Efectul aerosolilor

Efectul aerosolilor | Autor: felicia74

Link direct la acest mesaj

La sfatul medicului, acum 5 zile am inceput sa facem aerosoli acasa pentru a o scapa pe Ilincutza de tuse si muci.
AS vrea sa mai cunosc experientza altor parinti care au aplicat acelasi tratament copiilor.
La ce varsta au facut?
Ati repetat experientza?
Ati folosit numai solutii prescrise de doctori?
Cat de repede ati observat efectele tratamentului?
Copii vostri au suportat bine procedura? Ilinca plange uneori.

Cam multe intrebari, dar va rog sa raspundeti macar la unele. Acest procedeu e nou pentru mine.
Multumesc!


Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Faceti aerosoli cu un aparat special?daca da,ce tratament pt aerosoli v-a prescris?
eu ii fac fetitei mele cam o data pe an,cand este necesar,cu un aparat special pt aerosoli si de obicei cu dexametazona si ser fiziologic.Si ea mai plange uneori,nu o doare nimic dar o enerveaza zgomotul.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Eu i-am facut baietelului meu incepand de la 8 luni,cand din cauza unui reflux gastro esofagian racea foarte des.Acum are 1 an si jumatate si problema s-a rezolvat.Cand receste foarte tare si nu scapam de secretii mai apelam la aparat(pe cate il avem acasa),la recomandarea medicului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

felicia si eu ii fac mariucai. in spital faceau si la bebelusi.Antibioticul era pe ultimul loc.Eu sunt foarte multumita de efectul lor.
Pentru aerosoli folosesc pulmaxan.La noi nu se gaseste inca.
Mariuca a stat cu masca de la inceput nu a plans deloc.Era si mai mare decat Ilinca Teodora(ce nume frumoase )
Pentru ca doctorii ne-au recomandat un astfel de aparat am cumparat si noi unul cu ultrasunete si-l folosim cu succes.Mai greu e ca nu gasim aici medicamentul.Voi ce folositi?

Mariuca,februarie 2006
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

adelyna avem un parat cu compresor, pe care il folosim acasa. Solutia este formata din ser fiziologic+adrenalina+dexometazona. Deci, cam ca la tine, in mare.
Si Ilinca s-a obisnuit cu zgomotul aparatulii, mai nou doarme in timpul sedintei.
crig72 multumim de compliment!


Felicia + Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

La ce medic megeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Cand eram eu mica mama era disperata de cat de des faceam rosu in gat, atunci la indikatia unei asistente mi-a fakut (in poliklinika) 10 sedinte de aerosoli cu penicilina ...nu am mai avut niciodata rosu in gat si in ziua de azi sunt ok nu racesc, nu ma doare gatul orikat de rece as bea.

Alina si bb Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

stiu de la mamicile din spital din italia ca faceau aerosoli cu antibiotice la copilasi.Ma intreb oare la noi doctorii prescriu asa ceva ca nu am intalnit pe nimeni.

Mariuca,februarie 2006
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Andrei a facut o bronsiolita si am fost internata cu el o saptamina la Alexandrescu unde printre altele faceam aerosoli de trei ori pe zi.Acum se simte bine si sper sa nu mai patim.

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Felicia,am facut si noi cu ser fiziologic si adrenalina sau cu ser fiziologic si dexametazona.Noi am fost la Dr. Stanciu de la Budimex si avem numai cuvinte de lauda.De doi ani mergem la dansul si suntem foarte multumiti.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia_tincu@yahoo.com spune:

Mai fetelor, povestiti-mi si mie cum e cu aerosoli astia, ca eu n-am habar, dar tare i-as face si eu lui Cosmin, ca tare mi-a mai racit iarna asta(are 1.1 ani).
E adevarat ca nu e indicat sa iesi in frig imediat dupa sedinta?(daca tre' sa-i fac la spital, si apoisa venim acasa)
Cit dureaza o sedinta?
Cit costa un aparat de folosit acasa( e mai comod, nu?)

Intreb pre multe, nu?

Multumim si sanatate la ingerasi!
Mia si Cosmin

Mergi la inceput