varicela

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

julia23
Buna
Stiu ca s-a mai scris despre asta dar nu am avut timp sa caut.
Fetita mea a facut acum 2 saptamani varicela,luata de la gradi.
Eu de 3 zile m-am simtit f rau,dureri de cap si musculare,azi m-am trezit plina de bube pe tot corpul si ma mananca ingrozitor,cu Julia nu am avut deloc probleme sa se scarpine.
Mama imi spusese ca eu am facut cand am fost mica dar se pare ca a uitat.
Luni trebuie sa merg sa-mi fac analizele,credeti ca pot sa ma duc sau ar trebui sa aman?
Cat timp sunt contagioasa,sambata viitoare trebuie sa botez si nu stiu daca voi mai putea mai ales ca inca nu am cumparat nimik.
Pot sa ies afara sau trebuie sa stau in casa.
Pe Julia am cam scos-o afara,ca eram la munte cand i-au aparut bubitele si a trebuit sa ne intoarcem.
Boala se transmite si inainte de a aparea bubitele sau doar dupa?Ca am avut contact cu bebitza si tare ma tem sa nu faca si ea.
Astept raspunsurile voastre!
Multumesc mult!


mamitzica
Esti contagioasa pina cind bubele se acopera toate cu cruste asa ca uita botezul;copilul are noroc daca e alaptat si mama a avut varicela pentru ca asa are si copilul anticorpi.Daca nu ar trebui dus la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Fetelor raspundeti-mi si mie va rog.
Sunt contagioasa mai mult de 2 saptamani?
Am vorbit cu parintii bebitzei si au fost de acord sa amanam pe 27,sper sa imi treaca pana atunci.
Nu mi-am imaginat vreodata ca la adulti poate sa fie asa greu,2 zile nu am putut sa ma ridic din pat din cauza durerilor musculare,de fapt tot corpul ma durea,capul f rau.
Julia mea a avut f putine bube pe corp,pe cand eu sunt plina toata mai ales pe fata si burta si ma mananca ingrozitor,le dau cu alcool mentolat si iau Claritine dar degeaba.Ufff mai bine faceam si eu cand eram mica.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Si baiatul meu a facut o forma foarte usoara de varicela (cateva bubite, doar vreo 6-7 cu lichid) si alte cateva mai micute. Chiar am chemat asistenta de ocrotire acasa sa vada daca e varicela intr-adevar. Noi am stat internati la spitalul Colentina pentru enterocolita si in salonul vecin era varicela, asa ca am avut de unde sa luam. N-am mai avut nici un dubiu ca a fost varicela cand a luat si fetita mea (la fix 2 saptamani de cand a erupt la Victor) si ea a facut o forma "adevarata" cu sute de bubite imprastiate pe tot corpul. Dr. mi-a recomandat aciclovir, doar in cazul complicatiilor sau a unei forme foarte urate. Nu le-am dat la nici unul (mai ales ca dr. mi-a spus ca daca-i dau ar putea sa nu-si cladeasca o imunitate 100%-aciclovirul ar impiedica evolutia normala a bolii).

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

Eu stiu ca esti contagios pina la caderea ultimei bubite.Consulta un medic.Adultii intotdeauna fac forme mai urite decit copii.Si baiatului meu i-au aparut citeva bubite in primele 3-4 zile si am fost foarte fericita,insa fericirea nu a durat mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inex spune:

Noua ne-a zis si doctorul de la infectioase si pediatrul ca bolnavul de varicela este contagios pana la uscarea tuturor bubitelor.Pana cad toate poate dura si o luna.Cam dupa 2 saptamani se poate iesi afara din casa deci nu mai e pericol de contagiozitate.

Inex ,de 2 x mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu stiu ca e contagioasa cat timp se mentin crustele. Azi se implinesc 2 sapt de cand a erupt la baiatul meu de trei ani, insa mai are cruste. Si tot azi au aparut bubite la bb care are doar trei luni si mananca doar san.
Mamici care ati avut bb asa mic cu varicela, bb a avut febra? Ca al meu are deocamdata vreo 5 bubite dar febra nu a facut. Si stiu ca nu tb spala, dar la noi au iesit bubitele (2) la fundulet si nu pot sa nu il spal.Tine tot asa mult la bb mic. Ca la cel mare a fost urat ( febra 5 nopti, bube multe si urate).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Febra la varicela - cat dureaza?
Bebe Beca
Nepotzica mea are varicela si de 4 zile face febra. A urcat pana la 39,3. Nu i-au mai aparut bubite, in afara de cele pe care le are deja. A venit un medic astazi si i-a spus mamicii ca, daca mai trece febra de 38, sa ii dea Augmentin. Voi stiti cumva cat dureaza febra in caz de varicela? Sau febra are legatura cu aparitia unor bubite noi?


angy11
Vai de mine,antibiotic la varicela,n-am auzit asa ceva,amandoi copii mei au facut varicela,fetita chiar cu complicatii,dar au primit Panadol pt. scaderea febrei si fetita a mai primit si Fenobarbital,era foarte nasol.
Eu zic sa mai chemati un mdeic sa mai auziti o parere.
In general febra tine cateva zile.


aissa
In bolile eruptive antibioticul inhiba eruptia si prelungeste febra!!! Boala trebuie lasata sa-si "faca de cap" sa erupa toate bubele. Doamne fereste ce dr idiot! So vada alt medic copilul sa fie sigura ca e varicela si sa nu ii dea antibiotic!


Bebe Beca
Au fost 2 medici la fetita: primul a spus ca are niste bubite in gat, al doilea a spus ca are rosu in gat. De aceea a prescris antibioticul. Ma iertati, asta cu rosu in gat am uitat sa o scriu.
Dar chiar si cu rosu in gat, din ce am inteles de la Aissa, nu e bine sa primeasca antibiotic. Iar de bubite in gat nu am mai auzit pana acum...

Bebe Beca
Pot fi si momente de pauza, in care nu apar bubite, urmand momente de eruptie?


angy11
Bubitele in gat,daca existau,se poate sa fi fost tot de la varicela,fetita mea avea,pe limba sub limba,peste tot,toti medicii care au vazut-o,inclusiv seful clinicii de infectioase de la noi,au spus ca asa o forma cutanata n-au mai vazut.

Sa lase varicela sa-si faca treaba si cu rosul in gat....dup-aia.


Bebe Beca

Bun, deci exista bubite in gat! Eu credeam ca asa ceva nu se poate. Adica este posibil ca rosul in gat sa fie, de fapt, bubitele in gat? Pentru ca, asa cum v-am spus, un medic a spus ca sunt bubite in gat, altul a spus ca este rosu in gat.

Adela Iepure
Poate face bubite si pe mucoase si alea sunt cele mai dureroase. Al meu a facut si in ochi, daca va puteti imagina.... Oricum si al meu a facut rosu in gat si a tusit cat a avut varicela dar dr. mi-a spus ca fiind boala virala poate avea manifestari asociate similare cu cele de viroza respiratorie. Deci nici vorba de antibiotic.

La Andrei bubitele au erupt in mai multe randuri de-a lungul a vreo 10 zile-2 saptamani, fiecare eruptie a fost insotita de febra. Eu i-am dat doar antitermic si am folosit extern alcool mentolat (evident la indicatia medicului).

annablue
Nu te speria de rosu in gat, asa apare tot de la varicela. Si Adi a facut la fel, e o reactie normala. Nu-i da sub nici o forma antibiotic, ca e mult mai grav sa inhibe iesirea bubitelor si sa prelungeasca boala !!!!!
Da-i cu mixtura mentolata de la farmacie si multa vitamina C si lichide, mancare usoara si cat se poate repaus la pat. Cu cat se "zbuciuma" mai mult jucandu-se (ca doar e copil), cu atat dureaza mai mult pana ies toate bubitele !!!
Si nu va speriati de febra, da-i doar panadol (e mai bine suportat decat Nurofenul).
Sanatate multa ~!



aissa
Pai exact asa am patit eu cand eram mica, de aia si stiu. Am facut una dintre bolile copilariei, nu mai stiu care. Dupa cateva zile de febra mama a chemat salvarea care a zis ca am "rosu in gat" si mi-a dat antibiotic. Dupa alte zile de febra peste antibiotic m-a vazut alt medic si a observat ca de fapt in gat aveam bubite. Si cum am oprit antibioticul cum au erupt in toata splendoarea. Deci trebuie sa fie siguri ca e rosu in gat sau bubitele de pe interior (ca la astea apar bubele intai in interiorul organismului si apoi pe piele).
Eu nu am zis ca la rosu in gat nu se da antibiotic, eu am zis ca in bolile eruptive, astea cu bubite, care sunt cu totul alta mancare de peste nu are nici un efect bun antibioticul, ba chiar intarzie evolutia bolii.
Oricum sanatate.


gabi.i

Bebe Beca nu cred ca va mai dura mult febra cel mult o zi doua.La mine au facut amandoi copii unul dupa altul. La fetita(3 ani) febra a durat doua zile dar la baietel(1 an) febra a durat pe toata perioada eruptiei,adica vre-o 5 zile.Eruptia a fost in valuri la amandoi adica dupa prima zi de eruptie au urmat doua de pauza si apoi iar o zi doua de eruptie si gata.Ca tratament nici eu nu le-am dat decat nurofen si panadol pt febra si extern mixtura mentolata pt mancarimi.


Bebe Beca
Va multumesc, mamici! De cateva ore nu mai stiu daca a mai facut febra mititica sau nu...

korinna

Azi am fost si noi la medic la urgenta..diagnostic confirmat:varicela.Adsrta dupa 2 nopti cu febra.Ca mediacatie i-a dat:nurofen,peritol,o mixtura de la farmacie impotriva mancarimii de piele,flonidan,biazol.
poze cu familionu'


Ana71
Buna,

Si noi ne confrumtam cu varicela. Am fost internata cu amandoi copiii (Victor 6 ani si Eva 1 an) la Colentina pentru o viroza digestiva urata (cu perfuzii, antibiotic) si in salonul alaturat era internat un copil cu varicela (cu complicatii). La 2 saptamani dupa ce am iesit din spital i-au aparut lui Victor bubitele de varicela, apoi la 2 saptamani dupa primele bubite ale lui Victor au erupt la Eva. Victor a facut o forma extrem de usoara (cu toate ca el la unele ciupituri de tantar face niste blande uriase) cu cateva bubite (20 -30 dintre care doar 4-5 mai mari-de ma si intrebam daca este intr-adevar varicela). Nu a facut deloc febra pana in a 5-a zi, cand, desi nu a mai aparut nici o bubita in exterior m-am trezit cu el cu frison si febra mare si senzatie de voma (de era cat pe-aci sa ma duc cu el iarasi spital-eu stiam ca febra mare apare decat la eruptii). I-am dat Panadol si dupa 2 ore i-a scazut (si nici n-a mai facut febra dupa aia). Dr. mi-a zis ca e posibil sa-i fi erupt atunci in interior (eventual in gat si de acolo senzatia de voma).

In schimb Eva a facut o forma tare urata cu sute de bube (unele uriase, cat unghia de adult) numai in cap cred ca are peste o suta. A facut febra 3 zile, seara peste 39 si vineri a venit pediatra s-o vada. Mi-a zis ca e o evolutie normala a bolii si poate face febra si 10-14 zile (uzual apare febra in primele 7 zile). I-am dat doar Panadol. Ieri (sambata, in a 7-a zi de la primele bubite) a fost prima zi in care nu a mai facut febra si nici bubite noi nu i-au aparut. Unele vechi chiar au inceput sa se usuce. Si ea are si la ochi si in gura si in gat. Sper sa nu mai faca febra si sa nu-i mai erupa altele. Si incerc sa vad partea pozitiva a lucrurilor, acum stiu ca sunt imunizati 100%. A si inca ceva, in forme grave ale bolii sau pentru copiii cu imunitate scazuta se mai recomanda si aciclovir (pediatra Eevi mi-a zis sa-i dau doar daca continua cu eruptia urata si febra-ea prefera totusi sa-l evit pentru ca nelasand boala sa-si faca meandrele e posibil sa nu mai capete imunitate 100%). Eu le-am dat la amandoi cu violet de gentiana pe bubite. Si mie mi se pare aiurea recomandarea de antibitic. Si Eva avea gatul rosu cand a vazut-o pediatra (am inteles ca intra in manifestarile bolii).


korinna
Mare noroc ca cel mare al meu,in varsta de 10 ani a facut cand avea vreo 4 ani.Asa ca de data asta scap numai cu cel mik bolnav de varicela.Si el are o gramada de bubite in cap.Pe fata are,insa nu foarte mari si nu purulente.E ca la piscatura de tantar.
Nu mai face febra.

Bebe Beca
Va multumesc, s-a facut bine pitica. Ii trec deja bubitele si febra nu a mai facut de 2 zile. Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Varicela adult - posibil si bebe?
oanamaria_luiza
Am 30 ani si am facut varicela, de sambata am stat in pat si abia acum m-am ridicat. Nu am sa povestesc cat de rau mi-a fost mie, sunt putini adulti care fac si nu stiu daca intereseaza. Am cateva intrebari pentru mamicile care au trecut prin experienta asta cu odraslele lor.
Al meu bebe are in curand 11 luni, ne asteptam din clipa in clipa, desi speranta moare ultima, poate-l fereste Dumenezu de data asta.
Nu mai lungesc vorba, iata ce as vrea sa intreb:
1. s-au plans copii de dureri de cap?
2. cat a durat febra? si cat de mare a fost?
3. in cat timp s-au vindecat bubitele?
4. cum conving un bebe de 11 luni sa nu se scarpine?
5. cat timp nu se face baie? si de ce nu se face baie?

Cam atat in trece acum prin creierul zdrente.
mamica dulce
uite,pe mine ma intereseaza-cum de ai facut varsat de vant?de unde -l-ai luat?
eu inca nu am avut-de fapt,in afara de oreion n-am avut nici o boala a copilariei si acum puiul meu merge la gradi(de vreo juma' de an,dar ne-a pazit Dumnezeu pana acum de contagioase din astea)
Eu tot zic de vreo doi ani ca o sa-mi fac vaccinul,dar tot aman...daca-mi spui ca e chiar asa nasol la adulti,ma duc,si inca repede.
Eu as vrea sa-i fac si lui marc (3 ani)pentru ca ma apuca groaza sa stiu ca o sa trebuiasca sa-l pazesc doua saptamani sa nu se scarpine-si cu el nu te intelegi,compromisuri,promisiuni ,santaj...nimic frate!

daca puiul tau o sa faca pune-i manusi moi in mana,daca nu ai,poti sa-i legi un material moale "cosuletz" peste pumn..la fi-meu de 3 ani nu mai merge,nici la minus 10 grade nu am reusit vreodata sa-i pun.

si da-i cu multa pudra din aia speciala ..si multa bafta,poate nu s-a prins.

oanamaria_luiza
nici eu nu stiu de unde s-a prins de mine virusul. La cresa la Rares au varicela (nu in grupa lui) dar eu nu ma duc sa-l duc sau aduc, tati se ocupa de asta. Ma tot intreb daca tati poate sa fi fost purtator (el a facut boala in copilarie) sau daca Rares poate sa-mi fi transmis boala fara sa o faca.
Sfatul meu: fa-ti vaccinul tie nu si lui Marc. Am inteles ca la adulti e sigur, la copii nu se stie ce reactie fac. Eu personal nu mai tin minte asa dureri de cap + febra constante si care sa nu cedeze la medicatie. Am luat paracetamol(dafalgan si panadol, 500mg respectiv 1g), (aspirina nu se da la varicela)apoi am schimbat pe ibuprofen, apoi am sta gata-gata sa vomit de la atatea pastile...acum am diaree...febra si durerea de cap tot nu mi-au trecut dar sunt suportabile


mamica dulce
aici se face si la copii vaccinul,ba chiar intre 6 luni si un an jumate (aproximativ,nu mai stiu exact) e gratis,in rest 50 de euro.

Voiam sa te intreb cum e cu bubele?cat te-au tinut?arata mai rau decat la copii,ai rezistat usor sa nu le atingi?Ai putut manca ceva?

oanamaria_luiza
In Belgia nu se face vaccinul anti-varicela la copii. "Vulcanele"(cum le zice barbat'meu)mi-au aparut de sambata si inca nu mi-au trecut si nici nu dau semne ca o sa treaca in curand. Eu am luat si aciclovir si le-am mai stopat oarecum din aparitie/evolutie dar tot am...Cred ca arata la fel ca la copii, incredibil de monstruaseNu a fost chiar asa greu sa nu ma scarpin, acum nu ma mai mananca...dar nu stiu ce sa zic despre un copil, cred ca e tare greu
De mancat nu prea m-am inghesuit de sambata pana azi, cand in sfarsit am pus ceva in gura


mirela alina
Eu chiar astazi i-am facut vaccinul lui Matei(2,6) deocamdata nu are febra, am sa urmaresc si alte reactii.Boala am inteles ca este f. greu de suportat la copii si tocmai de aceea am mers sa-i fac vaccinul.

Cristina_C
Eu am facut varicela la 29 de ani si Robert avea 1 an si 3 luni. Nu stiu de unde as fi putut lua, probabil din sala de asteptare de la poediatru pentru ca nu cu mult timp in urma fusesem cu copilul la vaccin. Curios este ca n-am facut amandoi odata, exact la 2 saptamani dupa ce-am scappat eu a facut si el boala. Nu s-a scarpinat si nu i-au ramas urme, de fapt nici n-a avut prea multe bube. nu puteam evita contactul cu el cat eram bolnava ppentru ca numai cu mine statea. tin minte ca, pevremea aceea am scris si pe forum si o mamica mi-a zis ca, bolnava fiind, a reusit sa nu-si molipseasca si copilul... eu n-am putut evita si, zic eu, tot raul spre bine, macar a facut boala si are imunitate pe viata (stiu ca in cazuri exceptionale se poate face si a doua oara, dar de obicei faci odata si gata si nici vaccin nu-ti mai trebuie).

Daca vreti sa mai ramaneti gravide si n-ati avut varicela va sfatuiesc sa va vaccinati, am inteles ca este foarte periculos sa faci varicela peste sarcina, mai ales in primul trimestru si chiar in preajma nasterii.

Cat despre boala, in cam 2 saptamani ne-a trecut la amandoi - ne-am spalat, normal, in timpul asta dar doar la dus, nu in cada si fara burete. Dr. ne-a dat o alifie mentolata care atenueaza mancarimea.

La mine boala a debutat cu febra mare - 39 si dupa 2 zile a venit si eruptia. Bube am avut destule - mai ales pe corp si chiar pe cap - dar nu pe mucoase cum ar fi in gura, stiu ca se poate intampla. Robert a facut o forma si mai usoara decat mine. La urma urmei, e o boala a copilariei.


ninocikap
Oanamaria , Cristina are dreptate... nu o sa ii apara imediat daca a luat... si eu am facut-o cand eram in liceu...iar la fratele meu a debutat exact dupa ce s-a terminat la mine....

e posibil ca la ea sa fie mai usor de suportat..in general bolile astea ale copilarie sunt mai grele daca le faci ca adult...am inteles...

si cumnata mea a patit la fel... a facut-o pe la 20 si ceva de ani.. apoi a luat-o si fetita ... care avea pana intr-un an... dar a avut o forma mult mai usoara.

Multa sanatate..si te mai asteptam pe la bebelusi de martie - aprilie 2005.

Mirela72
Eu am avut varicela in copilarie si totusi am facut Zona Zoster ca si adult, dupa ce am nascut, e drept o forma foarte usoara, de fapt nici nu mi-am dat seama ce este, am avut doar 3 vezicule care m-au mancat ingrozitor, am crezut initial ca m-a muscat vreun paianjen. Cand s-a imbolnavit fetita mea de 3 luni de varicela am facut legatura si mi-am dat seama ca de la mine a luat virusul. M-am speriat tare ca s-a imbolnavit asa de mica, dar dr. m-a linistit spunandu-mi ca varicela e cea mai usoara boala a copilariei si sa nu ma ingrijorez.
Evolutia copilului a fost foarte buna, n-a facut febra mai mare de 37.5 C si a avut putine vezicule ce i-au iesit treptat, in valuri. Fiind asa de mica nu a stiut sa se scarpine, dar pentru a evita orice disconfort am dat-o cu Fenistil gel si a fost OK, n-a plans, nu si-a modificat programul de masa sau de somn din cauza bolii. E adevarat ca dr. mi-a spus sa nu-i fac baie pana nu-i cad toate crustele, cred ca e interzisa baia ca nu cumva sa freci acele cruste si sa ramana cicatrici pe piele. Si bineinteles, nu trebuie scos copilul afara ca sa nu-i imbolnaveasca pe altii, aceasta boala este deosebit de contagioasa, dar cred ca e mult mai bine s-o faca acum, in copilarie, decat ca adult.
Asta a fost experienta noastra, asa ca chiar de se imbolnaveste copilul nu trebuie sa te ingrijorezi, doar sa ai grija sa nu se scarpine si sa nu-l duci in colectivitate.
Multa sanatate!


Cristina_C
Perioada de incubatie este de 2-3 saptamani, am uitat sa va spun.

gabri_andrei
Pe baietelul meu l-am vaccinat la 3 ani de varicela si nu a facut nici o reactie.
Eu sint ingrijorata pentru mine sa nu fac cumva cind o sa fiu insarcinata, ca eu n-am facut decit pojarul.Citeodata ma ia o frica ca-mi vine sa nu mai fac alt bebe, stiind ce periculoase sint bolile copilariei la gravide.Copilul fiind la gradi, oricind pot sa fac si eu, chiar numai ducindu-l acolo.
Voi ce ziceti, cum sa-mi inving frica? Va pup.


spineanu
Draga OANAMARIA,nu dispera!Am trecut si eu prin asta.Am 31 de ani si am inceput acest an cu varicela. Fetita cea mare ,de 4 ani a luat de la gradinita si la fix 2 saptamini boala a debutat la mine si la fetita cea mica care atunci avea 1 an si 2 luni.Nu trebuie sa-ti fie teama!Copiii mici fac formele cele mai usoare!Pe cind eu tremuram de febra si aveam bube peste tot(si ce bube!)cea mica nu a facut febra deloc si a avut o forma foarte usoara.Singura ei problema era ca nu merge afara!
Ca sa-ti raspund acum la intrebari:febra poate fi 38-39 si dureaza o zi sau doua,pentru bube exista la farmacie o crema special pentru varicela(foarte buna),iar referitor la baie -poti spala copilul cu conditia sa ai grija sa nu-i rupi crustele.Infectia bubelor este singura problema grava ce poate aparea in cazul varicelei,de aceea ai grija ca unghiile copilului sa fie taiate.Bubele trec de tot la 3-4 saptamini de la debutul bolii ,dar copilul poate iesi din casa dupa 2saptamini.Mult curaj !


oanamaria_luiza
Fetelor,
multumesc pentru raspunsuri. Intre timp eu mi-am revenit.
Stiu ca boala este mai usoara la copii, ideea e ca acum, dupa ce am facut-o si stiu despre ce-i vorba sunt cam greu de convins...
Rares este bine in continuare dar il supraveghem non-stop.

Gabri_andrei poti face si tu vaccinul si apoi esti safe

Loreena
eu am 28 de ani si de ieri am facut varicela; de vineri am febra; ieri mai mare 38.6; ma doare in gat ; imi curge nasul; am 2 ganglioni unul pe gat si unul dupa ureche' ieri aveam cateva bube si azi m-au invadat; pe picioare am mai putine; am in cap pe abdomen, trunchi, brate si incep sa apara si pe fatza; e nasol au aparut si in zona genitala si cred ca am una si pe gingie; am inteles ca pot aparea si in interior; pana acum m-am dat cu betadine si am luat diclofenac si nurofen pastile; 2 saptamani trebuie sa stau acasa si n-am voie nici baie ca apa inmoaie veziculele si pot ramane semne; acum sa vad daca o sa ia si fata de la mine; mi s-a mai recomandat sa beau lichide si sa mananc iaurturi multe; sa iau vitamina C fiole; sa ma dau cu crema aciclovir si cu mixtura mentolata si sa iau pastile efervescente de supradyn vitamine

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Fetelor,Maya mea are 4 luni iar de Mos Nicolae,la 2 luni jumate a facut varicela,dar fara febra,fara varsaturi doar diaree dar nu mai mult de 4 scaune pe zi. Nu a avut mai mult de 15 bubite pe tot corpul,dr ei spunea
ca e o forma usoara si s-ar putea sa mai faca odata cand va creste dar tot asa usor sau sa nu mai faca deloc.
Am stat 3 saptamani in casa iar 2 saptamani nici nu i-am facut baita,am sters-o doar cu servetele umede.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Apropo este adevarata chestia ca,daca imbraci copilul in rosu erup toate bubitele? Voi ce stiti?


Laura

Mergi la inceput