Bebelusi de iulie-august 2005 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Diana Mirela, il cobor, dar sa vina amaratii de bani de la stat ca tre' sa-i iau o saltea. Aia de la patutz e ok la etaj, dar pentru parter e nevoie de una mai "sanatoasa" si mai inalta.
Sper sa nu gasesc broscutza pe jos pana atunci. Multumim de aprecieri si de pupici, ii intoarcem si noi Iuliei Anastasia si tie!

Mai fetele...mai e vreun bebe mai maricel asa care are inca 6 mese pe zi? Ca Dari mananca la 6 dimineata lapte, la 9.30-10 fructe, la 13.00 lapte, la 16.00 piure de legume si carnita, la 19.00 cereale si la 22.00 inainte de nani lapte. Nu sunt cam multe mese pentru un bebe de aproape 7 luni?

Pupicei

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Irda, desi noi suntem un pic mai micuti ca varsta,daca pun de la ora 0, la ora 0..avem 8 mese...asa ca..

Nu prea am avut succes cu morcovul a mancat doar 90 de g.Intr-un fel ma bucur,ca nu vreau sa ii dau f mult, doar in combinatie.

MA gandeam, eu toata sarcina am mancat la legume si fructe de m-am omorat..iar carne vroiam cane de porc si peste(eu nu mananc peste normal).Pana acum s-a adeverit ,adica ii plac legumele...sa vedem cu fructele,carnea pui vita..ca porc nu papa acum.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Anis, merci de raspuns, dar tu inca o alaptezi si la alaptat sunt mai multe mese. De exemplu Daria la 4 luni avea inca mese la 2 ore ziua, iar noaptea se trezea de 2 ori pentru tatza.
Cu morcovul e bine sa nu-i dai mult ca ti se portocaleshte copilul. Eu am patit-o cu Daria si acum ii dau doar juma de morcov la 2 zile. Inainte avea si 2 morcovi pe zi!

Pupicei

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Bagati-ma si pe mine "la Brutus.."..


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by acusor

La mine inca n-au ajuns banii . I-or da in ordine alfabetica, ca la pensionari?
Andre_ea, stiu ca numele tau incepe cu B. Gabirus, si tu la fel?

Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem



Da, pe mine ma cheama cu B. Dar pe Gabi o cheama Rus.
Eu cred ca are legatura cu data la care s-a nascut puiul. Ca mie mi-a venit si alocatia lui acum. Peste 2 zile facem 6 luni. Si Lucas e nascut pe 7, deci s-ar putea sa aiba logica ce zic eu.
Stai pe acasa in zilele cand asteptai alocatia lui Teo.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Emanuela-mersi.Ca si asa papa fata cu car-mar,asta ar lipsi sa mai schimb ceva cand vin in Ro.
Irda-in principiu,zic da si euDar practica cred ca o sa ne omoare Dar zice sotul ca daca mai vreau eu sa fac un bb:nu mai alaptamca prea tare m-am chinuit cu greva foamei de la 3 luni pana de curand,pana la 3 luni papat din 1 jum in o h jum,plus puroiul ala,noptile varza de atata vreme.Nu mi-a dormit si ea sa se trezeasca doar o data sau de 2 ori de cand avea 2luni.Si putin pe parcursul perioadelor lipsite de suferinta .Eu ii zic ca as mai vrea sa alaptez dar el tot ma roaga sa ma razgandesc.Fata e siameza cu mine si nu vrea sa se linisteasca noptile la el in brate ca sa ma ajute si el cu ea in noptile astea de
Eu am bagat repede un ochi cand ai pus doar poza cu Daria in pozitie de yoga si am vazut toate pozele,bravo ei de acrobata,a crescut maricica.Eu nu pot sa zic de cate ori papa decat mancare solida 3mese/zi,in rest Dumnezeu cu mila:papa si la ora si ziua(ia o gura-2 si gata).O dor rau gingiile si asa facea si data trecuta,de m-a capiat si acum.Ma bucur ca papa si ziua san ca nu mai vroia mai deloc.Si am tras si eu cu bere dezalcoolizata si ceaiuri pt lactatie.Si vad ca vrea acum.Si mie nici gand sa imi vina,sa zici ca se schimba alea alea in org.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!

Irda, Bianca mananca la biberon si are vreo 7 mese in 24 de ore (dincare 2 de lapte noaptea, pe la 12 si pe la 3). Ai mei in general au ramas cu mancatul la 3 ore, 3 ore jumate... Nu stiu daca e bine, dar asta e ...

Simona si celelalte fete care ati dat carnitza de vita... s[uneti-mi unde am gresit, ca la mine a fost dezastru azi la mancarea de pranz. Le-am fiert muschi de vita cu legume (fiert carnea separat), am pus la blender,a iesit pasta, frumos, eram incantata toata, ei nu mancasera de vreo 4 ore, deci erau flamanzi... iau prima gura.... stupoare! Rares molfaie, se inneaca, cand ma uit, toata inghititura lipita de cerul gurii ... Cu cantecele, floricele, au luat cateva linguri... Bianca a inghitit, dar Rares nu ... Iau si eu sa gust ... carnea s-a facut fibre-fibre. Am incercat sa mananc in stilul lor, fara sa mestec ... si legumele se duc pe gat iar carnea se face botz in gura si nu se duce la vale nemestecata ... Asa ca mi-am facut o tona de nervi, am tras un bocet scurt in bucatarie sa nu ma vada nimeni si le-am dat cereale. Nu stiu daca le-a placut sau nu gustul ... maine le dau pui ...

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

http://b1.lilypie.com/AoK7p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Dupa ce toata ziua am stat pe forum si-am citit "mamici de iulie-august 2005" am venit sa dau raportul: azi iubitul meu pui a reusit performanta sa se intoarca de pe burtica pe spate...s-a dus cu lasatul copilului in pat la mami sa se joace singurel..
De ieri ii dau carnita de pui..pare sa-i placa mai tare supa asa, azi chiar a deschis singurel gurita...deci eu cred ca suntem pe drumul cel bun...candva, chiar vom manca toata supica..

http://photos.yahoo.com/chireanicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

In leg cu adus mesaj cu Reply with Quote-Laura ca te-am prins si mi-am adus aminte.Uite cum mai poti face asa fac eu acum cu mes lui anisSelectezi si dai cu copy frumos bucatica din mes pe care o vrei.Apoi intri sa raspunzi la mes obisnuit si este un simbol(penultimul in linia unde e si bold,italic,etc.) de pagina cu o sageata rosie.Apesi pe le si iti apare [ quote ] [ / quote ],intre ele aduci cu paste textul si gata. In leg cu carnea pt ca vita de obicei atzoasa daca e batrana poti sa fol vitel si ca sa fii sigura ca se amesteca faci cu blenderul doar carnea cu lapte/apa si ulei.

quote:
Bagati-ma si pe mine "la Brutus.."..

Brutus-anis ce mai faci?E bine?Acum iti doresc succes de o cat mai repede.O amica de-a mea a avut primul bb prin fiv si apoi a ramas fara sa se chinuie,dar nu l-a mai vrut.Acum ii pare rau.Deci se poate si asa.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by emaaimee

In leg cu adus mesaj cu Reply with Quote-Laura ca te-am prins si mi-am adus aminte.Uite cum mai poti face asa fac eu acum cu mes lui anisSelectezi si dai cu copy frumos bucatica din mes pe care o vrei.Apoi intri sa raspunzi la mes obisnuit si este un simbol(penultimul in linia unde e si bold,italic,etc.) de pagina cu o sageata rosie.Apesi pe le si iti apare [ quote ] [ / quote ],intre ele aduci cu paste textul si gata. In leg cu carnea pt ca vita de obicei atzoasa daca e batrana poti sa fol vitel si ca sa fii sigura ca se amesteca faci cu blenderul doar carnea cu lapte/apa si ulei.



"Vita" era vitelul Florica crescut de tata meu in curta proprie de asta primavara pana la Craciun si care nu avea la momentul taierii mai mult de 1 an. Am incercat sa le dau carne dintr-o sursa cunoscuta(ai mei stau la casa si au cateva animale prin curte). Cred ca am sa astept sa le iasa dintii.

Apropo de dinti, rog pe Anis sau care din fete manevreaza listutza, sa scoata informatia cu 2 dinti ai Biancai ... a fost tzeapa... din partea dintilor ei catre mine. Adica si acum, dupa aprope o luna se simte aspru la mana gingia de jos, dar nu a crescut nimic ... Asa mi-e ciuda cand vad mesaje cu dinti noi aparuti ... si noi, care suntem cei mai batrani nu avem nimic .... Oricum, felicitari ultimilor posesori de dintzuci, Crisitina si Luca! Sa-i stapaniti sanatosi!

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

http://b1.lilypie.com/AoK7p2.png

Mergi la inceput