Din Republica Moldova cine mai e? (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

am pus pozele pas cu pas la prajitura brawnie pe webshots ca sa fie mai accesibil la toti .
Mersi Nati de sfaturi cu privire la radikal.ru ,la mine cam greu ajunge si nu intelegeam la inceput
Alina mi-a facut pofta cu bomboanele noastre .Anul trecut cind am fost in vacanta am venit inapoi cu 2 kg de cioco de la Bucuria +citeva cutii .Acum trebuie sa-mi pun pofta in cui si sa mai astept pina la vara .Bravo lui Alex pentru performante.
Crinia noi sintem pe coasta de vest si sunt 4 ore diferenta de partea estica.Eu nu stiu unde stai..cite ore diferenta la voi cu MD?
ma duc sa fac ceva ordine si revin cu raspunsurile.



Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Davina la noi diferenta cu MD e de 7 ore. Cind la noi e ora 6 dimineata la MD e 13 ziua.
Dar la voi ce diferenta cu MD. Unde anume stai? In ce stat?

Mi-au placut cum ai postat pozele pas cu pas, de parca eram pe culinar.ro.
Lilia arata apetisant ceea ce ai facut.
Aliona nu te agita asa de tare cu plecarea ca nu e asa de strasnic. Totul decurge de la sine daca o iai cu calm.
Nu mai vorbiti de lucruri sfinte pe aici ca faceti .

Va pup

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Salutare din nou,
N-am somn pt. ca am de verificat o traducere. De fapt somn as avea eu, chit ca am baut o cafea putin mai devreme, dar trebuie neaparat sa trimit traducerea in seara asta, asa ca stau acum la ea.
Iata reteta de tort din kiseli:
Ja, naprimer, za chas do neozhidannogo prihoda gostej delaju potrjasajushhij po prostote i vkusu tortik iz pachki suhogo kisel'nogo koncentrata-zaranee zatarivajus' im v russkom magazine.Razminaju ego v poroshok, dobavljaju 3 vzbityh jajca, 2 stolovye lozhki muki i 1 chajnuju lozhku gashenoj sody-poluchaetsja testo zhidkoe, ja ego chastjami, chtoby 3 korzha bylo, vylivaju v smazannuju formu i vypekaju pri 200 S minut 10.Poluchajutsja ochen' pyshnye korzhi, ja ih promazyvaju bankoj smetany. Smeshannoj s neskol'kimi stolovymi lozhkami varen'ja.Ukrashaju verh chem est'-tertym shokoladom, vishenkami, kokosovoj struzhkoj.Samoe interesnoe to, chto pri raznom kisele i varen'i i tort imeet drugoj vkus.
M-am gindit ca nu oricine vede text in rusa pe DC, de aceea l-am transformat prin www.translit.ru , tot acolo il puteti face la loc cu litere rusesti.
Eu am pus 3 linguri de faina in loc de 2 si am copt 2 blaturi in loc de 3. Am uns cu iaurt de fructe (n-am avut smintina) amestecat cu gem de prune. Deasupra am ornat cu niste frisca din tub.
Acum seara am facut schimb de bunatati cu Alina, i-am trimis tort si am mincat placinte facute de ea si niste zefir glasat cu ciocolata, mneam mneam .

Davina, Alinuta, esti o scumpa, asa o munca titanica ai facut, cu pozele pas cu pas, si comentarii, bravo! As putea sa dau link-ul spre poze in subiectul cu deserturi? Sau sa le pun pe radikal si le dau de acolo? Spune cum crezi ca e mai bine.

Aliona, mult succes la vinzarea de lucruri, te inteleg tare bine cum te enerveaza persoanele acelea care isi inchipuie ca daca pleci definitiv, esti disperata sa dai obiecte bune din casa pe un pret de nimic.
Pentru Brownies uita-te si la pozele Alinei, ca au si explicatii amanuntite ale fiecarui pas. In principiu, daca respecti reteta, trebuie sa-ti iasa. Numai sa nu pui ciocolata de menaj, caci se pare ca nu iese chiar cum trebuie cu ea. Mult succes!

Cornelia, sa stii ca am salivat si eu la poza cu pizza, doar ca am uitat sa scriu. Eu in general sint fan pizza, saptamina trecuta cred ca am facut de 2 ori la diferenta de citeva zile, o data cu aluat de-al meu (ala a lui domnu' Oetker), si o data cu blat cumparat.

Lilia, ai invatat lectia, da? Data viitoare nu te apuci de blinii/clatite, daca nu ai o galeata de aluat pregatit .

Karina, tare mi-ar placea sa vad poze recente cu puiutul tau cum face pasii aceia inca nesiguri, dar impinsi de o curiozitate induiosatoare de copilas explorator.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, demult vroiam sa te intreb, nu ai cumva cont pe YM, MSN sau ICQ? Daca da, poate mi le transmiti pe PM, mi-ar placea sa stam de vorba si in timp real, cum fac si cu alte fete.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Crinia la noi sunt 10 ore diferenta .Adica daca la mine e 6 dimineata acolo e 4 seara .Noi stam in statul California ,mai precis de sud .
Natalia sa stii ca e prima receta pas cu pas .De obicei nu fac atitea poze ca nu stiu daca rezultatul va fi satisfacator.Poti da linkul la discutia cu deserturile tale daca vrei ...spune-mi daca sunt greseli ca eu nu am mai avut timp sa controlez .
Lilia si mie imi place bostanul ,mai ales placintele cu bostan .Imi place mult si tarta traditionala americana din bostan ,care se serveste la sarbatorile de iarna.
Aliona iti doresc multa bafta la vinzare si sa le dai cu un pret cit mai bun .La brawnie fara nuci nici sa nu te apuci ca n-o sa iasa la fel.In ce oras plecati in Canada?
Cornelia poate ca eu nu m-am exprimat corect de aceea nu ai inteles ,deh numai pe voi va am ca sa practic romana.
Eu fac o punga din hartie si dupa ce o folosesc o arunc .Hartia e la fel ca si aia de copt (in engl.parchment paper).Triunghiul de hartie il invirtesc si cu scotch il lipesc ca sa tina mai bine ,sa nu se desfaca .Mi-a aratat cum se face asta vinzatoarea de la magazin .Cu scotch eu il lipesc ca sa nu se desfaca cind pun aluaturile moi ori crema .daca nu intelegi poate il pun pe sot sa pozeze procedeele cum il fac .E mai simplu daca ai deja pungi de plastic sau vinil.
ma duc sa fac mancare de data asta .

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Taks, ne porydok!!!!
Unde sunteti?

Alina, esti o bravo, sa ai asa rabdare si sa faci poze, pe urma sa le si pui!!!!!

Eu sunt ca de obicei o harnicuta, numai atunci cand mi se termina cartusul la imprimanta, atunci ma apuca treaba, atunci vine inspiratia!
In rest sunt ok, cica incercam sa fac pauza de dulciuri pana maine, dar m-am cam obisnuit cu bine, si acum ma tenteaza din frigider foetaj ramas si neconsumat, niste branza dulce. Sa vedem cat pot sa mai stau asa fara sa fac nika, dar daca nu mai raportez nimic, sa stiti ca sunt in bucatarie!

Chiar ca, Lilia, ar trebui sa avem deja o sectiune, cu "Moldovencele in buctarie"

Bine, buy buy, sa fiti cuminti si sa mai treceti pe aici, asta ca sa am ce citi, sa nu ma tenteze ce am in frigider!


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Ce faceti fetelor frumoaselor?
Prin bucatarie, sa inteleg?
Toata ziua am asteptat sa mai apara cineva si nika. Ujas!!!!

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Buna la toti

Alina ce sa-i faci daca toti asteptam sa apara cineva pe forum si sa mai citim, dar ne este lene scrim

Si noi numai ce ne-am trezit si acuma vrem sa luam micul dejun

Poate incerc azi sa fac tortul Diplomat , ca tb sa am 2 torturi la aniversare si sa nu dau in bara cu el, iarasi.

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hop si eu, asa, numai sa-mi anunt prezenta, ca nu prea am chef de scris.
Karina, succes la antrenamentul pentru aniversare!
Alina m-a zadarit azi toata ziua cu placintele ei, astfel incit n-am rabdare sa-mi iau si eu ce-mi trebuie ca sa fac placinte .

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hai, inca vreo 5-6 mesaje macar, si dupa aia deschid capitol nou.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput