masina de paine

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Anda, ca sa te consolez, eu am inceput sa fac paine buna cu masina dupa vreo 10 incercari cel putin:)
Pana te prinzi de concentratia perfecta, pana gasesti programul cel mai bun. Coaja nu se rumeneste deasupra, pt ca se incalzeste/coace din laterale, dar asta nu-i asa mare bai.
Io zic ca nu e neaparat sa o faci din faina integrala, cica la copilasi e mai buna faina mai alba pt sistemul digestiv. Eu o fac din faina 650, fara adaosuri in ea, dar a durat ceva pana m-am prins cata apa, drojdie sa pun ca sa iasa buna. Eventual poti combina faina alba cu putina faina de secara.
De obicei se indica un cub de drojdie la 1 kil de faina. Ei, eu am ajuns sa folosesc 1/5 cub de drojdie la 730 g faina, si iese perfect!!!
Deci e pe incercate. Daca mai ai neclaritati, te ajut cu placere.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Coraly, da vino pana la mine si fa-mi si mie o paine pliz:)
Stiu ca nu ai cum, dar mi-ar fi placut.
Eu nu pun drojdie cub ci drojdie praf, oare de la asta e?

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Un pui de somn si-un inger bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Mai sa stii ca am incercat si eu cu drojdie la plic si nu mi-a placut. Acum numai drojdie la cub folosesc, si cantitate mica - am tot redus-o, treptat, pt ca imi crestea painea bezmetic, iesea din tava, sau se umfla pe laterale si la mijlic se plostea, tot felul de experiente am avut. Conteaza mult sa gasesti proportiile ideale.
Masina mea e Alaska, asa ca e diferit, dar iti spun ce pun eu, asa de informatie: 1-2 linguri ulei sansa de masline, 1/5 - 1/4 cub de drojdie, 450 ml apa, 730 gr faina 650, 2,5 masuri mici de sare, o masura mica zahar peste drojdie. Folosesc programul 2, care e de 3,35 h.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Am mai pus una la facut sa vedem ce iese!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Un pui de somn si-un inger bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Coraly, painica ta iese pufoasa sau mai indesata?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Totul despre alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Gabi, a mea nu iese pufoasa, datorita fainii cred. Pt. ca s-a intamplat sa fac si cu faina 000 sau din aia imbogatita cu tot felul si a iesit f elastica si pufoasa. Intr-adevar iese indesata, da noua ne place si asa.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Am reusit! dar o reteta cu lapte si unt nu paine simpla...

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Un pui de somn si-un inger bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

reteta???? o vreau si eu!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Totul despre alaptat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Reteta este pentru o paine de 1 kg.
Ingredientele se pun in ordinea de mai jos.
1. unt topit - 70g
2. sare - 1 lingurita si jumatate
3. zahar - 3 linguri
4. lapte lichid - 350 ml
5. faina 530 g
6. drojdie 1 lingurita si jumatate

seamana foarte bine cu reteta postata de tine Gabi-k doar cantitatile sunt altele si eu am luat-o din carticica mea. A iesit buna, cam dulce insa pufoasa.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Un pui de somn si-un inger bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cuptor de paine Panasonic
ad_risnov
Am deschis acest subiect pt. a impartasi si altora experienta mea nemaipomenita in ceea ce priveste cuptorul de paine panasonic, modelul SD 255.

Acum o saptamana am botezat un bblus si am primit cadou de la parintii baietelului un cuptor de paine panasonic. Vreau sa va spun ca este o adevarata minune. Am facut pana acum peste 6-7 feluri de paine: din faina alba, integrala, de secara, cu semnite, cu masline, cu germeni de grau... Avem zilnic paine proaspata in casa, din cele mai bune ingrediente luate de la magazine naturiste (Plafar si Naturalia).
Se poate programa de seara, astfel incat dimineata painea este calda, iar in casa e un miros imbatator de paine coapta.

Dupa masina de spalat rufe, este al dolea aparat important din casa.

Mai ales pt. cei care nu au magazine de paine aproape de casa, dar si pt. cei care doresc sa manance o paine sanatoasa, este o adevarata minune.

Daca aveti intrebari, va raspuns cu cea mai mare placere.

monica-elizabet
si noi avem tot panasonic acum si sunt super, super multumita de masinutza mea de paine.
inainte ama vut melissa si oricat m-am straduit nu iesea painea buna
uite s-a mai vorbit aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68330&SearchTerms=masina,de
asta daca vrei sa faci schimb de pareri si retete
numai bine si sa o stapanesti sanatoasa


b.nica
vasul in care sta aluatul este din teflon?

monica-elizabet
toate marcile se lauda ca vasul este din teflon
dar eu la masina melissa pe care am avut-o dupa nici o luna de zile incepuse sa se exfolieze asa zisul teflon fara macar sa ating vasul ala cu ceva metalic(si curios este ca daca cititi subiectul la care am dat "copy" cineva chiar spunea ca a avut aceeasi problema cu a mea numai ca eu nu am apucat sa citesc inainte...
acum cu noua masina nu am probleme de nici un fel si la 2 zile fac paine

ad_risnov

Sincer nu stiu din ce este. Are culoare argintie (cum e aluminiu), este f. usor si apa curge pana la ultima picatura de pe el. Noi am facut, de doua saptamani, aproape zilnic paine si nu am avut nici o problema.
Avem niste prieteni care au acest cuptor de doi ani si nu au avut nici ei nici o problema.


julax
cam cat costa?aveti idee?


julax
Am gasit aici intre timp modelul.Cred ca asta e.Sa inteleg ca se poate coace doar o paine de cel mult 1200gr?Sau 2-3 care sa insumeze aceasta greutate?

monica-elizabet

o singura paine dar este super de ajuns

b.nica
ma scuzati ca insist dar mie mi se pare important din ce este facut vasul in care creste si se coace aluatul,poate totusi va dumiriti pt. ca daca nu este din teflon imi iau si eu unul la fel.


ad_risnov
Julax, acela este modelul. Ai gasit un pret f. bun pt. ca la Media Galaxy costa 5,8 milioane. Se poate coace o singura paine, dar de trei marimi diferite, in functie de marimea familiei: M, L si XL.

B.Nica, nu scrie pe cartile cuptorului din ce material este facuta cuva de coacere. Scrie insa sa nu se foloseasca la curatarea ei materiale abrazive, este si f. usoara, de culoare argintie (ca aluminiu), iar apa se scurge pana la ultima picatura de pe ea. Poate un service panasonic te-ar putea ajuta cel mai bine in sensul asta.



Mergi la inceput