Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Daria, si eu il recomand cu caldura. In timp Andrei n-a mai fost speriat de aspirator si isi da si el seama ca i se usureaza respiratia atunci cand il folosim. Nu il folosesc excesiv, nu in fiecare zi, doar cand este strict nevoie.
Se monteaza la aspirator, functioneaza prin intermediul lui, dar NU trage cu forta aspiratorului, in nici un caz! L-am incercat pe mine, aproape nu trage la mine. Tubuletul care se baga in nas nu vine in nici un fel in contact cu furtunul aspiratorului si se spala dupa folosire. Aspiratorul trage, nu prea vad cum ar ajunge microbii din aspirator in nasul copilului.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea25 spune:

si eu il recomand,acum ca l-am folosit si sunt f incantata.nici nu am vrut sa aud ,si mie mi se parea o aberatie.eee dupa ce i am facut rani la nasuc fetitei mele de la atata pompat,atunci cand avea muci la greu,si ne chinuiam amandoua cu pompitza,care oricum nu facea fatza,am zis asta e ,incerc orice ar fi. nici acum nu e usor,intradevar ,se sperie de zgomot,nu sta locului.dar mai bine o chinui cateva secunde cat dureaza sa i scot mucii si stiu ca i scot nene,decat sa pompez toata ziua si sa i fac rau si tot cu mucii in nas si in gat.eu il folosesc numai atunci cand e racita si are multi muci.si nici macar f des.ideea e sa i desfund nasucu mai ales inainte de culcare ,sa poate si ea sa doarma( si eu ,evident )mami si cu Ari(4 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ship spune:

Blackpanterro si alex reprezentant al aspiratorului nazal cu gura ..


Vreau decat sa va informez ca atunci cand parintii fac curat in casa de cele mai multe ori copii raman in camerele lor. Nu sunt DELOC asa de DISPERATI ca dau cu aspiratorul "neigienic" si copii chiar nu patesc nimic rau. Dece ?
Pentru simplul motiv ca copii dezvolta in primul si in primul rand anticorpi la mediul nociv care este in habitatul lor. Cu alte cuvinte, copii nu se vor imbolnavi niciodata din cauza unor microbi existenti in casa lor ci atunci cand schimba mediul si implicit mediul nociv. Lucrul acesta il puteti verifica la un medic pediatru.
Cat despre efecte secundare sau distrugerea mucoasei nazale cred ca nu are rost sa discutam atata timp cat acest aparat se comercializeaza chiar si in Germania (asa cum este steagul ce reprezinta timisoara - black...)
Pentru o mai mare convingere accesati http://www.nasensauger-staubsauger.de/index.htm
Intr-adevar spunea cineva (nu mai stiu acum cine) ca in spitale se aspira copiii asemanator - ARE PERFECTA DREPTATE si eu as spune ca este mult mai rau pentru ca aspiratorul in cauza are 2 furtunase care se baga pe sinusuri pana in zona urechii de unde se aspira infectia in cazurile de otita si alte complicatii. Nu va puteti imagina trauma copilului...
Eu folosesc acest aparat la baietelul meu inca de la nastere, in decembrie 3 Vlad face 5 ani si atunci cand raceste nu are galeti de muci din cauza asazisei "stimulari" si mucoasa nazala e la locul ei.
Va doresc SINCER tuturor multa sanatate si sa nu aveti nevoie de asemenea aparat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu stiu cum e in alte spitale dar Aidan s-a nascut in spital american si doctorii au folosit pompita normala sa ii aspire nasul la nastere.

Oricum voi de ce va certati cu mine eu am pus o intrebare pt ca asta mi s-a spus la doctor cand am adus vorba batistei.
Mie chiar nu imi pasa ca o folositi, noi nici nu avem nevoie de ea, pt ca Aidan a avut numai raceli foarte usoare de vreo 3 ori de cand s-a nascut.
Voiam numai sa stiu daca parintii sunt informati de posibila uscare a mucoaselor etc.Atat....

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

buna fetelor am si eu o intrebare!tocmai mi-a adus o buna prietena batista asta din ro, ca aici nu se gaseste, si cind am aratat=o medicului de aici, s-a uitat tare ciudat la mine, si m-a intrebat de cind a aparut, ca in canada nu se stie de acest produs!se comercealizeaza doar in Ro? este un produs brevetat? de citi ani e folosit? ca nu vreau sa ma acuze pe aici ca sint o mama inconstienta....care=si pune copii in pericol.....cine stie

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Adriana, si eu folosesc batista (am luat-o acum, desi are aproape 5 ani copilul... insa la ultima raceala saracul nici nu isi mai putea sufla nasul de cati muci avea...). Vreau sa va spun ca este eficienta, si cred ca nu are cum sa aspire chiar tot din nas... dupa, Stefan isi mai sufla inca nasul si mai iesea... cred totusi ca antreneaza mai bine spre iesire mucozitatile decat alte metode: suflatul, pompita... (ma refer la muci multi, care baltesc acolo si care infunda nasul... existand riscul de suprainfectare). Bineinteles ca nu folosesc aparatul mereu, ci numai 2 zile, cand mucii erau chiar multi, el tusea si uneori chiar isi pierdea suflul de la atata... suflat mucii.
Sper sa v-am fost de folos. LA copiii mai mari poate nu veti insista prea des si pentru mucozitati putine... A, si nici aici nu am vazut sa ii aspire cu asa ceva la nastere, ci cu o pompita, mai degraba cred ca ii gadila cu aia, ei stranuta si asta e!
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Si noi folosim batista bblusului de cand Rares avea un an si ceva si nu cred ca am in casa lucru mai folositor decat aceasta pompa pt. curatarea nasului. Desi el isi sufla acum nasul, tot nu poate curata narile atat de bine ca pompita.

Rares si-o foloseste singur!

Felicitari pt. ca ati facut-o cunoscuta. Eu de pe forum am aflat de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisMaria spune:

Sunt de acord cu ceea ce spune robert_alex si mi se pare chiar traumatizanta aceasta batista a bebelusului pentru copil. Mi se pare mai ok celalalt aspirator nazal de care povestea robert_alex si nu mai stiu cine de pe acest forum....


Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisMaria spune:

Apropo, cam asa arata aspiratorul gen SUPER NASUC, iar acest gen de aspirator este folosit mai in toata lumea, in Spania de exemplu se numeste NARHINEL, iar in Italia -
www.fimosrl.it/prod05.htm" target="_blank">http://www.fimosrl.it/prod05.htm
Cu siguranta este un aspirator mult mai indicat decat aceasta batista a bebelusului.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert_alex spune:

pentru aspirator cu aspirare bucala:

varianta Spania: http://www.parafarmaciasolobebes.com/index.php?clase=prods&id=1167

Mergi la inceput