Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biuta spune:

Fetelorrrrrr..mamicilor
Eu, sincera sa fiu..aspir mucusorii f simplu..pun capatul care se baga in aspirator in gura...si trag cu putere..vin de nu se poate..poate nu chiar ca si la aspirator..taina cea mare cred ca e ca inainte sa ii tragi sa ii pui mult lichid salin..sa moaie mucuti..cat de cat..si apoi..de simti ca mai sunt.mai pui lichid si mai tragi..nu e mare lucru..si sigur nu e asa greu :)
Numai bine!!!

Bia+Anthony
http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mamici_de_martie_aprilie2006/album?.dir=/1087&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

quote:
Originally posted by Biuta

Fetelorrrrrr..mamicilor
Eu, sincera sa fiu..aspir mucusorii f simplu..pun capatul care se baga in aspirator in gura...si trag cu putere..vin de nu se poate..poate nu chiar ca si la aspirator..taina cea mare cred ca e ca inainte sa ii tragi sa ii pui mult lichid salin..sa moaie mucuti..cat de cat..si apoi..de simti ca mai sunt.mai pui lichid si mai tragi..nu e mare lucru..si sigur nu e asa greu :)
Numai bine!!!

Bia+Anthony
http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mamici_de_martie_aprilie2006/album?.dir=/1087&urlhint=actn,del%3as,1%3af,0



Tot asa am facut si eu pentru ca Maia e mica si ma gandeam sa nu o sperii prea tare.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert_alex spune:

pentru aspirator cu aspirare bucala:

varianta Spania: http://www.parafarmaciasolobebes.com/index.php?clase=prods&id=1167

ma repet:
EXISTA aspirator nazal cu aspirare bucala, de ce folositi batista bebelusului cu gura????




pentru mamici inteligente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Cat de tare trebuie sa tragi cu pompita bucala?Sa nu vina mucutii in gura :P
Poate o sa o caut pe aici ca poate e bine sa o am in casa. Daca o sa aibe raceli mai serioase sa stiu ca sunt pregatita.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Draga blackpantero,

Daca tot asa te-ai hotarat sa iti iei un aspirator de gura, inainte de toate, imi permit sa iti spun care este "smecheria" la batista bebelusului:
- odata conectata la aspiratorul casnic (nu mai puternic de 1500w - conform instructiunilor), prin intermediul "reductiei" se obtine la capatul - sa-l numim activ - un vacuum similar in intensitate cu cel obtinut la para de cauciuc sau cel obtinut prin aspiratia "bucala". Asa ca eficienta NU vine din puterea de absortie ci este data de timpul de absortie. In concluzie, avem urmatoarele cazuri:
1. para de cauciuc - timp de absortie de ordinul a 1 secunda - total ineficienta deoarece para scapa mucii la finalul aspiratiei
2. aspiratoare nazale la care se aspira cu gura (lucru posibil chiar si la batista bebelusului) - timp de absortie: in functie de plamanii mamicii 4-5 secunde - eficienta relativa, in functie si de cat de grosi si de multi sunt mucii, intre aspiratii mucii pot fi "scapati"
3. batista bebelusului - timp de absortie - nelimitat, suficient pentru a scoate toti mucii din nas (de obicei in 10-20 secunde totul e ok)

Alegerea iti va apartine, eu una nu vreau sa te conving sa cumperi ceva ... sunt altii care incearca acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Eu am facut comanda de 2 saptamani pt acea "batistuta a bebelusului",pe cand Andrei era cobza de racit,iar acolo zice ca in trei zile se onoreaza comanda!Sunt foarte suparata ca nu a venit la timp,I-au trecut si mucutzii lui Andrei de atunci...Ne-am chinuit foarte tare cu ei,cu pompa clasica,nu ma lasa sa mai umblu acolo,era iritata mucoasa nazala si ce l-am chinuit sa pot sa ii curat cat de cat nasucul...offff!

Am crezut ca vine aspiratorul minune sa ma salveze la timp,dar nu a mai venit...oare de ce comanda mea nu a fost preluata cand acolo zice ca a fost inregistrata si ca in trei zile o am acasa?

va pupicesc dragi mamici si tatici
Andreea,mami de Andrei mic-11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multu de explicatii, nu m-am hotarat inca la pompa aia bucala iar batista nu o voi cumpara :) nici nu as putea sa o folosesc aspiratorul nostru are 2000W
Ma gandeam ca poate are trebui sa o am pe prima in casa in caz ca Aidan raceste mai serios.Pana acum nu am avut nici o raceala serioasa si am folosit pompa aia para cu succes, chiar s-a obisnuit cu ea si o cere cand are nevoie.

Voi vedea....

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

quote:
Originally posted by andreeaben

Eu am facut comanda de 2 saptamani pt acea "batistuta a bebelusului",pe cand Andrei era cobza de racit,iar acolo zice ca in trei zile se onoreaza comanda!Sunt foarte suparata ca nu a venit la timp,I-au trecut si mucutzii lui Andrei de atunci...Ne-am chinuit foarte tare cu ei,cu pompa clasica,nu ma lasa sa mai umblu acolo,era iritata mucoasa nazala si ce l-am chinuit sa pot sa ii curat cat de cat nasucul...offff!

Am crezut ca vine aspiratorul minune sa ma salveze la timp,dar nu a mai venit...oare de ce comanda mea nu a fost preluata cand acolo zice ca a fost inregistrata si ca in trei zile o am acasa?

va pupicesc dragi mamici si tatici
Andreea,mami de Andrei mic-11 luni



La fel am patit si eu.Numai ca dupa zece zile m-au sunat de la firma respectiva si m-au intrebat daca mai ramane valabila comanda!Si bineinteles ca nu a mai ramas pentru ca intre timp am gasit-o la o farmacie din oras.
Si mie mi se par neseriosi pentru ca nu onoreaza ceea ce promit chiar ei.Adica sa primesti batista in trei zile.

Sheherezada si Maia-Iulia

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

"Coletul ajunge la dvs. in maxim 3 zile de la data confirmarii comenzii"

Fetelor, nu vreau sa le iau apararea, dar 3 zole sunt de la data CONFIRMARII comenzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Azi l-au sunat pe sotul meu sa il intrebe daca mai ramane valabila comanda!!!Nu mai voiam acum,dupa 2 saptamani...i-au trecut si mucutii si tot,asa ca..nu am mai dorit nimic.Ar fi trebuit sa specifice e inseaman confirmare,o luna,o saptamana,asa nici nu stii cat trebuie sa astepti pana la confirmare si apoi sa socotesti trei zile!aiurea...ma rog...acum asta e...oricum nu mai e de actualitate...

Andreea ,mami de Andrei mic si scump

"sa ne bucuram de ziua de azi,ca maine cine stie ce o mai fi..."

Mergi la inceput