Prajituri foarte rapide si ieftine!

Prajituri foarte rapide si ieftine! | Autor: AbraMack

Link direct la acest mesaj

Sper sa mai gasitzi si voi ceva retzete rapide de adaugat. A mea este aceasta si am intitulat-o "Douazeci"
Asadar, intr-un vas punetzi: 20 linguri de faina, 20 linguri de zahar, un pliculetz de zahar vaniliat, un varf de linguritza bicarbonat de sodiu stins cu o linguritza de otzet. Amestecatzi bine pudrele apoi incepetzi si adaugatzi: 20 linguri lapte, 20 linguri ulei si vreo 3-4 oua intregi. Amestecatzi bine pana se omogenizeaza totul. (Personal, eu fac tot felul de experientze. La aceata compozitzie, o data am adaugat ciocolata rasa, altadata coaja de lamaie sau portocala rasa. Ultima data am pus o lingura de ness cafe. A intarit putzin compozitzia dar nu a fost rea)
Dupa ce atzi obtzinut o pasta omogenizata, pregatitzi o tava (ori o ungetzi cu ulei si o tapetatzi cu faina, ori folositzi hartie pergament)in care sa o turnatzi. Deasupra putetzi pune orice fructe doritzi. Eu o fac cu mere si cu prune. Atentzie! Daca folositzi fructe zemoase sau din compot lasatzi-le sa se scurga bine, altfel vetzi avea o prajitura "apoasa" in interior... Cam asta e! Pofta Buna! PS. Daca avetzi nelamuriri, sau nu atzi priceput ceva, va stau la dispozitzie (e-mail)! Numai bine!

AbraMack

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

AbraMacksuna bine reteta ta si numele e chiar caraghios
maine o pun in aplicare

o zi buna

EMILY poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

AbraMACK prajitura cat timp trebuie sa stea la cuptor?
poate pana maine i-mi vei da raspunsul

EMILY poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Am sa incerc si eu reteta, mersi de ea.


Himmelsduft

calut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Pai cred ca sta la cuptor pana se rumeneste frumos deasupra.Bagi o scobitoare (mai la mijlocul prajiturii) si daca iese uscata inseamna ca gata.

O sa incerc si eu,dar nu azi.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cu gem o merge?
Ca n-am decat o portocala prin casa si mi-e lene sa cobor.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu ma apuc sa o si fac acum ca mi-e pofta de ceva dulce si chiar e foarte usoara de facut ...va zic mai tarziu cum mi-a iesit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

e super reteta, fac si eu dar putin altfel, adica nu cu 20

eu pun asa, 1 cana (ceai) zahar amestecata cu 2-3 oua, zahar vanilat, coaja de lamaie, rom(in general ce-mi cade-n mana), apoi jumatate de cana lapte amestecata cu jumatate de cana ulei in care am stins o lingurita de bicarbonat cu lamaie sau otet, amestec cu lingurita in cana si torn continutul peste zahar si oua, apoi adaug doua cani de faina. deasupra pun ce am in casa (cel mai bine iese cu prune, visine sau cirese- dar am facut si cu nuca)- cu gem nu merge caci o inmoaie, poti pune fructe din dulceata dar scurse de sirop, apoi la cuptor la foc potrivit, si cum a spus cineva mai sus incerc cu scobitoarea, daca nu ramane aluat pe scobitoare gata-i. pofta mare!

aaa. am uitat sa zic, eu de obicei las o mica parte de compozitie mai putin de 1/4 in care pun o lingura de cacao, pun compozitia alba in tava tapetata apoi cu cea de cacao ii fac model in functie de inspiratie, asa am prajitura in 2 culori, apoi adaug fructele bucatele micute 3-4 cm, cu spatiu intre ele

toata kiestia e gata de pus la cuptor in 15 minute

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

fetelor prajitura a iesit super buna arat super a crescut foarte bine si e super gustoasa am respectat cantitatile fix cum era scris aici in compozitie nu am pus coaja de lamaie sau de portocala iar deasupra am pus felii de mere



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AbraMack spune:

Pentru Hanako2004, imi cer scuze ca raspund cu intarziere dar Jasmine avea dreptate. Cu scobitoarea sau cu varful cutzitului se incearca si daca scotzi varfurile acestora uscate inseamna ca e bine coapta inauntru. Am omis intentzionat partea cu cuptorul fiindca nu ma prea pricep. In Romania aveam aragaz pe gaz, aici e electric, cu grade si placa.... Nu prea stiu cum merg, intelegi, de aceea am lasat la aprecierea voastra perioada si temperatura de coacere. Ma bucur ca vi-a placut. Poate o sa mai gasesc cate ceva... Va pup!

AbraMack

Mergi la inceput