Cum scapam de suzeta?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

La noi, a luat o vulpea! Si vulpea are o gramada de puisori mici miculutzi care nu au Suzi si saracutzilor tare le ar prinde bine o mica suzi... Dar daca nu vrea sa le o dea o sa i o aduca miine Asa ca vulpea asta uituca a tot uitat sa o aduca. (multe a mai sterpelit vulpea asta pt puii ei!!) Asta a fost la Thea.. ca Ana am avut alta belea.... degetelul. Ii puneam de fiecare data cind o culcam o minusa, pe care o legam bine de labuta. De degetel am scapat brusc, deodata si subit....habar nu am ce a facut o sa renunte la el, ca erau tare buni prieteni!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:


A mea are 6 luni si a inceput sa se trezeasca la 40 de minute TOATA NOPTEA. Rar ii scapa cate o ora jumatate de somn neintrerupt. Se scoala ba de suzi, ba de tzitzi, ba de...habar nu am. Sunt disperata, nedormita si VREAU sa scapam de suzeta ACUM. Am citit tot subiectul, dar nu am prea vazut metode pt varsta asta mica.
EU i-am dat-o dela 3 zile fiindca se foia foarte rau si fiindca cea mare si acum, la 4 ani, suge degetul. Nu am vrut sa se ajunga aici. Dar nu mai adoarme decat cu suzi sau la san, iar noaptea m-a capiat. Nu e bine nici pt mine, dar nici pt ea sa doarma atat de fragmentat. Nu vreau de fapt sa o fac o DEPENDENTA. I-as scoate suzi, dar cred ca toata noaptea va trebui sa stau cu tzitzi la ea in gura (desi cateodata nu vrea tzitzi ci SUZI!), ori cu ea in brate ori sa o las sa planga de sa scoale ot blocul. Acum deja cand se trezeste URLA din start dupa suzi, deci imi dau seama ce ar fi daca....nu ar mai veni SUZI. Ce sa fac?????????????????? In ritmul asta....cu trezit din 45 in 45 de minute....nu stiu cat mai rezist
Ziua nu i-o dau decat la somn. Afara adoarme fara ea bine merci, dar in casa....e musai. Si in somnul de zi din casa se trezeste tot cam la 3 sferturi de ora si trebuie sa merg repede sa ii pun suzi inapoi (fiindca de cele mai multe ori in 5, 10 minute dupa ce adoarme ii scapa din gurita)

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Noi am inceput procesul de dezvatare la 1 an si 4 luni (a durat cam 4 saptamani). Acum Mara are 1 an si 7 luni si nici nu mai stie ca a avut vreodata suzeta.

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
POZE MARA SI MATEI
POZE PARINTI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamea spune:

Eu sunt fericita in aceasta privinta, Ana mea nu vroia suzeta, era destul de agitata din cauza colicelor, mama mi-a adus o suzeta si mi-a spus sa i-o dau inmuiata in miere de albine, eu asa am facut, i-am muiat-o in miere de albine nediluata cu apa sau ceai, si fiind foarte dulce fetita mea nu a mai vrut in ruptul capului suzeta. Daca pana atunci o mai tinea un pic in gurita, de cand cu mierea o arunca cat colo. Si uite asa am scapat noi de suzeta pe la o luna. A dat de ea pe la 7 luni si o rontaia ca o mancau gingiile si cand am vazut ca ii place am luat si am aruncat-o, daca pana acum a putut fara de ce sa o obisnuiesc de la 7 luni, si uite asa am scapat de tot de suzeta. Mai tinea ea degetelul in gurita in loc de suzeta dar si cu asta am luat-o din "fasa", i l-am dat cu ceai de pelin, la inceput ii placea si il sugea mai tare, dar duce ce s-a saturat de gustul acela amar, ca mie mi se ridica parul in varful capului, si-a lasat degetelul in pace.

Rabdare, tuturor celor care se confrunta cu problema suzetei.

Arta este lunga, viata este scurta
Mamica de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Suzeta
miruna28
Fetita mea are un an si 7 luni si pot spune ca este dependenta de suzeta.Nu iubeste biberonul nici pe departe in comparatie cu suzeta.
Noaptea e numai cu ea in gura, aud uneori cum trage din ea; in general doarme bine dar uneori se trezeste putin daca i-a cazut suzeta din gura.
Ziua e ok cam 2-3 ore de cand se trezeste apoi iar o cere; cu suzeta se linisteste dar practic ajunge sa stea si 15 ore din 24 cu ea in gura.
Ce ma fac, cum o dezvat ? E adevarat ca atunci cand se maraie, i-o dam si noi sa "scapam" de stres . Mi se pare ca nu va renunta niciodata la suzeta; nu plecam niciodata de acasa pentru mai multe ore fara suzeta; seara asa adoarme, isi bea laptele si apoi adoarme cu suzeta; la pranz nu mai vrea biberonul dar cand vine de afara e moarta fara suzy; imediat trebuie sa i-o dau si adoarme (vorbesc la pranz, cand vine din parc).
Ce ma sfatuiti ? SA am rabdare ? Va renunta singura, oare ??

toanca
Si noi suntem in aceesi situatie ca si tine.
Nu adormim fara suzi...
Acum cateva zile nu gasea bona suzetele....le pusesem in sterilizator...si m-a sunat ca Matei e rupt de somn si nu poate dormi ca nu o are pe suzi.
Eu m-am obisnuit cu ideea....pana la urma tot o sa scapam de suzi...
Afara, daca are preocupari...se joaca, alearga, uita de suzi.
Problema e cand trebuie sa doarma.
pe parcurs ce o sa mai creasca o sa scapam si de suzi.
Pana atunci asteptam si ne conformam

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006



aprilie1976

Si noi la fel, dar nu ma stresez absolut deloc pentru ca eu am supt degetul pana la 6 ani, asa ca...prefer suzi. Pana la urma va renunta la ea. Eu consider ca acum e prea mica.

anamaria
ai mei au avut suzeta pana la 2 ani si 7-8 luni. cand am hotarat sa renuntzam la ea, a fost destul de usor si repede.

sa va povestesc cum am procedat...

in timpul zilei incercam sa-i distrag atentzia cu alte 'preocupari'... la plimbare o aveam la mine dar nu i-o dadeam ori de cate ori plangea (dupa 6-7 luni).

le dadeam insa suzeta cand stiam ca erau obositi si trebuia sa doarma, ziua sau noaptea.
in rest, in timpul zilei, nu prea le-o dadeam (exceptie perioadele cand le dadeau dintzii, erau mai agitatzi sau racitzi/ bolnaviori, etc)

cand am hotarat sa scapam de suzy, am luat o foarfeca si am ciopartzit din ea. intr-o zi un pic, a doua zi mai mult, samd. in vreo 3-4 zile am ramas cu juma' de suzy, ceea ce deja nu ii mai satisfacea. le-am explicat ca de-acum ei au dintzi multzi si cand au supt din suzy ea s-a ros, s-a stricat si gata...

la farmacie am intrat impreuna si am intrebat pe doamna daca are suzy pt baietzi mari si ea ne-a spuns ca nu are voie sa vanda suzete la copii asa mari...

au intzeles... s-au mai smiorcait la culcare cateva minute, dar nu mai mult de o saptamana, dupa care au uitat...


tnicoleta
Noi am scapat de suzeta de Craciun. Am facut si putin antrenament inainte explicandu-i ca va veni Mos Craciun sa ii aduca cadouri dar ea va trebui sa ii dea suzeta ca sa o faca cadou la un bblusi. Apoi a venit mosul la mine la servici si singura mi-a cerut suzeta si i-a dat-o mosului.
Apoi am dat in alta extrema ca nu a mai vrut sa doarma la parnz fara "titi". In prima saptamana a adormit foarte greu seara. Dar treptat ne-am revenit la normal. A mai plans dupa ea cand isi aducea aminte, cam 1 luna.

claujro

Eu a trebuit s-o las pe Mara la 1 an si 4 luni la bunica, o saptamana...si pur si simplu nu i-a mai dat-o. A adormit mai greu si era matatita la somn, seara...dar cand am revenit din calatorie, Mara nici nu mai stia ce e aceea suzeta...


ilse

Oricum una peste alta, la suzeta, ei renunta oricum, dar macar e mai bine decat suptul degetului, caci acesta poate impinge dintii in fatza pe cand acum suzetele au forma ortodontica, deci nu este nici un pericol.

bonsai
am fost si noi in aceasta situatie;"zizi",ca asa o numea ea era centrul universului.

....eram convinsa ca o sa se marite si va fi tot cu zizi in gura...

dar,la 1.8 ani m-am decis sa incerc doar sa vad ce noroc am:am citit pe forum diverse sfaturi,am luat foarfeca,am taiat-o pe zizi cat mai urat,si cand mi-a cerut-o,s-a speriat de ea. a fost convisa ca Rexi,catelul i-a facut buba mare si a renuntat la ea.

asta se intampla in ianuarie.azi a implinit 2 ani,si vreau sa spun ca si acum cand e foarte obosita o mai pomeneste...

deci rabdare!!


monalac
cris face maine 2 ani si 4 luni si de 2 zile am renuntat la //tatica//am facut asta fortat,pt ca a facut o stomatita urata care nu mai trece si am inteles ca suzeta o intretine.altfel,nu aveam de gand sa i o iau chiar acum,pt ca are un somn tare agitat,plange in somn,se trezeste des,se fataie toata noaptea si suzeta era ca un medicament miraculos....chiar acum le cere//mami,tatica mo//adica//tatica maro//,era suzeta de la chicco,pt noapte,f mare.ii spun ca i am dat o la catel dar nu se lasa//tatica gabe//adica//tatica galbena//.mami,//tatica basta//,adica//tatica albastra//astea erau alte suzete,pe care le tinea in mana cand dormea.dar preferata era //tatica mo//tare ma mai amuza numele,parca era o suzeta chinezeasca..offf,mai dureaza ceva pana o sa uite,mai ales ca are o memorie extraordinara.


miruna28

Vai...cat de asemanator cu noi !! Eu ma gandeam ca e rau ca sta mult cu ea in gura ptr.ca fara ea "vorbeste" mult insa tinand-o de multe ori si ziua in gura, nu poate "comunica" cu noi.
Ma rog..o sa i-o mai las si eu...vom vedea..........parca mi-e si mila de ea si de toti copiii care atat de mult le iubesc ! Vrem sa le luam ceva drag desi sunt convinsa ca in timp vor renunta; o singura fetita am vazut si cred ca avea cam 6 ani si avea suzeta in gura in parc !! sper sa nu ajungem asa, totusi :)
multumesc mult pentru "sfaturile" !
numai bine,
Miruna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

mama, ce nasool. Si noi tot in gasca suzetzerilor sintem. Si pe mine ma bate gindul sa i-o cam tai, dar ma gindesc ca 2 ani e limita. Noi o folosim doar la culcare, cu exceptia cazurilor in care o vede prin casa si o cere. Dar stie ca nu are voie decit cind doarme.
Dar eu cuplez nevoia de suzeta cu nevoia de a suge. Lapte bea doar din biberon si cind se loveste si e clar ca vrea sa fie oblojita, cere imediat lapte. Nici nu stiu cu care sa incep mai intii.
Cred ca o sa incep sa-i ofer treptat lapte din cana.
Succes tuturor!

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

suntem la a doua noapte fara suzeta si mi se pare ca baiatul meu doarme m mai bine,nu se mai foieste,nu se mai agita....paradoxal????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Noi asa am scapat: i-am taiat varful si i-am dat-o ca si cand nimic nu s-a intamplat. A adormit cam agitata ca o deranja la limba, a doua zi a dormit cu ea in mana si de cate ori mi-o cerea ii dadeam suzeta taiata.Pana la urma nu a mai vrut-o. A fost cam agitata o perioada, nu mai dormea la pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krys spune:

[quote]Originally posted by Soleil

Era pur si simplu dependenta de ele - 70% din timp era cu suzeta in gura si cu patura dupa ea.

Credeam ca numai la noi este asa, isi cara plapuma = "papua" peste tot prin casa si suzeta inca nu poate sa pronunte si atunci cand o cere tine buzele stranse si scoate putin limbuta ca sa imi arate ca asta vrea dar uneori ma fac ca nu inteleg, sau i-o iau si o ascund, daca nu o vede nu i-o trebuie decat cand vin orele de somn. Si eu cand eram mica aveam o paturica preferata care era aproape rupta si cand adormeam imi bagam nasul in gaura de la patura si imi placea ca ma gidila la nas. Cand mi-au luat parintii alta patura nu am vrut sub nici o forma sa renunt la ea. Cand imi amintesc cat de mult iubeam paturica aceea, cred ca pe Daniel nu o sa il privez de ea totusi, dar de suzeta vreau sa scap cat mai repede, deocamdata incerc sa i-o dau cat mai putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Eu i-am dat-o pe Dna Suzi inca din maternitate, pt ca am vrut sa se obisnuiasca cu ea...nu stiam daca este sau nu plangacioasa...inca.
La noi este ceva distractiv suzi, nu are treaba cu adormitul...Maya are 5 luni si o saptamana si de la o luna doarme toata noaptea neintrerupt, de la 23.00 la 09.30-10.00... sunt super norocoasa. Nici nu plange, decat rar de tot, in vizite, cand vine toata lumea buluc pe ea sa o vada, sa vorbeasca...si se sperie probabil, drept pt care le-am spus tuturor sa o ia incet, pe rand, sa nu se mai sperie.
Seara adoarme la tzitzi, dar uneori se mai trezeste cand o iau si o pun in patutz, dau drumul la stelutza care proiecteaza desene pe perete si canta si adoarme singurica, fara suzi. I-o dau doar ziua, daca este mai maraita. Daca ii e somnic, adoarme singurica si fara.

Ea in schimb isi aduce amandoua manutzele in fatza, pe piept, o prinde pe stanga cu dreapta si isi suge mana dreapta de unde pui ceasul la oamenii mari....n-am mai vazut asa ceva!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)
slideshow Maya
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">site fulguleti

Mergi la inceput