Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Dana, bafta cu regimul! AM citit si eu despre el acum 2 saptamini, pare fain.

Fetelor am citit din cartea cu diversificarea a lui kid, si acum mor de pofta (si eu nu sint pofticioasa, exceptind produsele din ciocolata, desigur). Numai bunataturi in cartea aia.

Nu stiu care e mai inconstienta, eu sau maica-mea. Vineri i-am dat fetii prima oara suc de morcov, azi i-am bagat si 30 ml suc de mere; iar joi vrem sa-i dam supa de legume. Intre timp a primit si orez Nestle. Copilul pare fericit, ride, doarme la amiaza normal. Duminica pleaca mama, sper sa-i fac eu de mincare. Daca nu, borcanase.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Ioana mersi ,aici borcanasele sint foarte mult cotate si spun ca sint chiar mai indicate decit sa ii faci tu papa lui bebe dar sint pareri impartite

Ma duc sa imi scot un pic puiul afara

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

quote:
Originally posted by kid2003

Da' noi nu putem sa producem biscuitzi in casa? Fara zahar si altele? O sa caut pe net


E in CC o reteta de biscuiti pt bebelusi dar e cu zahar. Poate merge inlocuit zaharul cu fructoza (sau glucoza, dar nu stiu daca glucoza se poate prepara termic).

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Dana, eu sincer am mai mare incredere in borcanas decit in ce gatesc io. Parerile sint impartite despre orice lucru; cit timp sint naturale 100%, n-au cum sa nu fie bune borcanasele (parerea mea).

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna ziua fetele cochetele,

Raportez triumfatoare ca dupa ce sambata seara piticul a facut circ si nu a vrut cu nici un chip sa manance de la san, ieri am reusit sa-i dau toate mesele direct de la sursa. A facut niste fitze la un moment dat de incepusera sa ma treaca transpiratiile dar pana la urma l-am pacalit, i-am dat un biberon cu un pic de lapte, l-am lasat sa suga de cateva ori sa i se deschida apetitul si apoi l-am mufat repede la san si nu a mai obiectat. Doamne ajuta sa-l tina asa.

Treaba e ca la 1 martie incepem si noi cresa si va trebui sa-l obisnuiesc sa manance 2-3 mese pe zi din biberon oricum si atunci sunt mari sanse sa nu mai vrea deloc la san.

Marinela, foarte frumoasa mobila, sa stii ca o sa-ti fur ideea cu rafturile de la hota.

La Multi Ani sarbatoritilor zilei : Maria Alexia, Alexandra, Gabriel, Darius Alexe, Brianna-Cristiana, sa fiti sanatosi si sa primiti cadouri frumoase.

Vero, La Multi Ani! Sananate maxima si noroc.

Ramona, felicitari pentru botez, sa-ti traiasca micuta crestina.

Nanadana, bafta cu regimul, tine-l tu ca poate se ia si la mine.

Marlena, frumos tortul si sarbatoritul e tare dragalas, sa-ti traiasca.

Irina81 sunt super pozele. Cu ocazia asta l-am admirat si pe Matei, e un scump. Bafta la invatat si la examene.
Sa stii ca lui Victor aproape i s-a inchis hernia, mai iese doar un pic buricutzul din cand in cand.

Moki, eu nu prea apuc sa ma plictisesc, nici nu stiu cand trece ziua si treaba in casa fac minimul necesar. E adevarat ca uneori mi-as lua o pauza de cateva ore de la rutina zilnica dar pe de alta parte incerc sa profit de zilele pline cu bebe inainte sa-l duc la cresa.
Tu cand zici ca te plictisesti e din cauza ca faci zilnic acelasi lucru sau ca ai ceva timp liber si nu ai idei cum sa-l consumi?

Pupaturi la toata gasca,

Anto siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

moki, nici eu nu ma plictisesc, trece ziua foarte repede; cit doarme fata stau pe net, cit e treaza ii zdrangan jucarii.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

am stat afara aproape 2 ore si nu va spun ce incantat este manzu,isi benocla ochisori peste tot , ca am fost in portbebe

Antomersi,dar mi sint mandra azi va dati seama nu am papat nimic dulce si nu va spun ca in bucatarie unde te uite vezi cite ceva ,ca la mine asta era pacostea ca papam cioco,biscuitei,bomboane de cioco ,prajiturele tot ce era dulce

Ioana eu sint de acord cu tine , mai ales cele dulci (eu le_am mai gustat si inainte de a veni Antoine,de abia astept sa faca 6 luni sa pot sa-i dau ,sa mai ling si eu barcanasul

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Ce inseamna "plictisesc" ?

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Salutare mamici!Ca de obicei raman mereu in urma si nu reusesc nicicum sa recuperez capitolele, doar pe cel care este inceput, cel mult si pe cel anterior, ofofof timpul asta ma distruge, iar la tastarnizta pe care o aveti, nu fac fata Oricum nu mai fac promisiuni ca vad ca nu ma pot tine de cuvant si ma ratacesc mereu ca oaia de turma, Asa ca, mai bine tac si fac Mai am un examen si termin si eu sesiunea asta imputita si poate intru in rand cu lumea si eu, ca tare multe intrebari am si eu de pus.In alta ordine de idei, am inceput si noi diversificarea cu suc de mar, morcov si portocale, supa, cereale, branza calcica si piure de legume.Cam astea pana la ora actuala,iar masuratorile sunt 7 kg si 64 cm,pe 14 feb facem 5 luni.Sunt si eu in dubii cu banana, daca sa-i dau sau nu , ca am inteles ca sunt ceva probleme de la ea la unii copii si zau ca nu vreau sa risc, ca si-asa are o digestie cam dificila.Cat despre zahar,as vrea si eu cat mai putin zahar in alimentatia bebeului dar, se pare ca e cam complicat.Apropos Kid, subscriu si eu NU zaharului, dar intampin probleme la ceai, pe care nu-l accepta neindulcit, tu cum faci?- eu am incercat sa inlocuiesc ceaiul cu apa, dar pardon...s-a lasat cu urlete Pe curand, pe toate cu bebelusi cu totNorinapoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Irina, "plictisesc" inseamna ceva ce se intampla cand eram noi gravide si in concediu prenatal hi, hi, hi....ce mai bananaiam pe aici toata ziulica...cc ca acum

http://pg.photos.yahoo.com/ph/karmenutza2004/album?.dir=/6b3f

Mergi la inceput