Avocado - mod de preparare ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Eu mananc avocado gol, pur si simplu iau cu furculita din el si imi place tare mult. Azi l-am mancat ca si garnitura la orez cu shrimpi. Am mai gustat de la cineva facut cu ceapa si un pic de sare, juri ca e salata de vinete.
Multam de retete fetelor am sa le incerc si eu pentru ca fie fruct, fie leguma, avocado e foarte sanatos si bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Ce pofta mi-ati facut,mmmm
prima oara cand am mancat am crezut ca e facuta treaba cu vinete, era facut cum a zis anairda cu ceapa, ulei, si chily cu tortilla super bun!
Mi-am adus aminte ca mai am tortilla de la revelion, o mai fi buna?


anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

ank daca e in congelator e buna. daca nu uita-te pe ambalaj. eu tin tortilla la congelator si scot doar cate am nevoie si le prejesc pe ambele parti in tigaie, fara ulei pana incep sa se rumeneasca ( foc mediu spre mare). Nu le afecteaza cu nimic statul la congelator



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Si nu in ultimul rand, atentie la caloriile fructului de avocado. Este o bomba calorica, cu nici mai mult nici mai putin de 150 de kcal pe 100 de grame, depasind lejer si pe temuta banana. Imi plce si mie, dar de cand am vazut ca da dependenta ma abtin. Guacamole al meu il prepar asa:

-miez zdrobit de avocado
-usturoi sau ceapa
-ardei rosu
-rosie mica stoarsa de zeama
-sare, piper
-zeama de lamaie
-putin coriandru

Am mai gasit ceva inedit despre avocado, fiti atente:

Inghetata de avocado:

-2-3 avocado medii (sau 2 1/2 cana de fruct)
-3 cani de lapte integral
-1/3 cani suc de lamaie
-1 cana de 13 uncii de lapte evaporat (evaporated milk )-aici ne lamuresc fetele din America cat anume e
-1 cana de zahar
-1 conserva mare de lapte condensat dulce
-4 oua intregi
-1 cana cu frisca batura


Mixati la blender pulpa fructului, sucul de lamaie si zaharul pana se topeste zaharul. Bateti ouale si adaugati laptele evaporat, pe cel condensat si o cana de lapte integral; amestecati cu ouale. Fierbeti la foc mic, amestecand continuu, atentie sa nu fiarba in clocot. Fierbeti la foc foarte mic 5-7 minute. Trageti de pe foc si raciti. Adaugati avocado, restul de lapte si frisca la compozitia cu oua. Amestecati usor pana se omogenizeaza. Se pune la congelator.

Ei, cine se incumeta?


pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

da e adevarat , un fruct mare avocado are cam 300 calorii si 30 grame de grasime, dar... e acceptat in curele de slabire pt ca cele 30 g de grasime sunt in mare parte grasimi monosaturate ,care sunt bune pt sanatate si ajuta la scaderea colesterolului. Pe scurt nutritionistii recomanda avocado ca parte dintr-o nutritie sanatoasa.
PS.Si Montignac il accepta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

uite inca cateva retete:
http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62677
eu i-am dat fetei pasat si amestecat cu pui si ii place.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by disperata

pai, na, rosia e leguma, nu fruct! insa avocado ....

ah! deci d-aia nu are nicu-un gust... se foloseste numai preparata atunci, ca habar n-am?!?

s-auzim numai de bine! si


Din p de v al dieteticienilor rosia e considerata un fruct.


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu il prepar cu maioneza si cu putina ceapa tocata fin.
E super buuun!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

am si eu o reteta, de fapt nu este a mea coi a lui Tim Mälzer, un bucatar renumit de care mie imi place f. mult. o reteta pt. desert:
Crema de Avocado
1. 3 avocado cu 75 ml suc de Limette si 75 gr. zaharpudra.
pulpa fructelor de avocado impreuna cu sucul limetelor si zaharul, facute piurree cu mixerul.
apoi
2. 175gr. frisca lichida se bat cu 2 linguri de zahar.
2 se pune peste 1 in cescute ornate cu ceva zaharpudra deasupra si suc de lamaie.
se serveste cu lingurita, rece.

cu placere
Vio


Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu am mancat in mexic salata de avocado ,era pasat avocado la blender cu ceapa si cred ca avea si putina maioneza si sare ...era tare buna altfel nu pot sa-l mananc...avea gust de conopida


Mergi la inceput