Fenomenul Valentina: Nu faceti ca mine!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Cred ca pentru unii asemenea preziceri pot declansa isterie, ipohondrie...si pana la urma acel om ajunge sa-si faca rau cu propria mana...se imbolnaveste de stomac, palpitatii, anxietate, atacuri de panica si multe altele mult mai "subtile", stiindu-se efectele stresului asupra multora din functiile si mecanismele organismului (implicat inclusiv in patologia unor forme de cancer).
Valentina cred ca la 99.99% din oameni le gaseste cate ceva...sunt oameni f bine informati, care profita si rastalmacesc fiecare cuvintel...trebuie sa-si justifice si ei cu ceva preturile piperate. Doar n-o sa zica lumea...uite dom'le sunt sanatos tun, mai bine nu mergeam la ea.
Daca ar avea dar de la Dumnezeu ar fi facut-o pe gratis...
Niste excroci care profita de naivitatea si nestiinta oamenilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

CA sa nu mai vorbim de clarvazatorii aia care ne anunta, de data asta gratis :), cind va fi un cutremur. Pe mine ma uimesc de fiecare data isteriile- in general ale unor femei- care nu mai stiu unde sa fuga de acasa intr-o anumita zi pentru ca Gogu a prezis sfirsitul lumii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Clarvazatori exista. Asta-i clar. Ce puteri au, asta nu mi-e clar, dar nici nu ma chinui sa inteleg, ca nu sunt fan.
Cred insa ca punerea unui diagnostic medical e ceva mai complex. Sunt bioenergeticieni care, chiar si la distanta, pot vedea o boala. Sunt altii care vad in ochi (in iris) si am vazut la TV un neamt care se uita la buca pacientului si-i spunea de ce sufera.
Cred ca putem alege, dintre oferte, pe cele care ne convin, fara a fi insa ridicoli.
aurelia, ai luat-o, dar nu-i bai, mai ales ca ai puterea sa o recunosti.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tache spune:

Buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu tot pe-a mea o tin: dar preotii care "vad" lucruri nestiute? care te "citesc" de cum intri pe usa si stiu exact cati copii sau ce pacate ai...? Tot sarlatani sunt? Eu nu cred. www.ortodoxie.as.ro/catehetica/boca/SPIRITUALITATE%20-%20Arsenie%20Boca.htm" target="_blank">Aici e un articol despre unul din ei... Stiu ca e incomparabil cu altii gen "Valentina" dar ma gandesc ca totusi doamna de care am auzit eu in Bucuresti - necerand bani - poate fi clarvazatoare adevarata.
Adrianangi are dreptate, Dumnezeu e unul, restul sunt oameni. Asta e esenta... insa oare Dumnezeu n-ar vrea oare ca trupul unui om sa se odihneasca in pace intr-un cimitir, cu o slujba de inmormantare, cu pomeni corect randuite... in loc de lumanari aprinse si la "vii" si la "morti", in loc de incertitudine cauzatoare de cosmaruri cu scenarii horror, in locul unui trup parasit cine stie pe unde aiurea... sau a unei batranici triste si amnezice dintr-un azil?
Nu vreau sa fiu patetica, insa incerc sa fac si sa inteleg cum e mai bine

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by andora

Eu tot pe-a mea o tin: dar preotii care "vad" lucruri nestiute? care te "citesc" de cum intri pe usa si stiu exact cati copii sau ce pacate ai...? Tot sarlatani sunt? Eu nu cred. www.ortodoxie.as.ro/catehetica/boca/SPIRITUALITATE%20-%20Arsenie%20Boca.htm" target="_blank">Aici e un articol despre unul din ei... Stiu ca e incomparabil cu altii gen "Valentina" dar ma gandesc ca totusi doamna de care am auzit eu in Bucuresti - necerand bani - poate fi clarvazatoare adevarata.
Adrianangi are dreptate, Dumnezeu e unul, restul sunt oameni. Asta e esenta... insa oare Dumnezeu n-ar vrea oare ca trupul unui om sa se odihneasca in pace intr-un cimitir, cu o slujba de inmormantare, cu pomeni corect randuite... in loc de lumanari aprinse si la "vii" si la "morti", in loc de incertitudine cauzatoare de cosmaruri cu scenarii horror, in locul unui trup parasit cine stie pe unde aiurea... sau a unei batranici triste si amnezice dintr-un azil?
Nu vreau sa fiu patetica, insa incerc sa fac si sa inteleg cum e mai bine

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea




Good point!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si eu cred ca exista clarvazatori... si, de asemenea, exista o gramada se sarlatani...

Eu una nu as avea vreodata curiozitate sa ma duc la astfel de persoane... ca sa ma minunez ca stiu ce am facut eu in trecut si sa-mi spuna cine stie ce despre viitor si eu sa le iau de bune... Pe mine o chestie de genu' asta m-ar putea influenta (pentru ca sunt f. usor de influentat) in luarea unor decizii si n-as vrea...

Cunosc pe cineva care a vorbit cu o clarvazatoare... venise la redactia unde lucram pentru un interviu, iar unele persoane au avut curiozitatea sa vada ce si cum... I-a spus diverse despre trecutul ei, lucruri adevarate, apoi, despre viitor, i-a spus ca o vede fara verigheta (era maritata) si peste cateva luni am aflat ca divortase... Eu una cred ca intr-o mica parte a fost si influenta celor spuse de clarvazatoare...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

quote:
PS. Singurul in care trebuie sa credem cu toata taria si sinceritatea este Dumnezeu. Restul - sunt doar oameni...

aurelia, cu parere de rau
andreea,
quote:
Eu tot pe-a mea o tin: dar preotii care "vad" lucruri nestiute? care te "citesc" de cum intri pe usa si stiu exact cati copii sau ce pacate ai...? Tot sarlatani sunt? Eu nu cred.
, ba se crezi.

alexa & fam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

quote:
Originally posted by andora

Eu tot pe-a mea o tin: dar preotii care "vad" lucruri nestiute? care te "citesc" de cum intri pe usa si stiu exact cati copii sau ce pacate ai...? Tot sarlatani sunt? Eu nu cred. www.ortodoxie.as.ro/catehetica/boca/SPIRITUALITATE%20-%20Arsenie%20Boca.htm" target="_blank">Aici e un articol despre unul din ei... Stiu ca e incomparabil cu altii gen "Valentina" dar ma gandesc ca totusi doamna de care am auzit eu in Bucuresti - necerand bani - poate fi clarvazatoare adevarata.
Adrianangi are dreptate, Dumnezeu e unul, restul sunt oameni. Asta e esenta... insa oare Dumnezeu n-ar vrea oare ca trupul unui om sa se odihneasca in pace intr-un cimitir, cu o slujba de inmormantare, cu pomeni corect randuite... in loc de lumanari aprinse si la "vii" si la "morti", in loc de incertitudine cauzatoare de cosmaruri cu scenarii horror, in locul unui trup parasit cine stie pe unde aiurea... sau a unei batranici triste si amnezice dintr-un azil?
Nu vreau sa fiu patetica, insa incerc sa fac si sa inteleg cum e mai bine

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea





Dragii mei explicatia acestor lucruri este foarte simpla dar nu multi o cunosc. Omul este format din doua parti. O parte trupeasca si un suflet, partea sa spirituala, care este mai presus de trup si mai presus de simturi. Sufletul nostru este cel mai de pret. Dar pe lumea asta mai sunt si ingerii. Ingerii lui Dumnezeu, si ingerii cei negri. Noi oamenii avem acest dar de la Dumnezeu al liberei alegeri. Sunt oameni foarte buni crestini care traiesc in comuniune cu Dumnezeu si ajung la trairi interioare deosebite, necunoscute noua oamenilor simpli. Lor Dumnezeu le dezvaluie si cele vazute si cele nevazute (pot sa iti cunoasca dinainte numele, viata, si sunt multe alte minuni pe care le fac.) Dar sunt si oameni care sunt rupti de buna credinta si isi inchina viata celui rau. Acum citez din sfintii parinti :"Diavolul poate lua chip si de Dumnezeu, poate sa isi dea cu parerea despre viitor si asta o face doar pentru a rataci pe oameni si a le suci mintile. Si diavolul stie ce boli ai si ce necazuri pentru ca el ti le provoaca!". Asa ca, dragii mei, un clarvazator poate spune ca el crede in Dumnezeu si ca face lucruri in numele lui dar e o mare ratacire si mie mi se rupe inima de sufletele astea si de influenta pe care o au in lume.
Singrul adevarat este Dumnezeu si daca sunt preoti si parinti, oameni sfinti binecuvantati cu darul inaintevederii... nu o fac spre binele lor financiar ci doar spre indreptarea sufletelor noastre.
Doamne ajuta!

Va dau aici un link cu povestea adevarata a unui tanar care se folosea de aceste puteri vindecatoare. Si las la decizia voastra daca acestea sunt bune sau nu. Nu treceti cu vederea

http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/marturiabioenergie2.htm


Va sarut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

pentru mine e foarte clar:
de o parte, sunt oamenii (unii medici, altii nu)
de cealalta parte, sus, undeva, e Dumnezeu.


super oameni nu exista. Sau poate avand in vedere viteza si debitul la smuls bani credulilor, exista. nu toata lumea poate sa produca milioane pe ora, din vorbe goale.


respect disperarea unora care efectiv nu stiu ce sa mai faca, au bolnavi in familie, se confrunta cu saracia, cu insuccesul in dragoste/cariera, dar ca sa crezi ca exista oameni cu puterile lui Dumnezeu e un mare pacat.

Mergi la inceput