Batista Bebelusului/aspiratorul nazal

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Pe net e mai scump decat in farmacii.
Eu am dat 42lei la o farm. din Dr Taberi 34.

Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am si eu un BABU, aspiratorul...manual, mentionat de Robert_Alex. Ar fi minunat daca fi-mea l-ar accepta. Reusesc sa i-l aplic o singura data, la o singura nara per raceala. Cred ca totusi nu e prea placuta senzatia de aspirare din nas. Intr-adevar, este foarte eficient si fara zgomot.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeapui spune:

Nici lui Alex nu-i prea face placere folosirea "batistei", dar este singura metoda prin care scoatem toti mucii si datorita ei la ultimele 2 raceli am scapat fara antibiotic.
Asa ca, desi suna cam dur, prefer sa planga putin, dar sa scape mai usor de raceala si fara medicamente.

Deea, Alex si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Sunt fff multumita de batista bebelusului! Cea mica a fost racita si am scos o gramada de muci cu ea. Si in 3 zile fata s-a facut mai bine, fara tratament cu antibiotic, doar cu vit C si laptic de la sin!
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

si eu am folosit batista bebelusului si sant foarte multumita de ea nopti mult mai linistite si o recomand cu caldura tuturor mamicilor sper sa nu avem nevoie de ea prea des dar e buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Am folosit si eu batista bebelusului cand bb avea 5 zile.Nu am avut nici un fel de probleme, desi bb era atat de mic.O recomand cu incredere.

Lavinia, mamica de Radu Andrei
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralukita spune:

si noi folosim batista bebelusului de cand avea bebe o luna. Drept sa spun, traumatizant mi se pare sa te chinui sa scoti mucii cu pompita. suntem foarte multumiti. acum la 6 luni bebe incearca sa-si bage singur pompita de la batista bebelusului in nas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am intrebat-o pe doctora lui Aidan daca e ok sa folosim batista bebelusului si dupa ce i-am spus ca se conecteaza la aspirator a spus ca e cea mai mare prostie pe care a auzit-o vreodata si se mira ca dr din Ro o recomanda....
Spunea ca e foarte periculos sa folosesti asa tractiune mare in nasul unui bebe si ca provoaca uscarea mucoaselor sau distrugerea sinusurilor...

Este adevarat?Ce efecte secundare pot aparea din folosirea batistei?S-a intrebat cineva vreodata?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Batista bb-lusului, are un dispozitiv in asa fel conceput incat se regleaza si aspira cu o forta mult mai mica nasucul, poti da cautare pe net si ai sa vezi si un filmulet cum se procedeaza direct pe un copilas de cca 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Adriana, sa stii ca porcariile alea de pompite sint mult mai traumatizante decit "batista". Si mie mi-a sarit neamul in cap ca o sa omor copilul si dupa ce au vazut cum functioneaza si cit de mult il ajuta au inceput sa o recomande mai departe. Baiatul meu a trecut printr-o singura raceala fara "batista" si l-am chinuit fara nici un folos cu pompitele manuale. Cind le curge nasucul in continuu trebuie sa vezi ce minune e dispozitivul asta si cit de bine respira dupa. Eu folosesc apa de mare, pompita si in cazurile extreme picaturi care sa-l ajute sa doarma mai bine peste noapte si niciodata n-am avut nopti pierdute.
Si dupa cum ti-a spus Otilia, nu trage cu puterea aspiratorului ci mult, mult mai fin, indiferent de cit de puternic e aspiratorul.

Mergi la inceput