Avocado - mod de preparare ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

pai, na, rosia e leguma, nu fruct! insa avocado ....

ah! deci d-aia nu are nicu-un gust... se foloseste numai preparata atunci, ca habar n-am?!?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

m'ati zapacit complet cu fructele si legumele voastre. rosia e fructul plantei, dar din punct de vedere culinar e considerata leguma, exact la fel si avocado
avocado nu are gust daca nu e bine copt. coaja trebuie sa fie verde inchis, fara urme de lovituri sau alte chestii. iar "obiectul" (ca sa nu zic fructul/leguma) trebuie sa fie putin moale la pipait (cam ca o piersica coapta, de ex.)
si intr'adevar e super in guacamole. daca nu, poti sa'l tai cubulete mici, peste care pui un sos facut din putin mustar, ulei de masline si zeama de lamaie + sare si piper dupa gust, si il mananci pe post de salata.
asta daca iti place. ca daca nu iti place, poti sa'l prepari oricum si tot degeaba.
pt bebe, poti sa'l adaugi in pureuri fara probleme, fiind foarte hranitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu fac guacamole-pentru fajitas. Altfel, mi se pare destul de fad, n-am o pasiune pentru avocado.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

[quote]Originally posted by disperata

pai, na, rosia e leguma, nu fruct! insa avocado ....


ba oficial rosia e fruct , dar daca consideri rosia leguma atunci musai sa bagi si avocado la categoria asta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

si eu sint cam addicted la avocado. pe linga mincat pe piine prajita sau facut guacamole il pun cam in orice salata. primavara il tai cuburi si il pun in salata de vrezituri, vara in salata de rosii sau alte legume si iarna in salata de fasole boabe mixte.

fetele (pe la 8 luni am inceput sa le dau) nu l-au vrut cu iaurt sau brinzica dar l-au mincat amestecat cu banana.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

quote:
Originally posted by michelle7

quote:
Originally posted by

...sunt...dezamagita...noua nu ne place avocado...am incercat cu branza, cu branza+smantana, cu rosie+usturoi+sare+lamaie+oregano...




monique eu cand am gustat prima oara avocado nu mi-a placut pt ca era necopt. Era moale fructul? Trebuie sa-l poti pasa usor cu furculita cand e copt .daca nu e copt nu are gust de nimic.
combinat cu branza si smantana nu am incercat nici eu si sincer nu cred ca mi-ar placea. De ce nu incerci pt inceput sa pui felii simple de avocado intr-un burger cu piept de pui de exemplu.Personal am o obsesie cu avocado ,guacamole pot sa mananc la orice ora din zi si din noapte ....


PS oregano nu merge deloc cu avocado pt ca ii mascheaza aroma. merge in schimb bine cu frunze de coriandru daca iti plac.

SI inca ceva sunt mai multe specii de avocado . Cel mai bun e Avocado Hass , cel cu coaja verde , are texura mai "untoasa" . Cel cu coaja neagra mi se pare mai putin gustos




Ai dreptate ! Era un fruct (sic!) tare, cu coaja verde, cu un miez fad, untos. Chiar n'are gust de nimic...n'am avut in casa coriandru...si io ( desteapta !) m-am gandit sa-l inlocuiesc cu...oregano... asa ca am preparat un "guacamole" gretos, brrr...

Si ...abia l-am pasat cu mixerul vertical (mi-a fost tarsa sa-mi murdaresc tot blenderul pt o cantitate ata de mica...), deci...clar... trebuia sa-l las sa se coaca ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

da , trebuie sa aiba textura de unt la temperatura camerei. cand apesi coaja trebuie sa fie moale ,dar sa-si revina pielea . daca e prea moale e negru inauntru si e prea copt. eu de obicei daca il cumpar tare il las 2-3 zile la temp camerei si e numai bun. daca vrei sa se coaca mai repede pune-l intr-o punga de hartie cu un alt fruct ( banana de exemplu) .


merge si fara coriandru, dar atunci poate ar fi bine sa pui niste ceapa ( cam 1 lingura rasa la un fruct ) taiata marunt marunt. sunt n. variante de guacamole si cred ca cea originala e avocado+rosie +lamaie verde+ceapa , dar mie imi place mai mult reteta care ti-am dat-o anterior. oricum insista cu guacamole ca nu degeaba e obsesie cu el in mexic si us. uf. mi-ai facut pofta , ma duc sa-mi fac niste guacamole



Ps ce-ti venii sa pui oregano? sper ca ai inteles ca m-am referit la coriandru proaspat, frate cu patrunjelul (frunze)????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

fetele (pe la 8 luni am inceput sa le dau) nu l-au vrut cu iaurt sau brinzica dar l-au mincat amestecat cu banana.

a da avocado merge bine si in milk shake (asta apropo de copii mofturosi). ii da asa o aroma de nuca parca si textura mai grosuta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Salata de avocado:

2 avocado coapte (dar sa nu fie negre)
3-4 oua fierte (tari)
1 ceapa
sare, piper
Se taie toate si se amesteca cu sare si piper.
Se maninca pe piine prajita.
Este o reteta extrem de simpla si foarte gustoasa.

P.S. Eu aici nu am uauzit pe nimeni sa amestece cu ulei...exte oricum extrem de uleioasa. Se poate intinde direct pe piine prajita si se adauga sare si piper.
Pofta buna.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella&com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

eu nu am preparat singura guacamole, insa am avut ocazia, la un piknik, sa gust niste chipsuri cu bunatatea aceasta.

in viitorul apropiat neaparat am sa fac singura gustarica aceasta, mai ales ca, datorita voua, stiu deja receta.

mercic

-------------------------------
ce mari suntem
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput