Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

leea mai bine cumpara o masca de la farmacie. Nici nu e scumpa,doar 30.000. Silvia asa a resuti sa nu transmita bbeului raceala ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna fetelor!
MADAU - felicitari pentru reusita cu silueta. Eu mi-am cumparat haine noi pentru botezul lui bebe si cu toate astea, pantalonii i-am incheiat cu chiu cu vai... am trecut de la marimea 40 la marimea 46 si totusi am slabit 10 kg, dupa ce am nascut, am piedut 7 cu nasterea si mi-au mai ramas inca 9 (din cele 26 care le-am pus cu sarcina) pe care am sa le dau jos cel mai greu, probabil la sala si cu regim dupa ce nu va mai vrea bebe sa pape san.
LEEA - bebele meu beneficiaza de masaj dupa baitza. Il facem cu lotiune pt bebei de la Nivea sau cu ulei Johnson. Nu se pune mult, se incalzeste un pic in mana si apoi se aplica pe pielea puiutzului. Lui bebe Albert ii place la nebunie.

Adelina cu Bebe Albert (16.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Seara buna fetelor,
Vad ca e xista o "moda" a racelilor care nu ne-a ocolit nici pe noi. A inceput sotu' si am continuat eu. Mai bine zis ma doare gatul si am o stare generala naspa. N-am febra dar nu ma simt nicicum. Umblam amndoi cu masca pe fata in casa ca pana acum bb a scapat si sper sa avem atat noroc sa scape macar el. Ieri a avut doar 4 mese si asta m-a ingrijorat ca ma tot gandesc sa nu cumva sa se imbolnaveasca (e prea mic sa treaca la 4 mese pe zi, nu? )

Noutati nu prea avem, atat ca de cateva zile la noi alterneaza zilele cu somn ioc cu zile in care avem cate o repriza-doua de somn de 2-3 ore.

Eu tot stau sa ma gandesc ce sa fac cu serviciul asta si pana la urma am ajuns la concluzia ca voi mai sta cateva luni acasa cu piticu' si apo il expediez la parintii mei care stau la 5 minute de noi (pe jos). Nu stiu daca o sa functioneze sau nu dar ne gandeam sa-l lasam dimineta inainte de a merge la lucru la ai mei si dupa-masa sa-l luam acasa. Da' pana atunci mai e cale lunga.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

Madau, vezi ca pe dracia aia de solutie scrie ca nu necesita clatire. Prima data, am recurs si eu la aceeasi varianta (sterilizare la rece) dar ma enerva mirosul ala si faptul ca trebuiau sa fie perfect uscate biberoanele. Asa ca, am trecut la metoda clasica de fierbere.

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Leea, pai sa-ti zic cum fac eu: nu-i fac niciodata masaj dupa baie, fiindca tot timpul e infometata si n-are rabdare. Eu ii fac masajul in timpul zilei, dupa somn si papa cand e si ea relaxata si dispusa sa ma suporte. 30 de minute de frecare, nu-i de colea.
Nu-i fac masajul cu ulei, ca ramane pielea ca dracu'. Ii fac cu lapte de corp, ca ala intra in piele pana la urma si nici nu murdareshte hainutzele. Ei ii place. Dupa masaj de obicei mai mananca si apoi somn la greu.

Lavi, u ca-mi duci doru'. Inseamna ca ma iubeshte si pe mine cineva pe forumu' asta.

Valeu ce-si roade asta mica mânurile, biata de ea. Ma car s-o calmez.
Sa fitzi cumintzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Pentru mamicile care fierb biberoane:
Eu le-am fiert o perioada si, din cauza "duritatii" apei, erau acoperite cu un praf alb. M-am hotarat apoi sa-mi iau solutie de sterilizat biberoane si tetine de la Chicco dar, oricat m-am straduit sa le limpezesc, nu am reusit sa scot mirosul de solutie din ele. Si dupa inca 2 fierturi tot nu disparuse definitiv mirosul! Apoi am citit in "Mama..." de Capraru la capitolul "Alimentatia..." si m-am desteptat! In apa in care fierb biberoanele picur putin otet. De atunci biberoanele sunt ca noi, fara nici o pata...
Inca ceva... ca tot veni vorba de "nici o"... s-a schimbat, oare, gramatica lb. Romane? Ca pe ProTv si HBO, in toate subtitrarile, folosesc "nicio" si "niciun".

Cristina Negara cu BB Elise-Stefania,
3 Decembrie 2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/negarafanus/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Da Cristina. S-a schimbat gramatica , acuma se scrie nicio si niciun.Parca arata aiurea, nu?

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

Astrograme:

Andrei al irinucai, 3.11.2005, 8:35 a.m., bucuresti

Scorpion cu ascendent in scorpion

Si aceasta astrograma (precum cea a lui krisztian al lui mandy) este destul de clara si orientata foarte mult catre un anumit profil profesional, deci m-as risca sa estimez cariera: militara sau in “zona” de stat. Sunt incluse si pozitiile mai neasteptate: comandant de unitate militara, director de inchisoare etc. Este totusi posibila, chiar probabila, si o cariera de chirurg.
Istet, studii stiintifice si politice. Frcevente deplasari. Activitate foarte, foarte bogata in scris: acte, carti, documente de serviciu, scrisori.
Farmec fizic. Noroc in permanenta.
Spirit de economie, banii vor veni doar din exercitarea profesiei, nu din alte surse.
Relatii utile cu oamenii in varsta.
Inteligenta originala, intuitiva, spontana. Multe idei.
Daca isi va neglija familia in favoarea carierei, va avea probleme. Karma este sa se ocupe mai mult de familie.
Destul de “iubaret” in tinerete, dar se va cuminti.
Ritm de munca impulsiv, agitat, impulsuri necontrolate, duritate in tratarea inferiorilor. Mediu de munca supus scandalurilor din cauza impulsivitatii nativului.Accidente in campul muncii.
Operatii chirurgicale pentru nativ si pentru sotie.
Casatorie din dragoste. Sotie frumoasa si cu gusturi bune. Nu inseamna ca n-o sa aiba legaturi extaconjugale…dar nu se vor afla niciodata. Capabil sa pastreze mullte secrete.
Simt de raspundere. Principii bune, putin cam rigide. Superstitii. Neintelegeri cu cumnatii.
Ridicare sociala sigura. Prieteni sinceri si folositori.
Procese succesorale.
Gelozie.
Dusmani care vor face multe pentru discreditarea nativului.

Bogdan al lui Gandacel, 14.11.2005, 21:30, bucuresti

Scorpion cu ascendent in leu

Ganditor, retras, egoist, neiubitor de oameni, practic.
Avere castigata si prin speculatii financiare.
Camin fericit, innobilat de arta. Relatii f. bune cu parintii. Copilarie foarte fericita. Relatie minunata cu tatal care are o influenta buna asupra nativului. Tot tatal va influenta bunastarea materiala a nativului. Contracte imobiliare foarte bune, va detine mai multe case si terenuri.
Casatorie din interes cu sotie bogata si cu pozitie sociala buna.
Dorinta de a fi punctul de interes nr. 1 al anturajului sau.Succes in chestiunile legate de arta, lux. Rupere de logodna, cu scandal.
Raporturi bune cu tineretul, calitati pedagogice, inclinatie pentru jocurile de noroc. Multe relatii amoroase, unele din interes.
Pretuire din partea colegilor, numeroase relatii amoroase desfasurate la serviciu (in mod cert!), mediu de lucru cu multe femei, munca poate fi in legatura cu arta.
Foarte cochet, are grija de corpul sau, de aspectul sau, de curatenie.
Legaturile erotice sunt precedate de incurcaturi si circumstante ciudate. Multe pretentii cu privire la partenera erotica, dar acestea sunt rareori implinite deoarece sunt exagerate. Casnicia va inregistra perioade haotice.
Bolile si pericolele apar brusc, dar are o protectie buna.
Imbogatire mare si brusca, probabil de pe urma sotiei.
Lupte puternice in profesie, dusmani care “il sapa”, incapatanare, tendinte de dominare in sfera carierei.
Activitate in legatura cu publicul. Ascensiune sociala foarte buna. Schimbari si fluctuatii in profesie, Nervozitate mare la serviciu din partea nativului, dar totusi popularitate in mediul profesiei. Posibil sa fie vorba de o persoana publica.
Pericole pentru frati, daca vor exista.

mama di tutti, da-mi si locul nasterii pe mail, sa-ti fac si astrograma daca tot imi dadusi celelalte date.

cristina, dam si noi date de la 2 luni fara 3 zile: 58 cm si 4920 g, pune si tu 5 kg. multumim.

a venit pediatrul. rezumat: plamani si inima bine, putza bine, kk e ok, siguranta la mentinerea capului, sholduri bine, usoara hernie ombilicala da' nu facem nimic, poate trece, fontanele prea mari asa ca dispune calciu gluconic si 3 pic in loc de 2 pic de vigantol pe zi, joi sau vineri facem vaccin infant bla-bla (stiti voi care), mucii care ii horcaie intre nas si gura nu prezinta pericol, nu are voie in marsupiu pana la 3 luni, cearta ca de ce nu pun body pe sub costum (a 3-a oara, da' io ma incapatanez sa-l calesc, plus ca e cald la pitic in camera)

ma duc sa citesc din urma ce mai faceti si revin



mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Buluci pediatra nu mi-a zis nimic despre kk cu muci. Poate are importanta doar daca apar si alte simptome sau... nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ptr cele pasionate de gramatica: www.evz.ro/diverse/?news_id=201397" target="_blank">http://www.evz.ro/diverse/?news_id=201397.

Oricum, poate ca pe forum se mai accepta si greseli, ca doar suntem mamici ocupate care scriu in graba, dar e mai bine sa ne informam.
Eu am alt pitic: stiu ce se scrie corect "inec", nu "innec", precum si "innebuni", nu "inebuni". Nu-i asa, Meems?

Mergi la inceput