Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

O-ntrebare intrebatoare:fetele care mai alaptati,cum stai cu cafelutzele si tzigaricile!!??Din cate stiu eu,doar eu cu anda am ridicat mana si-am recunoscut...:o)))
Eu acu'am cam marit nr.de tzigarici,imi iau dintr-alea subtirele,si bag vreo 6-7 pe zi...daca tzitzi nu prea mai e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

ANDA, nu cred ca-i prea bine cu kk maro...adica eu stiu ca nu ar trebui sa fie mari diferente la bb...daca nu-i dai altceva...nu stiu ce sa zic. Fetele mai cu experienta iti poate spune mai bine.
Interesanta chestie cu sistemul digestiv nematurizat...mama imi zice ca eu am avut scaun moale si probleme cu burtica pana la 2 ani, asa ca nu ma mai mir de Vlad.

Mai al meu Vladut nu a mancat de 5 ore...acum doarme de bubuie si nu-mi vine a crede dupa cat a putut plang.... Da semne de trezire dar parca nu l-as trezi eu...mai stau si vad.

LAVI...asa-i ca sunt dusa, nu????
eu cu laptele meu ba ca-l am ba ca-l ppierd, ba ca nu o fi destul de bun...dar mai disper cand il vad ca mananca, dupa acre l a10 minute suge mana...dar alaltaieri m--ma convins ca nu titzi vrea.



joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Joy si Kriszti a sarit o masa pe vremea cu vaccinul. Nici eu nu l-am trezit pana la urma. Stiu ca atunci si eu am pus intrebarea asta si nu mi-a raspuns nimeni iar eu eram disperata. Pana la urma a recuperat el cu papa dar cateva zile a fost mai "moale".

Silvia, tu care esti farmacista si cam stii ce e bine si ce nu e bine pt. organismul nostru, fumezi??? Pai nu stii ca fumatul dauneaza grav sanatatii?

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Joy cred ca si pe mine ma apuca plansul in locul tau! Bine ca a adormit piticutzu'... Si pe noi ne asteapta un vaccin peste 2 saptamani.

Ela si eu fac un vaccin ce incepe cu "Penta", dar cred ca se cheama Pentaxin(?) - tot la recomandarea pediatrei. Costa 110 Ron. Dar se pare ca va lua doua, asta si cel de la stat, cate unul in fiecare piciorus...ce tampenie, mi-e mie groaza!

Intrebarea Mariei-Alexia e fundamentata si voiam si eu sa v-o pun: la cat timp v-au recomandat pediatrii botezul dupa vaccin. Nu de alta dar in Sibiu a fost recent un caz al unui bebe care a avut botezul la o saptamana dupa vaccin si a murit la doua zile pe urma de o complicatie la plamani. Bine, cazul era la tara, nu stiu in ca conditii i-au facut baitza, e discutabil, dar e destul cat sa-mi pun intrebarea...

Anda nici mie nu-mi suna prea bine kk maro, cred ca cel mai bine pastrezi un pampers cu "obiectul" si-l arati pediatrei.

Bic ai fost mortala cu fazele cu uitatul ! Am ras cu lacrimi!

Lavi02 si eu imi fac probleme cu lacrimile. La noi a fost asa: secretie galbuie la ochisorul drept inca de la nastere. Sfaturi de doctori: dati cu ser fiziologic. Nimic. Ultimul sfat primit: picaturi Garasone (o picatura seara). Acum s-a retras destul de bine secretia si la acel ochi apar si lacrimi la plans. In schimb, la celalalt, care nu a avut probleme, nu am vazut inca lacrimi. Sa ma ingrijorez?

Robotul Cristinei mi-a placut si mie (e tare practic) si l-am comandat pe net.

Mandy m-am distrat cu postarile tale. Povestesti tare haios!

Silvia eu mai "scap" cate o cafea la 4-5 zile, ca mi se face pofta. Tigari nu mai fumez de 6 ani (sper sa ma tina, ca am fost "inraita")



Tania & BB Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda productie '78. Are importanta locul n. ?

kk maro sigur nu-i OK la bb alaptat iar la bb care papa si lapte praf nu cred ca-i OK, dar nu stiu sigur. Intreaba drita.

Dar cel mai bine si mai bine fa-i o coprocultura. Se face la toate laboratoarele de stat sau particulare (inclusiv Medsana, etc), sau la Cantacuzino daca chiar vrei. Recipient: ori te duci in prealabil la lab-ul unde vrei sa faci analiza si-ti dau aia gratis, ori cumperi de la farmacie. Cele pt urocultura sunt vreo 10.000 mii, trebuie sa aiba si pt copro.

Si aparatul ala de purificat aerul: iesi mai ieftin daca te lasi de fumat

Silvia mersi de raspuns

Eu n-am fumat in viata mea asa ca nu vad de ce m-as apuca acuma ca tot alaptez. Cafea mai beau decofeinizata dar f rar. In schimb am baut cateva guri de pepsi zilele trecute, plus ceva cola mai de mult. Ciocolata mai mananc, dar putina. (2-3 patratele/zi sau o bomboana - doua de cioco daca am "pe stoc") Fiecare cu viciile lui A, apopo de bautura: juma' de pahar de sampanie de revelion si o gura dintr-un vin bun mai incoace.

Mai, mie cea mai grava mi se pare asta cu tigarile, nu va suparati pe mine. Macar incercati sa nu fumati in camera pe unde isi face bb veacul, sau aerisiti bine-bine dupa. Zau!

Joy esti tare cu stresurile tale, zau! 1300/luna este f f bine, meeerge si daca e luat in 2 luni!!! Daca dupa ce alaptezi tu mai scoti 30 ml! Si nu-l mai pune la smantanit, la Anda alta era problema: a luat 130g in 10 zile! Daca bb ia bine in greutate trebuie sa nu-ti mai bati capul si sa-ti vezi de treaba. Si sa te bucuri ca esti binecuvantata cu lapte mult si bun, uite ca nu toate mamicile sunt!

Nati a luat saptamana asta 170, a ajuns la 6050. Eu zic ca e OK din moment ce suntem deja in luna a 4-a.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Tania,

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Ina uite ce scrie in cartea dr. Spock "revizuita pt. sec. 21":

Scaunele de culoare verde pot sa apara atat in cazul copiilor hraniti la san cat si la copiii hraniti cu formule. Daca scaunele sunt mereu verzui si copilul este bine, nu trebuie sa va faceti griji in legatura cu asta. Daca inainte scaunele erau pastoase si dintr-o data devin mai moi cu cocoloase si apar mai frecvent, ar pute fi vorba de un puseu de indigestie sau de o infectie intestinala usoara. Daca scaunele devin complet neformate, sunt dese, au culoare verde si se mirosul lor se modifica, in acest caz este aproape sigur vorba despre o infectie intestinala care poate fi usoara sau severa. In general modificarile numarului si consistentei scaunelor sunt maiimportante decat modificarile de culoare. Un scaun in contact cu aerul isi poate schimba culoarea catre maroniu sau verzui. Acest lucru nu are nici o importanta.
Cum mai e Rachelina? Tot asa face kk?

Anda nu stiu daca te ajuta si pe tine informatia asta...

Tania & BB Stefan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Taniapai problema e ca tocmai, la ochiul cu canal infundat lacrimile in loc sa se scurga pe canal catre nas curgeau pe fata cand nu plangea atat de tare incat la celalalt sa-i vina lacrimi pe fata. Plus ca mai lacrima si asa, din senin.

Eu zic asa: daca ii apare iar secretia te duci la oftalmolog care te lamureste.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Tania in legatura cu distantza dintre vaccin si botez - depinde de bb, depinde de biserica. Ilinca nu a avut cine stie ce reactii dupa vaccin, febra maxim 37,5, care s-a si dus cu un supozitor de Eferalgan.
Botezul l-am facut dupa 9 zile, dar apa a fost calda - am vazut cu ochii mei cand au adus in timpul slujbei 2 galetuse de apa fiarta, iar inainte de momentul balacirii preotul a amestecat apa. Si eram sigura ca stie cat de calda trebuie sa fie apa pentru un bb asa mic, ca doar are si el 4 baietei acasa, cu varste intre 1 si 10 ani.
Joy of, mai! Hai ca trece. Dar tu i-ai dat ceva preventiv, un sirop ceva contra durerii? Ca noua ne-a zis sa-i dam cu o ora inainte de vaccin 2,5 ml deCalpol si bine ne-a prins. Ca a plans Ilinca de ne-a rupt sufletul, dar... de foame!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Silvia daca tot esti pe aici, vreau sa te intreb ceva. Sa vezi ce am patit - ma duc la 2M Pharma sa iau galactogil si inlemnesc atunci cand aud pretul - 440.000. Il iau, ca am crezut ca s-a scumpit. La cateva zile, intreb la Helpnet cat e. Raspuns - 330.000

La fel am patit si cu Marimerul: la 2M Pharma - 350.000, la Helpnet - 230.000.
Chiar asa, mai? Ce adaos comercial practica farmaciile astea? Unele 1%, aletele 100%?
Sa mori, nu alta!

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput