The best of aug-sept-oct 2004 (105)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Crismir ce bine ca n-a fost varicela.. hehe pup pt energicul Robert ! Ce chestie cu portocala
Elyanne distractie placuta diseara!!! Nicvi mandra mea n-a prea papat ieri mai nimic, nici azi dimineata, dar la pranz a halit 1 castron plin ochi cu pui si mazare de zici ca n-a mancat in viata ei. In top se mai inscriu mamaliga cu branza si smantana/iaurt, chiftelutele cu piure, mancarea de cartofi cu vacuta, ciorba cu muuult bors si prajiturile de orice fel... chiar daca sunt zile de greva foamei Si felicitari pt dintisor!!!!
Zfcristina, super cu indemnizatiile! Sa va traiasca dintisorii si sa iasa si ceilalti fara necazuri! Sa stii ca la noi n-a fost nici o regula, la o masea facea urat, la alta nu, la fel si la dinti.. caninii de sus au iesit cu mare scandal si chin, cel de jos extrem de usor... bafta!!!!
Pup!
Aissa ce faceti mai?

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Mirela bine ai revenit! Ma bucur ca nu a fost varicela... la Robert!

Danyce cucui dureros!Sa-ti treaca repede!

Andreea si eu i-am zis la Ovi sa cumpere azi ceva carlige din alea sa imi inchid si dulapurile de la bucatarie ca e jale....acusi raman fara farfurii.....azi a scos "barda" lui Ovi cu care bate carnea(ca asa arata) si fundul de lemn si a inceput sa bocane pe el cu aia. Si il intreb: ce faci?Alesio: "tata, boc- boc"!Noa mai zi ceva.....bine ca nu si-a tras un boc-boc din ala peste degete ca aveam ce pupa....ca numai asa ii trece buba!


Eliana lui Meme pe nasucul zgariat si voua distractie placuta diseara!

Zfcristina sigur se dau indemnizatiile?Ce bine ar fi.....pe aici nu se stie nimic deocamdata....!

Cris nu mai dai nici un semn de viata?Cum e Ale?

Eu azi am pofta pe lapte de pasare! Deci il execut cand se trezeste goanga(ca nu pot face scandal pana doarme el) si cand vine Ovi acasa sa-l supravegheze.....
Era sa uit sa va zic ultima nazbatie a lui fiu-meu: a smuls o priza din perete!....iar avem ce repara!
Si cred ca trebuie sa bat usile in cuie ca deja le cam deschide.....si azi de 3 ori l-am scapat in baie si era calare pe WC cu peria in mana.....bine ca nu are intentia sa se spele pe dinti cu ea.....!

Pupici!




Ioana(9+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

fetelor!

In primul rand Loreema te felicit pentru bebele mic! Sarcina usoara si bebe sanatos!
Crismir bravo lui Robert pentru inca un dintoc!
Aissa sanatate multa lui Ale, sa depasiti mai repede si cu bine momentul asta!
Fetelor la noi e zarva mare atat noaptea cat si ziua. Dupa ce ma chinui sa o culc cu mare tamtam si cu o biata sticluta de lapte aproape de 12 noaptea, invariabil, de mai bine de doua saptamani la ora 4.30am se trezeste plangand de foame. Deci ii mai bag un bibe de 150 ml lapte iar la 9.30, tot invariabil, avem trezirea finala. Problema mare nu ar fi ca se trezeste sa pape cu noaptea in cap, dar e chinul naibii sa mai adoarma la loc, isi arunca pernuta jos pt ca vrea sa se joace iar eu insist ca ea sa stea in patut si iese un balamuc de toata frumusetea.
Dar totusi e si-o treaba buna in toata afacerea asta si anume ca a inceput sa bea lapte, ajunge si ea in sfrasit la mult ravnita cantitate de 500 ml pe zi.
dulce si sanatate multa puiutilor bolnaviori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Noi azi am fost cam plimbareti...am plecat de acasa pe la 11 jumate, ne-am intors la 1 jumate cu o jucarie noua - o tablita de desenat pe care dupa ce a manevrat-o un pic nu mai avea varful de metal nu l-am gasit nici pe jos nici pe scaunul unde statea...mare lucru sa nu-l fi inghitit...I-am dat sa manance apoi l-am imbracat din nou si inapoi la magazinul de jucarii furioasa cu tabla dupa mine pe care am dat 20 de lei de pomana, si pe care am schimbat-o in final cu alta.
Si uite asa am ramas eu nervoasa astazi cu gandul la jucariile astea de o calitate mizerabila... si as putea spune destul de scumpe.

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by cybip

fetelor!

In primul rand Loreema te felicit pentru bebele mic! Sarcina usoara si bebe sanatos!
Crismir bravo lui Robert pentru inca un dintoc!
Aissa sanatate multa lui Ale, sa depasiti mai repede si cu bine momentul asta!
Fetelor la noi e zarva mare atat noaptea cat si ziua. Dupa ce ma chinui sa o culc cu mare tamtam si cu o biata sticluta de lapte aproape de 12 noaptea, invariabil, de mai bine de doua saptamani la ora 4.30am se trezeste plangand de foame. Deci ii mai bag un bibe de 150 ml lapte iar la 9.30, tot invariabil, avem trezirea finala. Problema mare nu ar fi ca se trezeste sa pape cu noaptea in cap, dar e chinul naibii sa mai adoarma la loc, isi arunca pernuta jos pt ca vrea sa se joace iar eu insist ca ea sa stea in patut si iese un balamuc de toata frumusetea.
Dar totusi e si-o treaba buna in toata afacerea asta si anume ca a inceput sa bea lapte, ajunge si ea in sfrasit la mult ravnita cantitate de 500 ml pe zi.
dulce si sanatate multa puiutilor bolnaviori!


Parerea mea este ca nu ii mai e suficienta masa doar de lapte... Eu de ex. nu-i mai dau de mult lapte la ultima masa. Nici nu se dadea in vant dupa lapte si manca putin...
Apoi, legat cei 500 ml de lapte... de fapt e important sa manance in jur de 500 ml / g de lactate... nu numai lapte... iaurt, branza etc.
Incearca sa-i dai ceva mai consistent la ultima masa...
Iar cu trezirea la 4 jumate... vezi daca o poti pacali sa bea putin ceai... sa nu-si faca un obicei din mancat lapte noaptea. Eu am incercat sa nu-i dau nicidata lapte oaptea, chiar daca se trezea. Ii dau putin ceai, ii arat perna si se culca la loc.



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

cybip nasol cu somnul asta de noapte si treziri pt papa...esti sigura ca vrea laptic?Sau o deranjeaza doar dintisorii?
Cum zicea si elyanne nici la noi nu-i suficient doar laptele seara, desi Stefan bea 300 ml cu cereale, eu in jur de ora 19 ii dau masa de cina, mananca la fel ca si la amiaza, adica pireu cu carne sau ce am gatit in ziua respectiva, rareori se intampla sa-i dau lactate - iaurt sau gris cu lapte, asta doar daca mananca foarte bine pe la 5-6 cand se trezeste, si asta inseamna clar ca decalam cu o ora masa de cina, respectiv va primi iaurtul sau alceva de acest gen pe la ora 20 dupa care cel tarziu la 22 isi bea sticla de lapte cu cereale.

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Suntem bine, cred ca am stat toata ziua on-line pe DC dar am scris cand am apucat.
Ce sa zic, noapte linistita, dar dimineata cand ma hotarasem sa inchei antibioticul au inceput sa ii curga niste muci lichizi si transparenti asa ca ma gandesc sa ii mai dau o zi macar. Nasol e ca nici azi nu am iesit din casa, era si ceata, nu am avut curaj. Sper sa fie maine mai soare si sa ies din casa ca mooooor.
Faze de copil zapacit, desi de regula bea suc de portocale si iaurt, azi e a doua zi cand refuza sa le primeasca asa ca a mancat si la pranz si acum supa de pui si mai ciugule ceva banana. Asta si laptele sunt meniul de ieri si de azi.
Indemnizatiile se dau deja, din ce am pricepit eu se dau odata cu alocatia, faza aiurea e ca eu o iau cam pe 23 asa ca mai am de asteptat. Si nu e chestie de bani cat de incertitudine ca pana nu vad primii bani nu sunt sigura ca e ok dosarul, ca a ajuns unde trebuie etc....
Va individiez pe cele care aveti cupchii de stau la desene. A incercat ieri cu stoicism Tony sa ii puna la calculator, s-a batut cu ea sa o tina in brate si a renuntat. Nu o intereseaza si nici povestile. La reclame se mai uita si are una (aia de la cafeaua Metropolitan) preferata, cum incepe zice un eeee sau ceva asemanator (melodia e "am nevoie de tineeee"). Despteapta. Acum mi-a scos tv din priza. Send si o pocnesc.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Fetele, am lipsit cateva zile motivat ... treaba multa, multa, multa!
Nu am reusit sa citesc mai nimic.
Noi suntem bine, doar ca ieri am patit precum Ania alaltaieri, m-a zgariat Dodo in ochi si m-a durut groaznic.

Mina multam ca ne pui pe lista! Las ca o sa ne cunosti odata si-odata si-oi vedea ce fata gigea am. Nu zic ca nu-i acerba concurenta ... Elyanne sa sti ca si-a mea-i fotomodeala, nu chiar ca a ta, dar totusi ...

Mada deci si tu ai soacra dusa ca a mea?

Hai ca va las sa ma duc acasa la cupil. Ca m-a sunat mama disperata sa vin mai repede sa-mi iau plodu` ca nu mai poaaaaate!

Raluca si Ioana - Alexandra (10.10.2004)
poze pana la 8 luni, poze noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Eliana, Ana multumesc mult pentru sugestii...acum i-am dat cina si am incercat sa-i dau mai mult dintr-un iaurtel cu branza si paine ...nu vrea, nu manaca mai mult, in genere cantit de mancare ingurgitata la o masa e f mica...refuza si alerg dupa ea toata casa (mi-e rusine sa va spun ca numai in fata TV-ului mananca si numai un anumit desen animat agreeaza ). Ana tu vorbeai de piure si carnita...pai a mea nu papa carne mai deloc, de aceea ii este si foame cred...nu vrea, refuza...eu am inceput sa-i fac mancarea iar la blender ca sa ii ascund cumva carnea. Mai mergea intr-un timp cu feliuta de dovlecel si acopeream o bucata mica de carne, dar a picat si asta...s-a prins de poanta.
Iar cu laptele de la 4.30 dimineata , am incercat si cu apa, pentru ca asta fac prima data ii bag bibe cu apa, bea si nu se culca la loc....o las putin si incepe maraiala si scandalul, atunci ma duc, ii pregatesc lapticul, in timpul asta ea urla in patut, si dupa ce il bea si pe asta eu tot sper ca adoarme dar in cele mai multe randuri nuuu...cam asta se intampla.
dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:



Cybip cunoastem cum sta treaba cu nemancatu' ... greu... si a mea mananca tot cu spectacol, dar mancarea... ciorbe, supe, piureuri, paraca le mananca ceva mai bine decat laptele.
Ai incercat sa-i pui in piure unt sau iaurt? A mea numai asa manca la inceput piureurile care au carne... cu unt... inclusiv in supa cu galuste. Acum ii place mai mult daca ii amestec mancarea cu iaurt.

Naty cunoastem ca si Dodolina e fotomodeala... Concurenta serioasa...

Aissa ma bucur sa aud ca Ale e bine ... Nici a mea nu sta la desene nici s-o tai... Am incercat cu diverse si nimic... nici reclamele n-o fascineaza... Doar alea la milca si la un pate de ficat... cu chieta ... "cumpara-ne, cumpara-ne..." parca asa era...

Crismir chiar ma gandeam ce-o fi cu tine... nici la pestisori nu te-am mai gasit...

Cum va spuneam... am fost la concert... f. frumos... mult mai frumos decat daca mergi la spectacol sau pe stadion ... nu mai sunt de mult fan concerte in aer liber... am imbatranit de tot...
Cine vrea sa vada cateva poze de aseara... aici
Mai incolo mergem si la ziua unei matusi si unei verisoare... deci ... "e distractie, de misto"... Daca tot am fost la Bere Gratis...

si un we placut




www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput