Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Gabisor (acum 3 ani si 3 luni)- foloseste singura (adica tzine cu manutzele ei pompitza la nas) "batista bb". Pe noi ne-a ajutat f mult. Insa Gabisor e indragostita si de aspirator (cand era bb mic-mic asa de bine adormea cand faceam curat cu aspiratorul... incat am ajuns sa inregistrez o caseta cu acest zgomot - special pt zilele cand nu faceam curat :-))...

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

ok. e tare buna, dar spuneti-mi si mie cum o spalati?Nu ma refer la partea detasabila.Ci la cealalta pentru ca a intrat acolo prin gaurica. Si tare scarboasa mai e

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

quote:
Originally posted by redai

ok. e tare buna, dar spuneti-mi si mie cum o spalati?Nu ma refer la partea detasabila.Ci la cealalta pentru ca a intrat acolo prin gaurica. Si tare scarboasa mai e

Lore, mamicutza lui David
POZE



apa calda in jet. insisti pana iese pe capatul celalalt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cu apa calda, multa apa calda, dupa fiecare folosire sa nu se uste pe acolo ...
Mie nu mi-e scarba pt ca e de la fie`mea .


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enyome spune:

Da, este util, numai ca nu consider ca-i fair play. Este un produs din ungaria, unde se vinde la 24 de Ron. Iar chestia ca are avizul ministerului nu-i mare lucru, ca produsul e certificat la nivel european. Oricum nu cred ca ai nostri putea sa testeze mai bine, deci mai degraba au luat niste bani, pe care acum noi il platim din nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Mai, e buna! Nu ii fac reclama, dar chiar in perioada asta suntem in plin proces de scoaterea... pardon de expresie! Baiatului meu i-a folosit de la 3 luni si inca sta cuminte! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariami123 spune:

mah fetelor ce-aveti draga???

batista bebelusului se foloseste mai nou si in maternitate la nou nascuti ca sa aspire calumea nasucul. eu am intrebat o gramada de doctori de batista asta si raspunsul a fost: "e mana cereasca atunci cand bebe e racit si nu merge sa-i scoti mucisorii cu nimic!!"

nu inteleg poate ma lumineaza si pe mine cineva...care ar puteas sa fie riscurile folosirii batistei?????ii scoate plamanii pe nas sau ce???? eu am folosit pompita la bebelusha mea care are 4 saptamani si nimic. cu batistuta am scos la greu mucisori din nasuc.

si ce--i mai bine....sa lasi copilul ca vai ce traumatizat e (a mea era chiar linistita cand i-am pus aia pe nasuc) si sa te trezesti cu vreo sinuzita sau sa lasi copilul sa respire calumea???

zicea cineva ca copilul ei de 3 ani vai ce s-a mai speriat. pai normal ca daca ii era frica de aspirator si a vazut ca veniti cu aspiratorul spre nasul ei...si mie mi se pare normal sa se sperie. ea a reactionat asa din cauza aspiratorului si in nici un caz ca i-ati scos creierii din cap.

incercati pe voi batistutza si o sa vedeti ca nu se simte sproape nimic. sotul meu a incercat aseara si nimic.

eu intrasem pe subiect ca vroiam sa va intreb cum curat capul ala ca ma tot chinui si dau peste niste chestii de-am ramas masca....oameni buni...se mai inventeaza lucruri noi si bune pentru copii folositi-le si nu mai tineti copii ca pe vremuri pana or invata ei sa-si sufle nasul singuri si nu mai speriati lumea doar pentru ca aveti voi niste copii mai sensibili care se sperie de aspirator!!!

gata ca am vorbit destul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

mariami - mami ... ce sa te mai lumineze ... ca esti deja luminata ...
Ai pus punctul pe "i"
Cui nu-i place sa nu foloseasca. Insa eu va spun ca lui Vladut, care face 5 ani in decembrie, nu ii mai trebuie DAR foarte bine i-a facut pana la varsta asta. Nici nu i-a "scos creierii" din cap, nici nu i-a "stimulat" secretia mucilor, nici nu i-a "lezat" mucoasa, nici nu l-a "traumatizat" pe viata si multe alte "prostii" care au fost inventate pe aici.

Sanatate tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Perfect adevarat! Batista are rezultate, ba chiar cel mic al meu sta f linistit in timpul utilizarii ei. Nu mai zic dupa...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CEIPATRU spune:

Buna fetelor.
Eu am doi baieti frumosi.Adrian care are 10 ani pe care din pacate l-am chinuit cu para cand era mic.Si Tudor care face 3 luni in curand.Fiind stresata de mucisorii lui Tudor am cautat solutii pe net,,,asa am gasit Batista Bebelusului.Pe cutie scrie ca este Avizat de Ministerul Sanatatii,l-am folosit de multe ori ,mai ales noaptea si nu l-a afectat..uneori chiar radea la mine ..... poate fericit ca poate respira usor.Totul este sa vorbesti cu copilul , sa ai o anumita atitudine.Tudor este jucaus si da mult din manute si picioare , dar cand ii scot mucisorii sta cuminte,as zice ca intelege.
Fetelor ,nu va fie teama!La farmacie cand l-am cumparat am fost intrebata de unde stiu de acest aspirator nazal ptr bebe...daca nu ceri nu ti se recomanda ca o solutie salvatoare.Probabil castiga prea putin de pe urma lui.
Traim in Romania si stiu cum merg lucrurile in farmacii, deoarece am lucrat in sistem , daca nu castiga -nu recomanda.
Va doresc sanatate si numai bine.

Mergi la inceput