Prajituri foarte rapide si ieftine!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu tot asa am probat cu scobitoarea dar a stat cam 35-45min la cuptor ...eu tot electric am si am tinut-o la 150grade


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Buna seara fetelor! Revin in fortza! Sotzul meu,bucatar sehf si frantzuz pe deasupra, gelos pe succesul avut de prajitura mea, a venit in seara asta cu urmatoarea oferta de retzeta. Atentzie! Eu nu am incercat-o dar, daca zice el ca e buna, ieftina si rapida, trebuie sa il credem pe cuvant, nu? Asadar, ingrediente de care avetzi nevoie pentru a va iesi o prajitura numita AMANDINE:
- un pachet de foi de strudel
- o conserva cu pere intregi, sau bucatzi mai mari (eu cred ca e bun si compotul de pere pus de Bunica, dar ce stie el? :))
- 100g zahar
- 100g unt
- 100g pudra de migdale
- 2 oua
- 1 cl rom
- 20g faina

Mod de preparare:
Intai, amestecatzi bine zaharul cu untul dupa care punetzi cele doua oua, adaugatzi migdalele macinate si omogenizatzi totul. Vine randul romului si al fainei dupa care iarasi amestecatzi pana va vine rau, pentru omogenizare. Ok, pasta asta cica-i gata...
Intr-o tava, pe care ori o tapetatzi cu ulei+faina, ori cu foaie pergament, punetzi foaia aceea de strudel pe care asezatzi pasta omogena pe care atzi obtzinut-o cu atata sudoare mai sus. Peste pasta, aranjatzi frumos bucatzile de pere si bagatzi la cuptor pentru 40 de minute la temperatura de 170 grade. Barbatul meu recomanda sa se manance foarte calda... Sper ca atzi inteles ceva iar curajoaselor (care vor incerca aceasta oferta)spor la treaba si POFTA BUNA!

AbraMack

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Am facut si eu seara asta prima reteta a lui AbraMack. A iesit tare buna.
Eu am pus stafide in ea, aia am avut la indemina.



Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

reteta de amandine asa facute am sa incerc si eu!ca eu tocmai am facut niste amandine de cofetarie care sunt total diferite de reteta de mai sus!si mai mult de munca!dar gustoaseeeeeeeeeee....................

RAALUCUTZA26+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

La noi in Romania se gasesc astfel de foi de strudel(pentru amandine ma refer)????
Se poate inlocui cu un aluat facut in casa?????



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Site Amalia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Raalucutza pai nu ne spui si noua reteta de amandine?
Merci

Assa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Doamnei Mihaela Amalia
Da, se gasesc si in Romania in comertz. E drept ca nu sunt atat de "pufoase" ca cele de aici dar ma gandesc ca or exista si de "import". Daca vretzi sa incercatzi sa facetzi dvs. aluatul e un pic mai complicat, din cate stiu eu, caci trebuie aluat de "haios" (daca stitzi cum e), care se face cu untura mare, se impacheteaza, se lasa la rece...etc... Eu va recomand totusi sa va uitatzi prin magazine... :) Va scuteste un pic de efort. Cu respect!

AbraMack

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragele mele, reteta de amandine pomenita mai sus cred ca isi ia numele de la "amande" - migdale (avand in vedere nationalitatea bucatarului) si nu au nimic in comun cu amandinele noastre de cofetarie, in mod clar. si aluatul mentionat aici este cel de foetaj, asa pare a functiona (ptr ca celelalte foi de strudel - de placinta adica) sunt prea uscate si vad ca nu trebuie unse.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by AbraMack

Doamnei Mihaela Amalia
Da, se gasesc si in Romania in comertz. E drept ca nu sunt atat de "pufoase" ca cele de aici dar ma gandesc ca or exista si de "import". Daca vretzi sa incercatzi sa facetzi dvs. aluatul e un pic mai complicat, din cate stiu eu, caci trebuie aluat de "haios" (daca stitzi cum e), care se face cu untura mare, se impacheteaza, se lasa la rece...etc... Eu va recomand totusi sa va uitatzi prin magazine... :) Va scuteste un pic de efort. Cu respect!

AbraMack


Multumesc de raspuns



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Site Amalia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Dragele mele doamne, buna ziua! Iata-ma-s din nou aici cu o alta reteta super-simpla care sper sa va placa. Nu am sa mai intind mult vorba si am sa scriu. Numele prajiturii nu il stiu dar hai sa ii spunem „ Prajitura cu Iaurt”.
Se ia si se amesteca:
o masura iaurt,
doua masuri zahar,
trei masuri faina,
½ masura ulei,
trei oua intregi,
un pliculet praf de copt,
un pliculet zahar vaniliat,
o lingurita esenta de vanilie (optional)
si
cinci mere taiate cubulete (dupa ce in prealabil au fost curatate si spalate).
Dupa cum am spus, le amestecati bine si gata, la tava cu ele! Cuptorul la 180°C pana cand se face rumena si bineinteles nu e moale inauntru.
Explicatie: numesc „masura” borcanelul in care era iaurtul. Personal folosesc iaurt la 180 gr. Aceasta e masura mea. Dar puteti folosi, pentru o prajitura mult mai mare, masura iaurtului la 500gr. Daca aveti intrebari, va astept! Pana atunci pofta buna si sa imi spuneti cum v-a iesit, ok?

AbraMack

Mergi la inceput