masina de paine

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

monika: eu am doua palete micute....nici nu seamana apalete, dar ma rog... eu zic ca le-am pus bine... dar amestecarea era mai degraba o vibratie cu zgomot destul de mare..... e marca alaska... nici n-am avut curaj sa o mai bag...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

disperata, si eu am tot Alaska.
Problema cu masinile astea e ca trebuie sa le nimeresti cantitatea si in functie de tipul de faina. Eu zic sa incerci intit o reteta de piine din carticica ei.
Eu am facut de 2 ori piine cu ea si o singura data mi-a reusit (prima), dar asta fiindca eu ma incapatinez sa fac piine cu faina integrala, fara zahar, ulei, etc., doar cu apa, drojdie si sare. Dar, pina la urma am s-o inving eu .
Deci, trebuie sa respecti exact instructiunile de acolo, intii sa pui lichidele, apoi faina, sarea, drojdia (uscata neaparat), etc. Trebuie sa ai grija ca drojdia sa nu vina in contact cu apa sau sarea (scrie in carticica). Si bineinteles, trebuie sa alegi programul corespunzator (pt. cozonac si cantitatea respectiva).
Daca ai respectat aceste indicatii si totusi ai patit ce-ai scris mai sus, inseamna ca ai gresit cantitatea de apa (a fost prea putina). Asa am patit eu prima data cind am inteles gresit masurile.
Daca mai descoperi ceva, sa-mi spui si mie...



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

,ai sa fie! drojdia sa nu vina in contact cu apa sau sarea? de ce oare? asta n-am citit-o.... mi s-a parut saracaciaosa cartea de retetea de la aceasta masina... 2-3 retete. am citit o gramada pe net... si cele mai multe rettete erau cu drojdie uscata... eu am folosit proaspata/// poate ca nu trebuia..!~

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nella spune:

Este normal sa faca putin zgomot masina de paine si se poate folosi si drojdia proaspata.La o capacitate a masinii de 700gr.poti inlocui drojdia uscata cu 25gr.drojdie proaspata.Este important sa pui in masina totul in ordinea din reteta ,daca masina este programata sa coaca painea dupa mai mult timp este indicat ca drojdia sa nu vina in contact cu apa.Zaharul ajuta drojdia sa creaca bine painea.Daca masina nu are program de cozonac este indicat ca acesta sa fie doar framantat in masina de paine si copt in altceva.
Atentie fetele din Ro.sa nu cumparati masina de paine "MELISA",caracteristicile ei tehnice lasa mult de dorit si teflonul din cuva se exfoliaza fara a fi atins de corpuri dure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Si la mine se mai intampla sa faca zgomot mai mare si am observat ca e din cauza ca am pus prea putina apa si masina forteaza motorul sa mestece aluatul. Eu am ridicat capacul si am adaugat un pic de apa calduta.


Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

mie mi se pare , insa ca iese coaja tare. o pot stropi cu apa in timpul functionarii? mi-e cam teama... dar am inteles ca asta o det. sa fie mai moale!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Eu am la masina de paine o optiune pentru crusta mai bine coapta (dark)sau mai putin coapta. Incearca varianta mai putin coapta pentru coaja.
Daca nu ai aceasta optiune, dupa ce scoti painea din masina incearca sa o acoperi cu un prosop si sa o pui in punga. Va transpira si sa va muia coaja.

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

da, si masina mea are... 4 situatii ..insa cand am dat sa se coaca mai putin rumena.. timpul total de "fabricare" s-a micsorat cu o juma de ora... si nu s-a copt ... a trebuit sa incalzesc cuptorul de la aragaz si sa termin coacerea. a iesit ... dar coapta in 2 scule, sa zic asa.. si tare bineinteles....

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Vreau sa imi iau o masina de facut paine, dar una care sa faca si cozonac. Am vazut o masina la Altex, dar nu scria ca ar face si cozonac, avea tot felul de retete de paine printre care si paine dulce. Asta inseamna cozonac? In masina poti sa pui 500-750 grame faina.Ce credeti, are o capacitate mica? Ati putea sa-mi spuneti ce marca aveti voi, sau se considera reclama? Vreau sa-mi iau, dar imi este teama sa nu dau banii degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Oana, ai vazut cumva Moulinex? Eu din aia am, si tot de la Altex (sau Domo, nu mai stiu, am cumparat-o de pe Net). Dar e cu capacitate mica 500-750, d-aia trag concluzia ca e aceeasi marca. Sa stii ca nu am testat-o inca la cozonac dar am o reteta, o sa fac si o sa iti spun. Oricum eu i-am dat "de cap" in sfarsit, dupa ce am stricat cateva paini, ba au iesit tari, ba prea putin coapte...Acum stiu cum sa dozez masurile, fac dupa retetele gasite pe forum si adaptate, cele din manualul ei nu prea ma satisfac. Oricum iese painea f buna si naturala. Suntem multumiti! Iar cand avem musafiri sunt toti super impresionati ca am paine de casa

Mergi la inceput