt astmatici si tusesc la aerul rece, chiar inainte de a iesi ca sa nu mai tuseasca. Si in general multi copii fac aerosoli la spital sau clinica si apoi pleaca acasa deci tot afara ies.
mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

mda, m-am exprimat eu aiurea: se poate iesi afara dupa aerosoli, dar nu este indicat. Si la Budimex erau copii care veneau doar ca sa faca sedinta. Apoi inspirau aerul rece de afara.... Mi se pare cam riscant!
Eu am preferat sa dau cateva milioane dar sa am aparatul acasa, mi se pare mai eficient tratamentul facut astfel.

Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Da, asta am facut si noi, am cumparat aparatul sa facem acasa. DAr ce crezi ca am patit? Am mers la un renumit medic pediatru care ne-a spus ca trebuie sa facem 6 sedinte de aerosoli. I-am spus ca am aparat acasa si nu a vrut sa accepte sa fac acasa. Cica trebuie sa vina la clinica sa se faca sub supraveghere medicala. Ghinionul a fost ca nu am gasit solutia de aerosoli in tot orasul, ca ceilalti medici cu care am mai vorbit mi-au spus ca nu era nici o problema daca faceam acasa aerosolii recomandati de medic. Asa ca nici ca mai calc pe la cabinetul medicului respectiv.Pe de o parte imi spune ca nu trebuie sa iesim afara dupa aerosoli ca il ia tusea pe copil (desi se pare ca alt medic mi-a infirmat teoria asta si mi-a spus ceea ce am spus eu mai sus - ca din contra- in cazul ventolinului acesta ajuta sa nu tuseasca copilul la aerul rece si se recomanda inainte de iesire), si apoi ma cheama pe vreme de vant si ploaie ca trebuie sa fac aerosolii obligatoriu acolo.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

salutare!

noi avem experienta "indelungata" cu aerosolii. am facut de citeva ori otita din cauza mucilor si de fiecare data am facut citeva zile de aerosoli cu fluororinil+fluimucil+ser efedrinat+ser fiziologic. a mers f. bine. acum suntem pe punctul de a ne cumpara aparat, ca, din pacate, sigur von mai avea nevoie de el. reteta ne-o da medicul orl de fiecare data.
multa sanatate!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f

Mergi la inceput